שתף קטע נבחר

נצרים: המחבל חדר לבסיס בזחילה והרג שלושה חיילים

מחבל חדר לפנות בוקר להתנחלות ברצועה, השליך רימונים וירה לכל עבר. ההרוגים: סמלת עדי אוסמן מכפר סבא, סמלת שרית שניאור-סניור משוהם וסמל ראשון אלון אברהמי מאור יהודה. חיילת וחייל נוספים הובהלו לבית החולים "ברזילי" במצב קשה מאוד ובינוני. האלוף דן הראל: "המחבל זחל פנימה. אסור שזה יקרה". החמאס והג'יהאד נטלו אחריות

הותרו לפרסום שמות החיילים שנהרגו הבוקר (יום ו') בנצרים: סמלת עדי אוסמן, בת 19, מכפר סבא, סמלת שרית שניאור-סניור, בת 19 משוהם וסמל ראשון אלון אברהמי, בן 20 מאור יהודה. חיילת נוספת נפצעה קשה מאוד וחייל נוסף נפצע בינוני. הפצועים פונו במסוק צבאי לבית החולים "ברזילי" באשקלון, שם נותחו.

 

הזחילה

 

אלוף פיקוד הדרום, דן הראל, אמר הבוקר כי המחבל הצליח להגיע אל הבסיס על אף תגבור העמדות באזור: "לצערי, למרות הכל, המחבל הצליח לחדור פנימה. הוא נכנס לתוך המחנה בזחילה, דבר שאסור שיקרה. נצטרך לתחקר ולהבין מה קרה שם".

 

בינתיים, מתחקירים ראשוניים של הקצינים בשטח עולה התמונה הבאה: המחבל, איש חמאס, מגיע בסיוע מחבל נוסף, איש הג'יהאד האיסלמי, אל הגדר המקיפה את הבסיס. הוא בוחר נקודה שסביבה ישנה צמחיה עבותה וחותך את הגדר. 

 

לאחר חיתוך הגדר, המחבל זוחל פנימה, לא הרחק מעמדת הגנרטור הרועשת. השומר הנמצא במגדל שמירה, המתנשא לגובה של 25 מטר, אינו מבחין במסתנן. הערפל הכבד והחושך סייעו למחבל מאוד. הוא פותח בריצה קצרה לעבר מגורי הבנות. נכנס אליהן. הורג שתי חיילות, פוצע חיילת שלישית. בדרך החוצה הוא הורג חייל נוסף ופוצע עוד שניים.

 

הערפל

 

הערפל הכבד מתעתע בכולם. המחבל מצליח לברוח באותו המסלול ממנו הגיע. רק כאשר הוא מתקרב לחור הכניסה בגדר  - על מנת לצאת מהבסיס - מבחין בו השומר במגדל השמירה, ופותח באש לעברו. טנק שמוצב במקום מצטרף גם הוא למרדף. המחבל מצליח לצאת מהבסיס. כוח מגדוד שמשון מבצע מרדף אחריו והורג אותו כמאתיים מטר מהמקום.

 

האלוף הראל הדגיש, כי החל מהרגע בו פתח המחבל באש לעבר מגורי החיילים, פעל הגדוד כהלכה. לדבריו, "הפיגוע הבוקר היה רק אחד ממאות ואלפי האירועים שמתרחשים בחודשים האחרונים". 

 

הראל הדגיש גם, כי "במהלך השנתיים האחרונות היו שמונה ניסיונות חדירה לנצרים, שסוכלו על ידי צה"ל. כידוע, ההגנה היא לעולם אינה הרמטית". 

 

את נצרים מקיפה גדר, רגילה - לא התרעתית. הראל הסביר: "חלק מהאחריות לגבי הגדר חלה על גורמים אזרחיים. גם אם הגדר במקום היתה פועלת, היא מהווה רק מרכיב אחד במכלול ההגנות על היישוב".

 

הבכי

 

שעות לאחר ההרג בבסיס - המחזות בו קורעי לב: חיילות מחבקות זו את זו וממררות בבכי על חברותיהן שנורו למוות בשנתן. הרסיסים על דלתות חדרי המגורים והמזרנים ספוגי הדם מעידים על שאירע.

