שתף קטע נבחר

היס משיב מתקפה: הפתולוג הדני מכפיש ומגמתי

כל התותחים הכבדים של משרד הבריאות התכנסו כדי לתקוף בחריפות את דו"ח נתיחת החייל דניאל הילר ז"ל, שביצע הפתולוג הדני יורגן תומסן. "נתיחה מגוחכת ומרושעת", כינו זאת אנשי המכון הפתולוגי באבו כביר. פרופ' דונחין מבית החולים "הדסה עין כרם" בחר לתקוף דווקא את בני משפחת הילר ואף קרא להעמידם לדין

מתקפה חריפה מצד צמרת משרד הבריאות נגד הפתולוג הדני פרופ' יורגן תומסן, שניתח בשנית את גופת החייל דניאל הילר ז"ל. פרופסור יהודה היס, העומד בראש המכון לרפואה משפטית, מכחיש היום (ב') את כל טענותיו של הפתולוג הדני וקובע כי נתיחתו היתה "גסה, רשלנית וחסרת מקצועיות".
משרד הבריאות החליט לתקוף בכל התותחים: במסיבת העיתונאים בנושא השתתפו בנוסף להיס גם מנכ"ל המשרד, ד"ר בועז לב, המשנה למנכ"ל ד"ר יצחק ברלוביץ', יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר יורם בלשר ויו"ר איגוד רופאי המדינה, ד"ר אלישע ברטוב. כולם טענו כי מאז פורסם דו"ח סגלסון ב-2001, לא נלקחו מאף גופה חלקי אברים או עצמות, ולא נעשה כל מחקר בגופות שהגיעו לנתיחה במכון.
יצוין כי בדצמבר 2000 פורסם ב"ידיעות אחרונות" תחקיר הנוגע לפעילות המכון לרפואה משפטית, ולפי אותו תחקיר הוצאו מגופות עצמות ואברים לצורך מחקר רפואי. בעקבות אותו תחקיר הוקמה ועדת סגלסון, אשר קבעה, בין היתר, כי במכון נלקחים אברים ללא אישור המשפחה. הדו"ח קובע שורת מסקנות קשות כנגד המכון ולטענת ראשי משרד הבריאות מאז פורסם הופסק לחלוטין המחקר במכון ולא נלקחו אברים מאף גופה שנותחה.
אולם בשבוע החולף קבע הפתולוג פרופ' תומסן, כי מגופתו של החייל דניאל הילר ז"ל נעלמו איברים, בהם עצמות, לאחר הנתיחה הראשונה שבוצעה לפני כשנתיים. תומסן הגיש דו"ח חריף המטיל על המכון באבו כביר אחריות לכך ולעובדה נוספות שהצביעו לדבריו על זלזול וחוסר אחריות בטיפול בגופה.
פרופ' היס ואנשי משרד הבריאות דחו היום בתוקף את ההאשמות. לדבריהם, הטענה שהגופה לא נתפרה לאחר הנתיחה הראשונה, שמבוססת על חלל פתוח בגופה, מופרכת. שנתיים לאחר המוות, חללי הגופה נפתחים עקב תהליכי ריקבון של הרקמות ושל חוטי התפירה.
במכון טוענים עוד כי הטענה שצלעות נלקחו מהגופה מצביעה על מגמתיות בחוות דעתו של ד"ר תומסן. עוד הם קובעים כי טענות נוספות של תומסן מעידות על חוסר אובייקטיביות וחוסר מקצועיות. לטענתם, הוא לא המציא את התצלומים ותשלילי הרנטגן, כפי שמקובל ברפואה משפטית, ולכן טענתו כי חלק מעצם החזה ועצמות נוספות חסרות, מופרכת. כאמור, לטענת המכון, כל האברים הפנימיים והעצמות הועברו לקבורה לאחר הנתיחה הראשונה.
עוד נטען כי מסקנתו שלא כל האברים הפנימיים הוחזרו לגופה נוגדת את הידע הבסיסי ברפואה משפטית, לגבי תהליכי ריקבון החלים לאחר המוות וגורמים להתכלות האברים הפנימיים. "קביעתו של ד"ר תומסן שהגופה לא נתפרה לאחר הנתיחה היא מגוחכת, מרושעת ומנוגדת לקביעת הרבנות הצבאית", אומרים אנשי המכון.
לדבריהם, "נוצר הרושם שבמקום לנסות לאשש או להפריך את מסקנות חקירת צה"ל, לגבי התאבדותו של הילר ז"ל, ניסה ד"ר תומסן לרצות את המשפחה, על-ידי העלאת טענות מופרכות וזדוניות, המעלות חשד לשיקולים זרים".
ד"ר היס אמר במסיבת העיתונאים כי "אם היו נותנים לרופא אובייקטיבי להיות בנתיחה, כל הסיפור היה נחסך". היס הוסיף כי חוות הדעת של ד"ר תומסן היא "מגמתית" וכי הוא מכפיש ופוגע בעבודת המכון. לדבריו, הוא פעל בחוסר אובייקטיביות וחוסר מקצועיות בביצוע נתיחת הגופה.

"בני המשפחה אשמים"

פרופ' יואל דונחין מבית החולים "הדסה עין כרם", תקף במסיבת העיתונאים דווקא את בני משפחתו של החייל דניאל הילר ז"ל, שהוציאו את גופתו מהקבר ולקחו אותה לביתם. "מדובר בעבירה פלילית ויש להעמיד אותם לדין עליה", אמר פרופ' דונחין. עם זאת, אמרו במשרד הבריאות כי מי שצריך להחליט בנוגע להעמדה לדין היא המשטרה.
יונה טטנבאום, המנהלת האדמיניסטרטיבית של המכון לרפואה משפטית האשימה במסיבת העיתונאים משפחות של אנשים שנפטרו ומגופותיהם הוצאו איברים וטענה כי הם יוצאים כנגד המכון "בשל אינטרסים כלכליים".
פרקליט משפחת הילר, עו"ד שי פויירינג, אמר בתגובה לדברי פרופ' דונחין: "אני מציע לפרופ' המכובד שלפני שהוא מציע את מי להעמיד לדין, שיידע שהמשטרה כבר החליטה והגישה את מסכנותיה לפרקליטות להגיש כתב אישום כנגד פרופ' היס באשמת מסירת איברים ללא אישור. אני מציע לו שלא למהר ולצאת לטובתו של פרופ' היס, ולצאת נגד המשפחה שרק בזכות אומץ ליבה - גילתה את המעשה הנורא שנעשה בגופת בנה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
פרופ היס. מתקפת נגד
צילום גלי תיבון
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
דניאל הילר ז"ל
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
מומלצים