שתף קטע נבחר

ראש הממשלה מציג: תוכנית ההתנתקות מהפלסטינים

בנאום בכנס הרצליה אמר שרון כי תוכנית "מפת הדרכים" היא הדרך הטובה להגיע לשלום אמת, והדגיש כי המאחזים הבלתי חוקיים יורדו. אולם, הוא הדגיש כי לא יחכה עד שהפלסטינים יעשו מאמץ לפתרון הסכסוך ובתוך חודשים ייזום מהלך חד צדדי - שיכלול פינוי התנחלויות

נאום היסטורי שיחולל פריצת דרך מדינית, או עוד נאום? לאחר ציפייה ממושכת, הציג אמש (ה') ראש הממשלה אריאל שרון את מה שהגדיר כ"תוכנית ההתנתקות" מהפלסטינים, שתיעשה במסגרת הצעדים החד-צדדיים.

 

בנאומו בכנס הרצליה אמר שרון כי הצעדים שישראל תנקוט במסגרת התוכנית יעשו בתיאום מירבי עם ארה"ב. ראש הממשלה אמר כי במסגרתה יהיה שינוי בפריסת היישובים (פינוי יישובים מבודדים), אך סירב לומר על אילו יישובים מדובר. עם זאת, הוא הבהיר: "יישובים שיועתקו הם כאלה שבכל מתכונת אפשרית של הסדר עתידי וסופי לא יכללו בשטח מדינת ישראל". דבריו של שרון עוררו תגובות נזעמות בקרב הימין.

 

ראש הממשלה אמר כי ישראל תשרטט קווי ביטחון ארעיים שצה"ל ייערך עליהם במטרה ליצור "מקסימום ביטחון ומינימום חיכוך" בין ישראל לפלסטינים.

 

בסביבת ראש הממשלה הביעו שביעות רצון מהנאום ואמרו כי אם הוא מדבר על פינוי יישובים בכוונתו לבצע זאת. גורמים אחרים אמרו כי ניכר שראש הממשלה השקיע מאמץ מיוחד לנסות ולרצות בנאום את האמריקנים.  גורמים בבית הלבן ציינו הלילה בסיפוק את דברי שרון כי יוריד מאחזים, עם זאת הביעו חשש מ"פעולות חד-צדדיות של ישראל, שיפגעו בעתיד בסיכוי להסדר שלום"

 

"לא נחכה להם עד בוֹש"

 

ראש הממשלה פתח את דבריו בהתייחסות המכוונת בעיקר לארה"ב, הקובעת כי היה מעדיף להיצמד למפת הדרכים: "אני רואה חשיבות עצומה לנקיטת כל הצעדים שיביאו להתקדמות לקראת פתרון הסכסוך עם הפלסטינים. אבל אם הפלסטינים לא יעשו מאמץ דומה לפתרון הסכסוך אינני מתכוון לחכות להם עד בוש".

 

הוא הוסיף כי "לפני כשבעה חודשים אישרה הממשלה בראשותי את תוכנית מפת הדרכים לשלום, זוהי תוכנית מאוזנת להתקדמות מדינית לשלום שישראל והפלסטינים התחייבו לבצעה. מפת הדרכים היא תוכנית ברורה, הגיונית ולכן ניתן וחובה ליישמה. ללא השגת ביטחון מלא, במסגרתו יפורקו ארגוני הטרור, לא ניתן יהיה להגיע לשלום אמיתי. זו מהות מפת הדרכים".

 

לדבריו, "התפיסה ההפוכה לפיה עצם חתימת הסכם שלום תביא יש מאין לביטחון, נוסתה כבר בעבר ונחלה כישלון חרוץ. הממשלה בראשותי לא תתפשר על מימוש מפת הדרכים על כל שלביה. על הפלסטינים לעקור מן השורש את גופי הטרור ולייצר חברה שומרת חוק הנאבקת באלימות ובהסתה. שלום וטרור לא הולכים יחד".

 

שרון הבטיח לנקוט בשורת צעדים להקל על הפלסטינים, בתוכם העברת ערים פלסטיניות לאחריות ביטחונית פלסטינית, הפסקת הבנייה בהתנחלויות ופירוק המאחזים הבלתי חוקיים: "ישראל תעמוד בהתחייבויות שלקחה עצמה. אני התחייבתי בפני נשיא ארה"ב כי ישראל תפרק את המאחזים הלא מורשים. אני מתכוון ליישם התחייבות זאת. מדינת ישראל מתנהלת על פי חוק ונושא המאחזים איננו יוצא מן הכלל".

 

"אין לנו עניין לשלוט בכם"

 

הוא פנה לפלסטינים ואמר: "אין לנו עניין לשלוט בכם. אנו מעוניינים שתנהלו את חייכם בעצמכם. במדינה משלכם. מדינה פלסטינית דמוקרטית בעלת רציפות טריטוריאלית ביו"ש והיגיון כלכלי, המקיימת עם ישראל מערכת יחסים נורמלית של שקט, ביטחון ושלום".

