שתף קטע נבחר

ישראל מחמירה התנאים לקבלת תעודת עיתונאי

ללשכת העיתונות הממשלתית נמאס מריבוי המחזיקים בתעודות עיתונאי. "הגענו למצב שכל מי שיש לו קשר לתחום נושא את התעודה, ונכנס כך לאירועים מאובטחים", מסביר המנהל, דני סימן. סגנית יו"ר התאחדות הכתבים הזרים: "הדרישות הביטחוניות נותנות למעשה כיסוי לאי מתן תעודות עיתונאי לפלסטינים"

החמרה בקריטריונים שלפיהם מנפיקה לשכת העיתונות הממשלתית את תעודות העיתונאי: החל מתחילת השנה הבאה (ינואר 2004) יאלצו מבקשי התעודה לעבור בדיקה של השב"כ, לשלם מאה שקלים, ולהגיש תצהיר מעורך דין, שבו יתחייב הפונה כי הוא אכן עיתונאי. גם לאחר כל זאת, אין ודאות שהפונה אכן יזכה בתעודה הנכספת.

 

מנהל לשכת העיתונות הממשלתית, דני סימן, הסביר היום (א'), כי ברצונו לצמצם ב-60 אחוזים את מספר התעודות המונפקות (כיום, אגב, מדובר ב-15 אלף בשנה).

 

סימן הוסיף: "הגענו למצב שבו כל אדם עם נגיעה כשלהי לתחום העיתונות, נושא תעודת עיתונאי, ונכנס כך לאירועים מאובטחים. לכן נאלצנו להקפיד בהגדרות של הזכאים לתעודה. עד היום, ההוצאות שלנו התגלגלו לפיתחו של משלם המיסים. החל מהיום, עבור כל תעודה, יצטרכו המערכות לשלם מאה שקלים. אם הבקשה תידחה, התשלום עבור הטיפול יעמוד על חמישים שקלים".

 

את הצורך בבדיקת שב"כ מסביר סימן: "בגלל ההתחזות לעיתונאים, והאפשרות להיכנס לאירועים מאובטחים, הוחלט על אבחון ביטחוני לכל אחד. בעבר, העברנו בדיקות כאלה רק למבקשי תעודת עיתונאי ממזרח ירושלים. הסכמנו עם הטענות שזה לא הוגן שרק אוכלוסייה מסויימת תעבור בידוק. לכן התפשרנו על כך שכולם יצטרכו לעבור אותו. זה אמנם ייצור טרחה לעיתונאים הוותיקים, אך נאלץ לעשות זאת".

 

סגנית יו"ר התאחדות הכתבים הזרים בישראל, תמי אלן-פרוסט, הגדירה היום את ההחמרה בתקנות: "פגיעה בפרטיות ובדמוקרטיה".

 

אלן-פרוסט הסבירה:  "הדרישות הביטחוניות נותנות למעשה כיסוי לאי מתן תעודות עיתונאי לפלסטינים. זוהי פגיעה משמעותית בפרטיות. אף פעם לא נדרשתי למלא שאלון עם פרטים של הסבא שלי. זו תקופה שאנו נלחמים על כל תעודה ותעודה לפלסטיני. זו בהחלט החמרה. זה לא יעזור ליחסים המתוחים ממילא בין מדינת ישראל לבין עיתונות החוץ. אנחנו מתכוונים לקיים התייעצות בעניין ולבחון את המשך צעדינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לשכת העיתונות הממשלתית
"אבחון ביטחוני לכל אחד". דני סימן
צילום: לשכת העיתונות הממשלתית
טירחה לעיתונאים הותיקים (אילוסטרציה)
מומלצים