 

הקרוואנים בהם מתגוררים החיילים עשויים חומר דק, חדיר לכל דבר, כמובן לכדורי רובה. "ברור שהיינו רוצים לספק לחיילים מבנים בטוחים יותר - אבל אין אמצעים", אמר קצין בכיר בשטח. השקם הקטן במקום סגור היום. "אין שתייה, יהיה רק בשבוע הבא", נכתב על פתק בכתב יד. זה לא מעניין היום איש. 

 

התושבים

 

שלומית זיו, תושבת נצרים ואם לשבעה ילדים קטנים, סיפרה ל-ynet הבוקר: "בארבע לפנות בוקר הקפיצו אותנו, הפעילו סירנה ואת מערך התקשורת הפנימי. הילדים כבר מתורגלים, ורצים עם כרית ושמיכה לממ"ד. בעלי הוקפץ לכיתת הכוננות".

 

"זה לא קל, אבל עשינו אימון ותרגיל. לי יש נשק אישי, כך שתחושת הביטחון קיימת אבל זה לא פשוט. הצבא מכסה את הגזרה תוך דקות. עד שאני הכנסתי את כל הילדים לממ"ד, כל החיילים כבר התפרסו בישוב. יש תחושה ששומרים עלינו".

 

זיו הוסיפה: "היום כבר לא יהיה יום רגיל, בטח ישוחחו עם הילדים והצוות החינוכי יתפקד באופן מוגבר. הם יודעים מה זה אומר כשאומרים - יש מחבל בישוב. יש לפעמים סיוטים, אבל הילדים יודעים שזה קורה, לא כי אנחנו גרים פה אלא כי עם ישראל גר פה ובכל מקום בארץ. כמובן שמסבירים להם שמותר לפחד ולהרגיש לא נעים, אבל למרות זאת ממשיכים הלאה". 

 

המחבל

 

גדודי עז א-דין אל קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס נטלה אחריות לפיגוע במשותף עם "פלוגות ירושלים", הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי. על פי הודעת החמאס, מבצע הפיגוע הוא סמיר מוחמר פודה, תושב מחנה הפליטים ג'בליה. 

 

חאלד אל בטש, מראשי הג'יהאד האיסלאמי ברצועה אמר כי "הפיגוע בנצרים הוא תגובה טבעית של הפלסטינים על הדם הפלסטיני הרב שנשפך בימים האחרונים. היום, בעזרת האל, הצליחו שני מוג'הידין להלום בהתנחלות ולנקום את דמם של הרבה מאוד פלסטינים. אנו נמשיך בהתנגדות". 

 

הלילה

 

מוקדם יותר הלילה פתחה באש חולייה אחרת של הג'יהאד האסלאמי לעבר ישראלים ברצועה. מהירי, בציר כיסופים נפצעו קל שלושה אזרחים ישראלים והמחבל נהרג בחילופי האש שהתפתחו במקום.

 

באירוע אחר הלילה ברצועה, פתח כוח צה"ל באש לעבר מספר חשודים שהתקרבו לגדר המערכת סמוך לנחל עוז. מצה"ל נמסר כי לפחות חשוד אחד נפגע מן הירי.

 

במהלך הלילה פתחו פלסטינים באש לעבר עמדת צה"ל בגבול ישראל-מצרים סמוך לרפיח. כמו כן, אש נפתחה לעבר עמדות צה"ל הסמוכות לנווה דקלים ועצמונה ברצועה. במקרים אלה לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. החיילים השיבו באש לעבר מקורות הירי.  


פורסם לראשונה 24/10/2003 04:50

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד ושמוליק חדד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אש בנצרים
צילום: דובר צה"ל
"הגדוד פעל כהלכה". האלוף דן הראל
צילום: דובר צה"ל
צילום: מוטי סנדר
נצרים. "תחושת הביטחון קיימת" (ארכיון)
צילום: מוטי סנדר
מומלצים