 

"זינחו את דרך הטרור ובואו נעצור יחד את שפיכות הדמים. בואו נתקדם יחד לעבר השלום. אנו רוצים להתקדם במהירות ביישום מפת הדרכים לקראת שקט ושלום אמיתי. אנו מקווים שהרשות תבצע את חלקה. אך אם גם בעוד מספר חודשים ימשיכו הפלסטינים לא לבצע את חלקם במפת הדרכים אז תיזום ישראל מהלך ביטחוני חד צדדי של התנתקות מהפלסטינים. מטרתה של תוכנית ההתנתקות היא להפחית ככל הניתן את הטרור ולהעניק לאזרחי ישראל את מירב הביטחון. תהליך ההתנתקות יוביל לשיפור רמת החיים ויעזור לחזק את הכלכלה בישראל".

 

"מהלך קשה מאין כמוהו"

 

לדברי שרון, "תוכנית ההתנתקות תכלול פריסה מחודשת של כוחות צה"ל וקווי ביטחון חדשים ושינוי בפריסת היישובים, כך שיפחת ככל הניתן מספר הישראלים הנמצאים בלב האוכלוסייה הפלסטינית. נשרטט קווי ביטחון ארעיים וצה"ל ייערך על קווים אלו. הביטחון יסופק על ידי פריסת צה"ל, גדר הביטחון ומכשולים פיזיים אחרים. תוכנית ההתנתקות תפחית את החיכוך בינינו לבינם".

 

בהתייחסו לפינוי התנחלויות אמר: "הפחתת החיכוך תחייב מהלך קשה מאין כמוהו של שינוי בפריסת חלק מהיישובים. אני רוצה לחזור על דברים שאמרתי בעבר, בהסדר עתידי ישראל לא תישאר בכל המקומות בהם אנו נמצאים היום. העתקת יישובים תיעשה בראש ובראשונה על מנת לשרטט קו ביטחון יעיל ככל הניתן, שיצור את אותה התנתקות בין ישראל לפלסטינים. קו ביטחון זה לא יהיה גבול הקבע של מדינת ישראל אך עד שלא יתחדש יישום מפת הדרכים, צה"ל יהיה פרוש לאורכו של קו זה".

 

"במקביל, במסגרת תוכנית ההתנתקות, ישראל תחזק את שליטתה באותם חלקי א"י שיהוו חלק בלתי פרד ממדינת ישראל בכל הסדר עתידי. אני יודע שאתם רוצים לשמוע שמות, אבל כדאי להשאיר משהו גם לאחר כך".

 

"נאיץ את גדר הביטחון"

 

בהתייחסו לגדר ההפרדה אמר שרון: ישראל תאיץ מאוד את בניית גדר הביטחון. אפשר לראות את הדבר קורם עור וגידים כבר היום. השלמתה של גדר הביטחון תאפשר לצה"ל להסיר מחסומים ולהקל על חיי היומיום של האוכלוסיה הפלסטינית שאינה נגועה בטרור.

 

הוא הוסיף כי "תוכנית ההתנתקות אינה מונעת את ביצוע מפת הדרכים, אלא היא צעד שישראל תנקוט בהיעדר אפשרות אחרת על מנת לשפר את ביטחונה. תוכנית ההתנתקות תמומש רק במקרה שהפלסטינים ימשיכו לגרור את רגליהם וידחו את יישום המפה. ברור שבתוכנית ההתנתקות הפלסטינים יקבלו פחות בהרבה ממה שיוכלו להשיג במו"מ ישיר על מפת הדרכים".

 

"ייתכן, שחלקים מתוכנית ההתנתקות שנועדו לספק את מירב הביטחון לאזרחי ישראל יבוצעו כבר תוך כדי הניסיון ליישם את מפת הדרכים וזאת על פי הנסיבות שיווצרו".

 

ראש הממשלה סיכם את דבריו: "הניסיון מלמד אותנו שבהסכמה לאומית רחבה אפשר לעשות דברים גדולים. בל נשגה באשליות, כל דרך תהיה מסובכת, רבת מכשולים ותחייב שיקול דעת ואחריות", וקבע: "אני משוכנע שנעמוד יחד ונצליח".

 


פורסם לראשונה 18/12/2003 20:12

 

בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן חורין, וושינגטון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
שרון. "מהלך קשה מאין כמוהו"
צילום: אורי פורת
צילום: רויטרס
בוש. "הכל יהיה בתיאום עם האמריקנים"
צילום: רויטרס
צילום: אלכס קולומויסקי
מאחז בשטחים. הסוף?
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים