שתף קטע נבחר

האיחוד גנז דו"ח על תקריות אנטישמיות באירופה

על פי דיווח בעיתון הפייננשיאל טיימס, דו"ח שסקר מגמות אנטישמיות באירופה נגנז בשל קביעתו כי גורמים מוסלמים ופרו-פלסטינים עומדים מאחורי רוב התקריות. גורם המקורב להכנת הדו"ח: מדובר בהחלטה פוליטית

האיחוד האירופי גנז דו"ח שסקר מגמות ואירועים אנטישמיים באירופה, משום שהדו"ח קבע כי מוסלמים וקבוצות פרו-פלסטיניות עומדים מאחורי מאחורי רבות מהתקריות שנבחנו. כך מפרסם הבוקר (שבת) העיתון "פייננשיאל טיימס". 

 

באירופה דנו בימים האחרונים בגל העולה של מקרים אנטישמים. רק לפני כשבוע, ביום בו ארעו הפיגועים בבתי הכנסת באיסטנבול, הוצת בית ספר יהודי בפריז. ראש ממשלת צרפת, ז'אק שיראק, מיהר לכנס דיון חרום של ממשלתו בנושא.

 

הדו"ח הוזמן על ידי מרכז של האיחוד העוסק בחקר הגזענות מהמרכז לחקר אנטישמיות באוניברסיטת ברלין, בעקבות שורת מקרים אנטישמיים שארעו באירופה בתחילת 2002. אולם תחקיר העיתון מעלה כי כאשר החוקרים הגישו את מסקנותיהם בחודש אוקטובר שעבר, התנגדו אנשי האיחוד להגדרת המונח "אנטישמיות" בדו"ח, שכללו מעשים נגד ישראל. בנוסף, התנגדו אנשי האיחוד לדגש שהושם על מוסלמים כאחראים למקרים.

 

בחודש פברואר, כאמור, הוחלט שלא לפרסם את הדו"ח, בן 112 עמודים.

 

גורם המקורב לדו"ח אמר לעיתון כי "ישנה מגמה ללכת לקראת המוסלמים שבאה במקביל עם תנועה נגד ישראל שאינה משוללת מדעות קדומות". גורמים במרכז האיחוד למעקב אחר הגזענות תקפו חלקים בדו"ח שיצרו קשר בין פעולות אנטישמיות לקבוצות שמאל קיצוני ופעילי אנטי-גלובליזציה. לדבריהם, "ההחלטה לגנוז את הדו"ח היא החלטה פוליטית ברורה".

 

המרכז שהזמין את הדו"ח מורכב מ-18 נציגים של כלל מדינות האיחוד ומאנשי צוות נוספים. גורם נוסף, המקורב למרכז, אמר כי מספר חברים אף הגדירו את הדו"ח הגרמני כמשוחד. אולה אספרסן, פרופ' למשפטים באונ' קופנהאגן ונציג דנמרק במרכז, אמר כי הדו"ח היה "לא מספק" וכי היה נכון לכלול בו סקירה של תנועות אנטי-איסלאמיות.

 

בחודש יולי השנה פנה חבר הקונגרס האמריקני, רוברט וקסלר, לממונה על מדיניות החוץ באיחוד, חאוויר סולאנה, בדרישה כי יפרסם את הדו"ח. 

 

נציג מדינה נוסף במרכז אמר כי הדו"ח נגנז כי התקופה אותה סקר, החודשים מאי עד יולי 2002, הייתה לא מייצגת ולא משקפת את המציאות באירופה. בנוסף אמר הגורם כי הייתה בדו"ח בעייה עם הגדרת האנטישמיות. "זה היה מסובך מידי", הוסיף.

 

השר נתן שרנסקי אמר בתגובה: "ניסיונותיהם של גורמים פרו-פלסטינים להפוך את הסכסוך הישראלי-פלסטיני למלחמת האיסלאם ביהדות מסכנת לא רק את העם היהודי אלא את הציוויליזציה המערבית כולה. אותם גורמים שהחליטו לגנוז את הדו"ח, לא רק טומנים ראשם בחול ומתעלמים מהפצצה המתקתקת בלב אירופה, אלא גם מפנים יד להמשך ההסתה והטרור האנטישמי".

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אי פי
הפגנה באירופה (ארכיון)
אי פי
צילום: איי פי
בית הכנסת היהודי שהוצת בצרפת
צילום: איי פי
צילום: איי פי
בית הכנסת באיסטנבול
צילום: איי פי
מומלצים