שתף קטע נבחר

מופז: "עצומת הטייסים - סיוע לארגוני הטרור"

שר הביטחון הגדיר בנאומו בכנסת את עצומת הטייסים המסרבים להילחם בשטחים כ"התייפיפות יומרנית, התנשאות ופגיעה בחברים לנשק ובכל טייסי חיל האוויר". לדבריו, "מי שיחזור בו מדבריו - לא ייענש". ח"כ גלאון: "מופז מסית ומדיח". הטייס א', מיוזמי מכתב הסירוב: "במקביל למלחמה בטרור, אנחנו חייבים להילחם שלא להפוך לטרוריסטים בעצמנו"

שר הביטחון, שאול מופז, תקף היום (ב') בחריפות מעל בימת הכנסת את טייסי חיל האוויר שחתמו על מכתב הסרבנים. לדבריו, "עצומת הטייסים היא בגדר סיוע מוראלי לגרועים שבאוייבי ישראל וסיוע בלתי צפוי לארגוני טרור שמבצעים פשעים נגד האנושות כאשר מטרתם היא השמדה כוללת של מדינת היהודים". 

 

השר מופז כינה את העצומה שעליה חתומים 27 טייסים בחיל האוויר כ"התייפיפות יומרנית, התנשאות ופגיעה בחברים לנשק ובכל טייסי חיל האוויר". לדברי מופז, "העצומה נועדה לכאורה לתת יתרון מוסרי לטייסים על שאר לוחמי צה"ל ומהמכתב משתמע כי יש להטיל את משימת הלחימה רק על כוחות היבשה".  עם זאת הדגיש שר הביטחון כי "אנחנו נמצאים בעשרת ימי תשובה ומי שיחזור בו מחתימתו לא ייענש".

 

מופז אמר כי "העצומה היא אחיזת עיניים תוך שימוש ציני בסרבלי הטייס בניסיון לפוליטיזציה של צה"ל וחיל האוויר וניסיון להציג את צה"ל כצבא בלתי מוסרי". הוא הוסיף כי "תוכנו של המכתב מעניק חסינות מלאה לראשי הטרור לפגוע ולרצוח אזרחים רבים ככל שיוכלו. המכתב מעניק נשק תעמולתי ופוליטי לאויבי ישראל וכל שונאי ישראל עטים על המכתב כמוצאים שלל רב".

 

לדבריו, "אין במכתב מילה וחצי מילה בגנות הטרור הרצחני והקורא יכול להסיק שצה"ל וחיל האוויר החליטו להנאתם לתקוף מטרות אזרחיות תמימות כאילו אין לחימה, אין טרור ואין קורבנות טרור".

 

ח"כ אהוד יתום (ליכוד) אמר בדיון כי "הטייסים הסרבנים קבעו נורמה כאילו הם צחים וזכים וכל האחרים פושעי מלחמה".

 

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אומרת בתגובה לנאומו של שר הביטחון, שאול מופז, כי מדובר ב"נאום שערורייתי שאינו מתמודד עם הבעיות שהעלו הטייסים".

 

לדברי גלאון, נאומו של מופז "מסית, מדיח ועושה דה-לגיטימציה לטייסים ששניים מהם אף זכו בפרס לביטחון ישראל. במקום לשמוע את הטייסים שלא היו מוכנים להצטרף לעיוורון הצבא והמוסר של הצמרת הצבאית, שלא הבחינה בדגל השחור המתנוסס מעל המדיניות שלהם, הוא בחר להשתלח ולהצטרף לכל המסיתים, הטומנים ראשם בחול".

 

ח"כ רן כהן (מרצ) אמר כי הוא מתנגד לסרבנות הטייסים, אולם לדבריו, "דברי מופז הם הסתה דמגוגית ואנטי דמוקרטית נגד הטייסים. "היה מוטב לו מופז היה מזמן את הטייסים לפגישה ושומע את טענותיהם", אמר כהן. 

 

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) אמר בדיון כי "מעשה הסרבנות של הטייסים הוא מעשה בגידה. אותם טייסים קוראים גם לאחרים להימנע מלתקוף מחבלים רוצחים. הם מצפים שמדינת ישראל תספק להם מלחמה סטרילית נקייה בה אחרים צריכים להתלכלך כדי למנוע מנשים וילדים למות ברחובותינו".

 

"נילחם שלא נהפוך לטרוריסטים בעצמנו"

 

א., טייס מסוק קרב, מיוזמי המכתב, אמר ל-ynet בתגובה כי "אנו רוצים להדגיש שאין לנו טענות כנגד טייסי חיל האוויר. טייסינו מבצעים את עבודתם בצורה הטובה ביותר והאנושית ביותר. המכתב שלנו פונה אל מקבלי ההחלטות ששמים אותם בסיטואציה מוסרית בלתי אפשרית. לא ניתן לבצע פעולה כירורגית עם גרזן, לא משנה כמה מוכשר וכמה אנושי המנתח".

 

לדברי א., "אנחנו ערים, כואבים ורגישים לכל נפש יהודיה שנפגעת במעגל הדמים הרצחני הזה. אנחנו ישראלים פטריוטים וציוניים ולכן אנו אומרים שאנחנו חייבים להילחם בטרור הנפשע והנתעב עד חורמה אבל יחד עם זאת אנחנו חייבים להילחם שלא להפוך לטרוריסטים בעצמנו, זאת הסכנה הקיומית לעם ישראל". א. הוסיף כי "הגיע הזמן שהציבור יפסיק לשאול איך ויתחיל לשאול למה כתבנו מה שכתבנו".

 

מחר: דיון בועדת חוץ וביטחון

 

ועדת חוץ וביטחון תתכנס מחר לסקירה ביטחונית עם הרמטכ"ל, משה (בוגי) יעלון. בדיון יעלו חברי הכנסת מן הקואליציה הצעת החלטה הקוראת לגנות בחריפות ולנקוט ביד קשה נגד הטייסים הסרבנים.

 

אחד מהחותמים על מכתב הסירוב של הטייסים חזר בו אתמול באופן פומבי: במכתב ששיגר למפקד חיל האוויר, האלוף דן חלוץ, הסביר אלוף משנה (מיל) רן, טייס מסוקים, כי הוא סבור שעשה טעות וכי כוונתו פורשה שלא כהלכה. 


פורסם לראשונה 29/09/2003 13:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
"מי שיחזור בו - לא ייענש". מופז
צילום: איי פי
צילום: מאיר פרטוש
"מופז מסית ומדיח". גלאון
צילום: מאיר פרטוש
צילום: רוני שיצר
"התנשאות על לוחמי הקרקע". מופז
צילום: רוני שיצר
מומלצים