שתף קטע נבחר

השרים לנדאו ואיתם: להדיח את הטייסים הסרבנים

השר עוזי לנדאו קרא לרמטכ"ל להדיח את החתומים על העצומה מחיל האוויר: "אין מקום להבעת עמדות פוליטיות בצה"ל". השר איתם: "הסרבנים משרתים במודע את הגרועים שבאויבי ישראל". ח"כ יוסי שריד: "מדובר בסירוב למילוי פקודה שהדגל השחור של אי החוקיות מתנוסס מעליה"

מכתב הסירוב ששיגרו 27 טייסי מילואים למפקד חיל האוויר, האלוף דן חלוץ, עורר גל של תגובות במערכת הפוליטית.  

 

השר עוזי לנדאו קרא אמש (יום ד') לרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון, לשחרר מכל פעילות בחיל האוויר את החותמים על העצומה: "אין מקום להבעת עמדות פוליטיות בצה"ל. מעשה הטייסים הוא מעשה שלא יעשה הראוי לכל גינוי, וודאי בתקופת מלחמה".

 

גם שר הבינוי והשיכון, אפי איתם, קרא להדיח את הטייסים שחתמו על מכתב הסרבנות. לדבריו, "מדובר במכה קשה לרוח הלחימה של הצבא ובהחלטה מעוותת, המשרתת במודע את הגרועים שבאויבי ישראל".

 

סגן שרת החינוך, צבי הנדל (האיחוד הלאומי), אמר כי "סרבנות הטייסים היא שחיתות מוסרית ופוליטית חסרת תקדים". לדבריו, "רמתו המוסרית של השמאל הקיצוני ירדה לשפל חסר תקדים שאסור להשלים עימו. חבורת הסרבנים חייבת להיענש בחומרה יתרה. סרבונתם מקבילה לבגידה בשעת מלחמה".

 

שריד: מדובר בסירוב לפקודה לא חוקית

 

חבר הכנסת עמרם מצנע אמר: "סרבנות מכל סוג שהוא לא ראויה ואסור שתתקיים משום שהיא שומטת את הבסיס עליו מושתת מדינה דמוקרטית".

 

מצנע הוסיף עם זאת כי סרבנות לא נמדדת בהצהרה פוליטית אלא במימוש פקודה בעת קבלתה, ואמר שהאצבע המאשימה צריכה להיות מכוונת כלפי ראש הממשלה ושר הביטחון, המשתמשים בצה"ל ובחיל האוויר לביצוע מטרות שסימן האי-חוקיות מרחף מעליהן.

 

מנגד אמר חבר הכנסת יוסי שריד (מרצ): "על פי ניסוח הדברים אני לא רואה כאן סרבנות אידאולוגית. אני כן רואה אי נכונות לפגוע באזרחים חפים מפשע".

 

לדבריו, "מדובר בסירוב למילוי פקודה שהדגל השחור של אי החוקיות מתנוסס מעליה, ואולי יש כאן גם תשובה מוסרית להתבטאויות מאוד שחצניות ולא רגישות של מפקד חיל האוויר, לאחר שאזרחים פלסטינים ובכללם ילדים נפגעו".

 

חברת הכנסת יולי תמיר (עבודה) הסכימה שהצהרתם של הטייסים הסרבנים היא פוליטית: "כל עוד הרמטכ"ל בעבר, הרמטכ"ל בהווה, ושר הביטחון משתמשים בפלטפורמה צבאית לאמירות פוליטיות, אין סיבה שהטייסים לא יעשו כן".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, אילן מרסיאנו ודיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
להדיח את הטייסים. עוזי לנדאו
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: מיכאל קרמר
מכה לרוח הצבא. השר איתם
צילום: מיכאל קרמר
צילום: אתר הכנסת
סרבנות מכל סוג פסולה. מצנע
צילום: אתר הכנסת
צילום: דודו פריד
זו תשובה מוסרית. שריד
צילום: דודו פריד
מומלצים