שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חשד: מנהל סניף בנק קיבל שוחד מגורמים עבריינים
  כך, חושדת המשטרה, עבדה השיטה: מנהל סניף בנק "פועלי אגודת ישראל", אהרון קפלן, קיים קשרים עם מאכערים שקישרו אותם עם לקוחות בשוק האפור. הוא העניק להם תנאים מועדפים - וקיבל מהם "תגמול" נאה. הפרשה נחשפה, למרבה הגיחוך, רק לאחר שוקדם בתפקידו

  דווקא קידומו של אהרון קפלן, מנהל סניף בנק פועלי אגודת ישראל בתל אביב, הוביל לחשיפת נזק כספי בסך 25 מיליון שקלים, שגרם האיש על פי החשד לבנק. המשטרה חושדת כי בתמורה קיבל האיש מגורמים עבריינים בשוק האפור סכומים נכבדים.

   

  בית משפט השלום בתל אביב האריך בשישה ימים את מעצרו של קפלן, ששב הלילה לארץ. הוא חשוד בקשירת קשר לביצוע פשע, שוחד, הפרת אמונים של עובד ציבור, גניבה על ידי מורשה ומרמה בנסיבות מחמירות.

   

  קפלן מכחיש את המיוחס לו וטוען כי מדובר בהאשמות שווא. לדבריו, הוא לא ברח מאימת החוק, אלא יצא לשליחות בבריטניה מטעם הבנק.

   

  החשוד, תושב כפר סבא, שימש כמנהל סניף הבנק משנת 1994 ועד חודש אוגוסט 2001. בבנק החליטו כי הוא מצטיין בתפקידו וקידמו אותו לשמש כסמנכ"ל השלוחה הבינלאומית של הבנק באנגליה - בנק פיבי.

   

  אבל השמחה על הקידום לא נמשכה זמן רב: מחליפו של קפלן ומחלקת ביקורת הפנים של הבנק איתרו אי סדרים, וגילו כי בתוקף תפקידו העניק אשראי גבוה וחריג לבעלי חשבונות, על בסיס ביטחונות שלא נבדקו כראוי או שלא נבדקו כלל. בדיעבד הוברר שאין להם כל כיסוי.

   

  בבנק התעורר החשד כי מדובר בעבירות מרמה ושוחד. פרטי הפרשה הועברו ליחידת ההונאה של משטרת מחוז ת"א.

   

  מהחקירה שנפתחה בשנת 2002, בראשותו של פקד ליאור רייס, עלה חשד כי קפלן קיים קשרים עם "שליחי מצווה", מאכערים אשר קשרו בינו לבין לקוחות

  פוטנציאלים לסניף שבניהולו. אותם אנשים קיבלו על פי החשד תמורה כספית מהגורמים שפתחו את החשבונות בבנק, עבור יצירת הקשרים עם אותו מנהל סניף, שהיה מעניק להם אשראי חריג ללא כל בטחונות.

   

  בעלי החשבונות, גורמים מוכרים היטב בשוק האפור ובעולם העברייני, ניצלו את האמון שניתן בהם בבנק ומשכו כ-25 מיליון שקלים מאותם חשבונות. מנהל הסניף חשוד כי זכה בעקבות כך ל"הכרת תודה" מהם שהתבטאה בסכומים נכבדים.

   

  מנהל הסניף קפלן, שהבין כי נתפס, נעלם עם פתיחת החקירה בבריטניה, שם שהה כשליח של הבנק, ולאחרונה פתח במשא ומתן לחזרתו לארץ. אתמול הגיע בטיסה מלונדון ונעצר על ידי חוקרי מפלג ההונאה. 

   

  בעקבות חקירתו נעצר גם אחד המאכערים שתיווכו בפרשה, יצחק עובדיה, תושב ראשון לציון בן 56, החשוד כי שילם למנהל תמורת האשראי החריג. בתמורה לכך קיבל מאנשי השוק האפור מאות אלפי שקלים. מעצרו הוארך בארבעה ימים.

   

  בדיון הארכת המעצר טען עו"ד ניר רשף, פרקליטו של קפלן, כי מדובר בטענה במישור האזרחי והסכום של 25 מיליון השקלים שהוזכר נועד לנפח באופן מלאכותי את התיק. הבנק עצמו, לפי עו"ד רשף, טוען שהנזק שנגרם לו עדיין לא חושב.

   

  השופט מרדכי פלד כתב בהחלטתו כי כשהחשוד התבקש לחזור לארץ, הוא סירב לעשות כן בשל מורכבות החקירה יש להותיר את קפלן במעצר - מאחר ושחרורו עלול להוביל לשיבוש החקירה ואף להעלמת ראיות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "חשד: מנהל סניף בנק קיבל שוחד מגורמים עבריינים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים