שתף קטע נבחר

דו"ח הפתולוג: איברים נעלמו מגופת דניאל הילר

לפני כחודשיים הוציאו הורי החייל את גופת בנם מהקבר ותבעו לחקור מחדש את מותו במהלך מסע טירונים. אתמול ביצע פתולוג זר את הניתוח - ונדהם לגלות שורה של איברים ש"נעלמו" מהגופה, שנותרה "פתוחה" בעת הקבורה. בני המשפחה הזועמים דורשים את התפטרות מנהל המכון הפתולוגי: "נעשה כאן שוד איברים". משרד הבריאות בתגובה: לא נלקחו איברים מהגופה

החייל דניאל הילר הובא למנוחות היום (ד') בפעם השנייה. אתמול ניתח ד"ר יורגן תומסן, פתולוג דני, את גופתו של דניאל וקבע כי יש חשש כבד לחילול כבוד המת בעקבות החשד שבגופה בוצע שוד איברים. להפתעתו הרבה, גילה ד"ר תומסן כשהוסרו התכריכים מעל גופתו של החייל כי היא נשארה פתוחה ולא נתפרה לאחר הניתוח במכון הפתולוגי באבו-כביר, כפי שמקובל לעשות.
הפתולוג גילה גם כי איברים רבים חסרים בגופו של החייל, ובהם: הלב, הכבד, שלוש צלעות, עצם הלשון ועצמות הגרון. כזכור, אביו של החייל, הרמן הילר, חטף מעל קבר בנו צנצנת ובה איברים שהוצאו מגופת בנו בנתיחה שלאחר מותו. אז אמרו לו אנשי המכון הפתולוגי כי אלו איברים "קטנים ולא משמעותיים".
מבדיקת האיברים בצנצנת אתמול עלה כי מדובר באיברים אשר לא היה צורך בהוצאתם - ואין כל קשר בינם לבין מקום פגיעת הכדור בחייל - שהיתה בראש. החלקים שנמצאו הם: חמש חתיכות טחול, שתי חתיכות מהכבד, חלק מהלב, בלוטת יותרת הכליה, שריר לא מזוהה, חלק גדול מהכלייה, וחמש חתיכות מהמוח.
אביו של החייל, הרמן הילר, אמר ל-ynet בהלם: "פתאום הבנו למה צה"ל ומשרד הביטחון התעקש על כך שלא אהיה בנתיחת הגופה ואראה במו עיני את חילול גופתו של בני. אך למרבה המזל, התעקשתי על כך, הייתי נוכח. הזדעזעתי ואת התביעה כנגד המכון הפתולוגי אין ספק שאני אגיש מיד לאחר שאקבור את בני מחר".
מקורבים למשפחת הילר אמרו אמש בעקבות הנתיחה כי לא ישתקו עד אשר פרופסור יהודה היס, מנהל המכון הפתולוגי, יתן את הדין על הפרשה. "שוד איברים, זה מה שנעשה כאן. מדובר במכון בזוי שעומד בראשו אדם בזוי שעושה מה שבא לו", אמרו ל-ynet קרובי המשפחה.

משרד הבריאות: "הוצאו רק נוזלי גוף"

פרופסור יהודה היס אמר בתגובה ל-ynet כי הוא אינו יכול להגיב רשמית בפרשה - עד שלא יקבל לידיו את הממצאים. לערוץ 1 אמר אמש פרופסור היס כי "בנתיחה הזאת נדגמו דגימות קטנות של רקמה מכל איבר ואיבר וכל האיברים האחרים הוחזרו לגופה. לא נותרו במכון אלא אותן הדגימות אשר בהמשך הועברו למשפחת הנפטר. זה היה מפליא אותי אם שנתיים לאחר המוות, בגופה שבוצעה בה נתיחה, היו מוצאים איברים כמו כבד, טחול, ריאות או לב בתוך הגופה".
משרד הבריאות הכחיש את הדיווח על הוצאת איברים פנימיים מגופת החייל. על פי המשרד, "בתאריך 29 לינואר 2003 הועברו הרקמות שנותרו במכון כחוק לקבורה על-ידי הרבנות הצבאית. לצערנו, ההטמנה לא בוצעה, עקב מחטף שעשה האב, אשר נטל את צנצנת הרקמות שהיו מיועדות להטמנה, ושמר אותה ואת תכולתה בביתו, לאחר שהעביר לביתו גם את ארון הקבורה של החלל.
"יובהר למען הסר כל ספק ובאופן שאינו משתמע לשני פנים, כי למעט נוזלי הגוף האמורים אשר היו מיועדים לבדיקה הטוקסיקולוגית, כאמור, והרקמות האמורות, לא ניטלו מגופת החלל כל אברים שהם - פנימיים, עצמות או חלקי שלד, או אחרים".
מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צה"ל מצר על מותו בנסיבות טרגיות של דניאל הילר ז"ל, ושותף לתחושת האובדן והכאב העמוק של המשפחה. באופן חריג ועל פי בקשת המשפחה, אושרה על-ידי מערכת הביטחון נתיחה נוספת על-ידי פתולוג פרטי. צה"ל אינו מכיר את הטענות בעניין הוצאת איברים שלא לצורך בעת נתיחה במכון לרפואה משפטית, מכיוון שדו"ח הנתיחה טרם התקבל. לכשיתקבל, יילמד בקפידה, ותתקבל התייחסות מהמכון הלאומי לרפואה משפטית".

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
דני הילר ז"ל
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
צילום: מאיר אזולאי
האב הרמן. אתבע לאחר ההלוויה
צילום: מאיר אזולאי
צילום גלי תיבון
פרופ' היס. בני המשפחה זועמים
צילום גלי תיבון
מומלצים