שתף קטע נבחר

חיים רמון: קניתי מהעובדים בזול את זכויותיהם

יו"ר ההסתדרות לשעבר, שהעיד בפרשת מכירת שיכון ובינוי: "איש לא חשב שנעשתה פה עיסקה לא כשרה"

דיון סוער ואמציונלי נערך אתמול בביהמ"ש המחוזי בתל-אביב לגבי השיקולים שהנחו את יו"ר ההסתדרות לשעבר, חיים רמון, להחליט למכור את חברת שיכון ובינוי. רמון מסר עדות לבקשת באי-כוחה של חברת שיכון ובינוי, עוה"ד רם כספי וגד טיכו.

 

שטרית טען כי מניות ההסתדרות בשיכון ובינוי נמכרו לקבוצת אריסון ולעובדי שיכון ובינוי תמורת כ-300 מיליון שקל, בעוד שההסתדרות קיבלה טרם המכירה הערכות שווי גבוהות בהרבה, שנעו בין 500 ל-770 מיליון שקל. שיכון ובינוי נסחרת כיום בבורסה לפי שווי של 2.1 מיליארד שקל.

 

העדות ניתנה במסגרת תביעה שהגיש פרופ' שמעון שטרית, ממנהיגי ההסתדרות הישנה, שבמסגרתה ביקש לפצות את ההסתדרות ואת עובדי חברת שיכון ובינוי בכ-900 מיליון שקל. החברה נמכרה לעובדי שיכון ובינוי ואריסון השקעות. לטענת שטרית, החברה נמכרה במחיר מופחת, שהסב להסתדרות ולעובדים נזק.

 

לטענת רמון, למכירת שיכון ובינוי היה ערך קיומי עבור ההסתדרות. אם לא נמכור - לא נתקיים. אמרתי לעוזי ורדי-זר (מנכ"ל שיכון ובינוי אז והיום - ל.ד): אני רוצה למכור, ועוזי אמר לי אין לך מה למכור. עוזי אמר, יש לחברה הזו מאזן שלילי ואם תפרוס זאת בפני הציבור זה יביא לחיסולה. שאלתי את עוזי מה עם למכור אותה לעובדים? עוזי אמר לי שזה רעיון מהפכני.

 

לדברי רמון, קנינו את זכויות העובדים תמורת 250 מיליון שקל. העובדים יצאו פראיירים ביחס לעובדים במקומות אחרים - נשבע לך.

 

לדעתי, קניתי מהעובדים בזול את זכויותיהם. עם זאת, הוא ציין שאיש לא חשב שנעשתה פה עיסקה לא כשרה. הכול היה חשוף.

 

רמון הוסיף, כי לאורך כל הדרך לא פנה אליו פרופ' שטרית. עד שהוגשה התביעה על ידו לא שמעתי ממנו מילה. לשאלת עו"ד כספי: למה להערכתך פרופ' שטרית הגיש תביעה, לאחר שנים?, השיב רמון: שטרית היה חלק מהנהגת ההסתדרות הישנה. באותה תקופה שהוא היה בהנהגה הכול קרס. זה מוזר שמי שהיה מעורב בקריסת ההסתדרות יוצא כנגד מצב שבו נמכרה חברה לעובדים ויצרה עסק משגשג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
רמון. צעד מהפכני
אתר הכנסת
מומלצים