שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בקרוב: פאראמדיקים יורשו לתת תרופות ללא רופא

  פרסום ראשון: משרד הבריאות מנסח בימים אלו הצעת "חוק העזרה הראשונה" במסגרתו יורשו הפאראמדיקים לתת תרופות מצילות חיים, גם בלי אישור רופא. האחיות מזהירות: החוק מסוכן לחולים

  בשורה לפאראמדיקים: על פי הצעת חוק העזרה הראשונה המתגבשת בימים אלו במשרד הבריאות, יורשו מומחי העזרה הראשונה לתת תרופות מצילות חיים לפי שיקול דעתם, גם ללא נוכחות רופא או אישור רופא טלפוני כנהוג כיום.

   

  כיום מוגדרים הפאראמדיקים כפקידים, תחת הסתדרות הפקידים בישראל. במסגת הצעת חוק העזרה הראשונה, יהפוך מקצוע הפאראמדיק לחוקי, במסגרתו כאמור, יורשו הפאראמדיקים לטפל לפי שיקול דעתם, באמצעים רפואיים מתקדמים כולל תרופות המוחדרות לווריד או בכל אמצעי אחר.

   

  מטיוטת הצעת החוק שהגיעה לידי ynet נקבע כי הפאראמדיק יורשה לטפל "טיפול נמרץ לשם הצלת חיים לפני ועד הגעת המטופל לבית חולים, מתן סיוע חיים מתקדם לשם מניעת מוות או נכות". בין היתר יורשו הפאראמדיקים לבצע "מתן תרופות לתוך הוריד או בדרך חלופית… על פי פרוטוקול".

   

  אישור חוק הפאראמדיק בכנסת, יעניק חוקיות לסמכויות הפאראמדיק המתבצעות כבר עתה במסגרת אמבולנסים לטיפול נמרץ של מד"א. שם, עובדים הפאראמדיקים גם בלי רופא, ומורשים למתן תרופות ושימוש במיכשור רפואי מתקדם לפי שיקול דעתם בשטח. כך, בעלי מפעלים המעסיקים אחיות במרפאות המקומיות עשויים להעדיף העסקת פאראמדיק המתמחה ברפואת חירום ועזרה ראשונה ואשר מורשה לתת תרופות להצלת חיים.

   

  הצעת החוק אותה מנסים הפאראמדיקים לקדם מאז שנת 1995, נפלה מספר פעמים בשל התנגדות האחיות: אלה מסרבות להסכים עם תחומי הסמכות הנרחבים שיוענקו לפאראמדיק. "אנחנו למדנו סיעוד במשך ארבע שנים", אומרת ג', אחות אחראית במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, "לא ייתכן שפאראמדיק שלמד שנה, יקבל יותר סמכויות מאיתנו. אם הם יורשו לתת תרופות, מגיע גם לנו".

   

  "מבחינת בטיחות המטופל אני רואה בחוק סכנה", אומרת ל-ynet ציפי שדה, האחות הראשית של שרותי בריאות כללית, "כדי לתת תרופות לחולים מורכבים, אתה צריך להיות בעל ידע רחב ולהבין את ההשלכות. החולה עלול לקבל תרופות שעלולות ליצור תופעות לוואי וההכשרה של הפאראמדיקים אינה מספיקה לכך, חד משמעית".

   

  "החוק הזה יכיר סוף סוף במקצוע שלנו", אומר ל-ynet שי נמימי, יו"ר איגוד הפאראמדיקים, "השכר שלנו נפגע, ואין לנו גושפנקא חוקית לתת תרופות גם כשאנחנו לא במשמרת במגן דוד אדום. אנחנו לא חייבים רופא כדי לבצע פעולות מצילות חיים שבהן אנחנו מתמחים".

   

  רוצים לדבר על זה? יש לכם שאלות או דיעה בנושא? היכנסו לפורומים בדף זה ותקבלו תשובות און-ליין
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  פאראמדיקים. תרופות לפי שיקול דעתם
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים