שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  חבילת היישומים "אופן אופיס" תופץ השבוע

  לאחר עיכוב קצר בתוכנית המקורית, תושק השבוע גירסה 1.1 של אופן אופיס בעברית באתר האינטרנט של הפרויקט ותוצע להורדה לכל דורש

  לאחר עיכוב קצר בתוכנית המקורית, משרד האוצר הודיע היום (א'), כי חבילת היישומים המשרדיים "אופן אופיס" תופץ בשבוע הבא לאזרחי המדינה.

   

  חבילת אופן אופיס 1.1, שהוסבה לעברית במהלך השנה האחרונה, תופץ השבוע באתר האינטרנט של הפרויקט. התוכנה תוצע להורדה חינם לכל דורש.

   

  בשבוע הבא יחולקו 2,000 ערכות הכוללות ספר הדרכה ותקליטור המאפשר התקנה של התוכנה בסביבת חלונות או לינוקס למרכזים העוסקים בהכשרת תלמידים במיומנויות המיחשוב (תפוח, להב"ה, קרן רש"י ועוד). מרכזים קהילתיים נוספים ברחבי הארץ יקבלו את הערכה בשלב מאוחר יותר. נוסף על כך, בכוונת משרד האוצר לפתוח בניסוי להתקנת Open Office במספר בתי ספר מתוך מגמה לבדוק מעבר של כלל בתי הספר למערכות אלו.

   

  על פי משרד האוצר, מטרת המבצע, שיימשך גם ב-2004, היא לאפשר לכל אזרח להשתמש ביישומים משרדיים חינם ובכך להקטין את הפער הדיגיטלי ולצמצם את הפער בין הפריפריה למרכז.

   

  מהי אופן אופיס?

   

  אופן אופיס היא גירסת קוד פתוח של חבילת היישומים סטאר אופיס של חברת סאן. מצד אחד, סאן מוכרת את סטאר אופיס בכ-60-50 דולר. מצד שני, החברה מעבירה את קוד המקור שלה לאתר אופן אופיס - ומאפשרת למפתחים ברחבי העולם להורידו. מפתחי התוכנה, מצידם, נדרשים להתחייב שימסרו לאופן אופיס כל שיפור או שינוי שיבצעו בקוד של חבילת התוכנה.

   

  חבילת היישומים, הפועלת בסביבת חלונות, כוללת מעבד תמלילים בשם WRITER, המתחרה בוורד, תוכנת גיליונות אלקטרוניים בשם CALC, המתחרה באקסל, תוכנת מצגות בשם IMPRESS, המקבילה לפאוארפוינט, ותוכנת ציור. התוכנות הללו פועלות בדומה מאוד לתוכנות של אופיס. עם זאת, חבילת היישומים אינה כוללת תוכנת דואר אלקטרוני וניהול זמן, כמו אאוטלוק של מיקרוסופט

   

  במשרד האוצר מציינים, כי "אופן אופיס", בשילוב תוכנת דפדפן ודואר אלקטרוני חופשית בעברית (מוזילה), ומערכת ההפעלה לינוקס, תאפשר לכל אזרח להתקין ללא תשלום תוכנות חופשיות אשר יאפשרו שימוש מתקדם במחשב במחירים הנמוכים בעשרות אחוזים מהמחיר לו הוא נדרש היום. 

   

  "לא לרכוש מחשבים עם Windows עבור משרדי הממשלה"

   

  משרד האוצר הורה בשבוע שעבר למשרדי הממשלה לחדול מרכישת מחשבים אישיים ביחד עם מערכת ההפעלה Windows החל מחודש ינואר, 2004. הממונה על מערכות המידע במשרד האוצר, איציק כהן, הוציא הוראת תכ"ם בעניין מחשבים אישיים שולחניים המבטלת סעיף רכש הקובע "מערכת ההפעלה תסופק עם המחשבים ותהיה על פי בחירת המזמין".

   

  הוראות תכ"ם (תקנות כספים ומשק) הן קובץ הוראות החשב הכללי משרד האוצר אשר מכיל הנחיות מינהליות בכל הקשור בניהול כספי של המשק הממשלתי וברכש. ארגונים ציבוריים שאינם ממשלתיים פועלים על פי נהלים מקבילים שלהם.

   

  על פי משרד האוצר, ההחלטה התקבלה מאחר שהסכמי הרישוי (EA) של מיקרוסופט כבר כוללים את מחיר רישיונות ההפעלה. לכן, רכישת מחשבים ביחד עם רישיונות חדשים למערכת ההפעלה גורמת להוצאה כפולה, מאחר שניתן להשתמש בתוכנות בעלות רישיון שפעלו במחשבים שיצאו מכלל שימוש. סיבה נוספת להחלטה, היא כי מספר משרדי ממשלה נערכים לבחינת השימוש במערכת ההפעלה לינוקס במחשבים שולחניים, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet.

   

  בחודש אוקטובר הודיע משרד האוצר על אי חידוש חידוש הסכם המסגרת הכללי של הממשלה עם מיקרוסופט, שאיפשר לחברה לספק מגוון תוכנות לכל משרדי הממשלה. בעקבות ההחלטה נשמעו הערכות לפיהן הצעד נועד להפעיל לחץ על מיקרוסופט כדי שתוריד מחירים לקראת חתימת הסכם חדש לשנת 2004. אולם, החודש הודיע משרד האוצר כי אין בכוונתו לחדש את ההסכם המסגרת עם החברה בכל מקרה.

   

  ככל הנראה, רוב משרדי הממשלה ירכשו את התוכנות של מיקרוסופט עבור תשלום חד פעמי של כ-170,000 דולר ויסיימו את ההסכם (הליך שקרוי Buy and

  out, במסגרתו תוכנות מיקרוסופט הופכות לרכוש הממשלה, להבדיל משכירתן על פי הרישיון). המשמעות: בניגוד לעבר, מיקרוסופט תידרש לעבור בין המשרדים ולסגור חוזה עם כל אחד מהם בנפרד. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים