שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מי אתה ליאו נואי?
  ליאו נואי, המדורג בין אלף עשירי בריטניה, הוא בעליה של חברת נדל"ן המדורגת בחמישייה המובילה של חברות הנדל"ן באירופה. למרות זאת, הוא נמנע מחשיפה תקשורתית, מלבד בעיתונות החרדית של לונדון
  איש העסקים הבריטי ליאו נואי סגר בסוף השבוע האחרון את העיסקה הגדולה הראשונה שלו בישראל, כאשר רכש את חברת נכסי-אזורים מגנדן על-פי שווי של כ-400 מיליון שקל. אין זו העיסקה הראשונה שאיל הנדל"ן הבריטי ניסה לבצע בישראל. מאז הקים את קרן ההשקעות הישראלית עם אקסלנס באפריל השנה, ועוד לפני כן, התמודד על רכישת חברת נצבא וכן ניסה לרכוש את אמות מקו-אופ רבוע-הכחול. עיסקת אזורים היא דריסת הרגל המהותית הראשונה שלו, ולדבריו, לא האחרונה, בזירה העיסקית הישראלית.

   

  מאחר שלא היתה לנואי (NOE) פעילות עיסקית מהותית כאן, הוא נמנה על אותן דמויות עלומות: יהודים אמידים מחו"ל שמחליטים בגיל מאוחר יחסית לתקוע יתד עיסקי בארץ הקודש. גם במקום מושבו, אנגליה, הוא לא נמנה עם הדמויות הבולטות, וזאת למרות שלפני כשנה דורג על-ידי הסאנדיי טיימס הלונדוני במקום ה-881 מבין אלף עשירי בריטניה, עם הון הנאמד ב-55 מיליון ליש"ט.

   

  נואי, יהודי חרדי כבן 50, נמנע מחשיפה תקשורתית. למעשה, מלבד בעיתונות היהודית של לונדון, לא ניתן למצוא ראיונות או תמונות שלו. הוא אינו מתרועע בחוגים עיסקיים או פיננסיים, ולכן, נמנה על הדמויות הפחות מוכרות גם בקהילה העיסקית הבריטית. ביתו המפואר ממוקם לא הרחק ממשרדי חברת האחזקות שלו, ריט, ברחוב ויגמור היוקרתי בלונדון. זמנו הפנוי מוקדש בעיקר לפעילות בקהילה החרדית של לונדון ולבילוי בחיק משפחתו העניפה, אשתו, סוזן, ילדיו ונכדיו.

   

  התחלה בקומה העליונה

   

  נואי נחשב לאחד משלושת אילי הנדל"ן הבולטים של בריטניה. חברתו מדורגת בחמישייה המובילה של חברות הנדל"ן האירופיות. את ההון הראשוני שלו חייב נואי לסבו, שהגיע ללונדון ממזרח אירופה ורכש במחירי מציאה את מה שקרוי "האפר סטוריס" - הקומות העליונות בבניינים רבים בפריפריה. בלונדון, נחשבת קומת הקרקע, שהיא קומת החנויות, ליוקרתית, והקומה העליונה היתה זולה ונחשבה "פחות מעניינת". הסב רכש כמות גדולה של קומות עליונות במחירים נמוכים, וכשמחירי הנדל"ן באנגליה זינקו, זינק גם שווי הנכסים.

   

  הון זה היווה את הבסיס למה שלימים הפך לאימפריית הנדל"ן בראשותו של נואי - חברת האחזקות REIT ASSET MANAGEMENT, בעלת נכסים בהיקף של למעלה מ-3 מיליארד דולר, באמצעות עשרות חברות-בנות וקרנות. בין נכסיו הבולטים נמנים מרכזי קניות, בנייני משרדים, בנייני מגורים ורשת בתי מלון. נכסיו המרכזיים מצויים באנגליה, אך קרנות וחברות שבשליטתו מושקעות גם בנכסים באירופה, בפרט בגרמניה ובמזרח אירופה.

   

  נואי למד בבית הספר החרדי חשמונאים בלונדון. מכריו מספרים כי מגיל צעיר היתה לו קליטה עסקית יוצאת דופן, והיה ברור כי ילך בדרכי אבותיו. אגב,
  בשלב זה, אף אחד מילדיו לא הצטרף לעסק המשפחתי. נואי נחשב גם היום לאיש עסקים חריף וענייני. הוא נמוך קומה, חייכני ונעים הליכות - מתארים אותו עמיתים. הליכותיו צנועות, והוא אינו מבזבז על גינונים. הופעותיו הציבוריות מעטות, בעיקר במסגרת פורומים יהודיים. לפני כמה שנים נשא הרצאה תחת הכותרת: "האם ניתן לעשות עסקים טובים ולשמור על התנהגות אתית?" מסקנתו היתה, מן הסתם, שהדבר אפשרי.

   

  נואי זוכה לכבוד רב בקהילה העיסקית הבריטית - על אף שאישית, מעטים מכירים אותו. זאת מאחר שהוא עובד עם יועצים, נציגים ושותפים רבים. עיסקאות רבות שביצע נעשו באמצעות גופים מוסדיים. הוא משתדל להימנע ממצבים המאלצים אותו להיות בחזית, וזאת על אף שחלק מחברותיו הן חברות ציבוריות. במקביל מכהן נואי גם כדירקטור במספר חברות גדולות, ביניהן חברת יו לשידורים דיגיטליים.

   

  בקהילה היהודית בלונדון, בעיקר בקרב הקהילה הדתית, מוכר נואי כתורם נדיב ואישיות מעורבת ומשפיעה. ידיעות אודות פעילותו מתפרסמות תכופות בעיתון היהודי. בשנים האחרונות תרם, על-פי הערכות, עשרות מיליוני דולר, לישיבות ובתי כנסת ברחבי אנגליה. בין השאר, תרם 4 מיליון דולר להקמתו מחדש של בית כנסת שנהרס כתוצאה משריפה בלונדון.

   

  גם בישראל נמנה נואי עם התורמים הבולטים. בשנה האחרונה בלבד תרם כ-5 מיליון דולר, בעיקר לפעילויות בתחום החינוך וקשיי למידה אצל ילדים.

   

  נואי ומשפחתו קשורים לישראל כבר שנים רבות ומבקרים כאן תכופות. למשפחה דירה מפוארת בפרויקט ממילא בירושלים, ורק באחרונה שילם נואי 2.5 מיליון דולר תמורת קרקע בירושלים, שעליה בכוונתו לבנות וילה ענקית שתהווה בית שני למשפחתו בישראל.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים