שתף קטע נבחר

היום: עיצומים בבזק, אין משאיות בנמלים

נהגי המשאיות אינם מגיעים היום לנמלי חיפה ואשדוד במחאה על ייקור הסולר; ממשיכים לאיים בשביתה כללית, אך דחו אותה ליום ג'. עובדי בזק לא יבצעו מהיום תיקונים ומשרדי החברה יהיו סגורים לקהל. בשאר משרדי הממשלה - עיצומים כרגיל. מחר - עוד פגישה מכרעת בין שר האוצר ליו"ר ההסתדרות

נהגי המשאיות אינם מגיעים היום (א') להכניס ולהוציא סחורה מנמלי אשדוד וחיפה, במחאה על החלטת הממשלה לייקר את הסולר ב-10%. בשעות הבוקר חסמו הנהגים את נמל אשדוד, ולא אפשרו לסחורה להיכנס ולצאת מהנמל, למעט משאיות של פירות, הממשיכות להיכנס ולצאת מהנמלים גם כעת. המובילים מודיעים שהשביתה תימשך עד שמשרד האוצר יחזור בו מכוונתו לייקר את הסולר.

 

עובדי בזק מחריפים מהבוקר את עיצומיהם. העובדים לא יבצעו תיקוני טלפון ומירכזות שיתקלקלו ומשרדי העסקים של בזק יהיו סגורים לקהל.

 

בסוף השבוע שעבר אמר יו"ר מועצת המובילים, גבי בן הרוש, כי בכוונתו לפתוח בשביתת מובילים. לבקשתו של שר התחבורה, אביגדור ליברמן, החליטה היום מועצת המובילים לדחות את האיום בשביתה כללית ליום שלישי. המובילים יפתחו בשביתה, לטענתם, אם משרד האוצר לא יחזור בו.

 

הערב ייפגש בן-הרוש עם אחדים מבכירי משרד האוצר, וביניהם ראש אגף המכס והמע"מ, איתן רוב, כדי לפתוח במשא ומתן על ההחלטה לייקר את הסולר. המשא ומתן החל כבר ביום שישי, כשרוב צלצל לבן-הרוש ואמר לו, שהאוצר "אינו מתכוון לפגוע במובילים". בן הרוש טוען, שלפי סיכומיו עם האוצר, אסור לאוצר לנקוט צעדים חד-צדדיים בנושא מחירי הסולר. במשרד האוצר טוענים בתגובה לטענה האחרונה, שמעולם לא נחתם הסכם כזה.

 

במכתב ששלח בן הרוש בסוף השבוע לנשיא התאחדות התעשיינים, עודד טירה, הודיע בן הרוש כי מהשבוע  "לא תהיה למשרדי ההובלה את האפשרות לפקוד את נמלי הארץ, בשל ייקור הסולר על ידי ממשלת ישראל. מחוסר יכולת לקנות סולר כדי למלא את המכלים המרוקנים, יושבתו הרכבים שעוסקים בהובלת מטענים של התעשייה בישראל. עם כל הכאב והצער שכולנו חשים, ינועו המשאיות עד טיפת הדלק האחרונה שבמיכל ושם יעצרו".

 

"לבעלי המשאיות אין מאין לשלם את ההתייקרויות הבלתי אחראיות על הסולר שיוזמת הממשלה. אנו קוראים לתעשיינים להצטרף אלינו בדרישה לבטל את העלאת הבלו על סולר לרכב עבודה".

 

 בתגובה, הודיע טירה שהתעשיינים תומכים במחאתו של בן-הרוש. "על הממשלה לשקול מחדש העלאת מחיר הסולר על המגזר העסקי, ובכך למנוע את שביתת המובילים", אומר טירה.  

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "העלאת מחירי הסולר נועדה לממן את בניית גדר ההפרדה המהווה פרויקט לאומי. מנתוני מועצת המובילים עולה כי הגדלת הבלו על הסולר תביא לעליה של עד 2% בלבד בעלויות ההובלה".  

 

ארגון חיים וסביבה שלח מכתב לבנימין נתניהו כדי לחזק את ידו בהחלטתו לייקר את מחירי הסולר. "הטלת מיסוי מוגדל על דלקים מזהמים היא פעולה מקובלת בעולם המערבי, שמטרתה לתת תמריץ שלילי לשימוש בדלקים אלו", נכתב במכתב.

 

בבזק - החרפה בעיצומים

 

עובדי חברת בזק מחריפים מהיום (א') את העיצומים בהם פתחו בסוף השבוע. ביום שישי סרב בית הדין לעבודה להוציא צווי מניעה נגד העיצומים.

 

 

יו"ר ועד עובדי בזק, שלמה כפיר, הודיע שמדי יום יוחרפו העיצומים עד לפתרון הסכסוך, הנסוב על תנאי הפנסיה של עובדי החברה. היום  לא תהיה קבלת קהל במשרדי העסקים של בזק ולא יתוקנו תקלות טלפון אצל מינויים פרטיים או תקלות במירכזות.

 

ביום שני יוחרפו כאמור העיצומים, ולאלה הקיימים ישביתו העובדים גם את מוקדי השירות של בזק: מודיעין 144, שירותי תיקונים 166 ואת שירותי ההזמנות והחשבונות ב-199. במקביל לא יתוקנו תקלות במתקני בזק השונים בארץ. תקלות מערכתיות כאלה אופייניות לעונות הגשמים והן עלולות להביא לקריסת מערכות הטלפונים באיזורי מגורים שלמים ואף לפגוע גם במערכות הטלפונים הסלולרים באותו איזור.

 

מהנהלת בזק נמסר בתגובה כי "העיצומים הם על רקע דיון בין העובדים לבין המדינה וקרן הפנסיה מקפת, על כן הנהלת בזק והחברה אינה הכתובת האמיתית למחאת העובדים".

 

פרץ ונתניהו ייפגשו מחר

 

בינתיים נמשכים העיצומים "הרגילים" בכל משרדי הממשלה. צוותי המו"מ של האוצר וההסתדרות ייפגשו שוב היום להמשיך במו"מ בנושא הפנסיה.

 

מחר (ב') תתקיים עוד "פגישת הכרעה" של צוותי המו"מ בהשתתפות שר האוצר, בנימין נתניהו, ויו"ר ההסתדרות, עמיר פרץ.

שני הצדדים תולים תקוות רבות בפגישה מחר וסבורים כי ניתן להגיע להסכם חתום שיביא להפסקת העיצומים בשירות המדינה.

 

 

 

 

 


פורסם לראשונה 21/12/2003 00:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
נוסעים עד שנגמר הדלק. שביתת המשאיות
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים