שתף קטע נבחר

המבקר דוחה שוב תשובות שרון בפרשת הקרקעות

במכתב חריף ששלח לוועדה לביקורת המדינה קובע המבקר כי "לאחר שבדקתי ושקלתי" את תגובת שרון לדו"ח בפרשת הקרקעות בכפר מלל, "מסקנתי החד משמעית - יש לדחות טענותיו". לדבריו, הוא אינו רואה סתירה בין קביעותיו להחלטת רובינשטיין לא לפתוח בחקירה פלילית

ביקורת מחודשת על ראש הממשלה אריאל שרון: מבקר המדינה, השופט אליעזר גולדברג, הודיע אחר הצהריים (יום ג') בפרסום חריג ותקיף כי הוא דוחה "אחת לאחת" את תשובותיו של ראש הממשלה שרון לדו"ח שהגיש בפרשת הקרקעות בכפר מלל.
במכתב ששלח היום ליו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת, טוען המבקר כי אינו רואה סתירה בין קביעותיו בפרשה, לבין החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, שלא להורות על פתיחת חקירה פלילית בפרשה.
המבקר קבע בדו"ח האחרון שפרסם כי ראש הממשלה פעל בניגוד עניינים משום שקידם החלטות במינהל מקרקעי ישראל, והחלטות אלה עשויות היו להיטיב עמו ובני משפחתו בעניין קרקעות בכפר מלל.
מאוחר יותר, ביוני השנה, הופיע שרון בפני הוועדה לביקורת המדינה, והדהים את המבקר בכך שהשיב בדיון על הטענות בדו"ח. המבקר הגיב אז ואמר כי "זה מצב לא תקין".
במכתב ששלח היום ציין המבקר כי "האחריות חייבה אותי שלא לדחות על הסף את טענותיו הנוספות של ראש הממשלה אותן העלה רק בדיון בוועדה, בלי שאבדוק את עצמי פעם נוספת. אולם גם לאחר הבדיקה מסקנתי החד משמעית היא כאמור, כי אין בטענות הנוספות כדי להביא לשינוי הדו"ח".
השופט גולדברג מדגיש: "לאחר שבדקתי ושקלתי את הטענות הנוספות וכן את תגובת ראש הממשלה, מסקנתי הברורה והחד משמעית היא כי יש לדחות את טענות ראש הממשלה אחת לאחת".

"פוטנציאל מוחשי לטובת הנאה"

בין היתר אמר שרון בתשובותיו כי הוא נענה לפנייתו של שר החקלאות אז, שלום שמחון, וביקש לסייע למצוקת החקלאים בשל החלטה 755 של מנהל מקרקעי ישראל, המונעת מחוכרים להשכיר מבנים ומחסנים בקרקע חקלאית לצד שלישי. "אני התקשרתי אל מר יעקב אפרתי, מנכ"ל מנהל מקרקעי ישראל, והנחיתי אותו לטפל בהצעה זו של שר החקלאות שמחון. בכך הסתיים טיפולי בנושא", טען שרון.
המבקר קבע היום כי "אין ספק שבנוגע לתיקון החלטה 755 היה ראש הממשלה במצב של ניגוד עניינים, מכיוון שבהצעה היה פוטנציאל לטובת הנאה. הפוטנציאל היה מוחשי ולא רחוק ותיאורטי. גם ניגוד העניינים לא היה רחוק ותיאורטי".

"אין סתירה"

המבקר התייחס גם להחלטתו של היועץ רובינשטיין לפיה ממצאי הדו"ח אינם מבססים חשד לביצוע עבירה פלילית על ידי שרון. "ער אני לאי הבנה שעלולה להיווצר בקרב הציבור בנסיבות כאלה. חשוב לכן להבהיר, ולשרש דעה הרואה את חזות הכל בהיבט הפלילי: סמכויות המבקר והיועץ שונות הן. יכול מבקר המדינה להגיע למסקנות ביקורתיות ביחס להתנהגות של נושא משרה, ויכול היועץ המשפטי להחליט שאין מקום לפתוח בהליך פלילי, ואין בכך כל סתירה".
עם זאת, מוסיף המבקר, "החלטה של היועץ שלא לפתוח בחקירה פלילית אינה מעניקה ולא נועדה להעניק הכשר למעשים שנמתחה עליהם ביקורת על ידי מבקר המדינה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
המבקר. "בדקתי ושקלתי"
צילום: זום 77
צילום: איי פי
שרון. "לא אשנה את הדו"ח"
צילום: איי פי
צילום: גלי תיבון
רובינשטיין. "אין סתירה"
צילום: גלי תיבון
מומלצים