שתף קטע נבחר

מקורבים לחקירת שרון: לא יוגש נגדו כתב אישום

ראש הממשלה נחקר אתמול שוב באזהרה במשך שעתיים וחצי, והשיב על כל השאלות. גורמים המקורבים לחקירה ל-ynet: אין די ראיות לכאורה לצורך הגשת כתב אישום נגד רה"מ בפרשת האי היווני. כעת הכדור עובר ליועץ המשפטי החדש מזוז, שיכריע האם לקבל את עמדת הפרקליטה ארבל, ולהגיש בכל זאת כתב אישום נגד שרון

ראש הממשלה, אריאל שרון, נחקר אתמול (ה') במשך כשעתיים וחצי על פרשת האי היווני  במעונו בירושלים. גורמים המקורבים לחקירה אמרו ל-ynet בעקבותיה: "אין די ראיות לכאורה לצורך הגשת כתב אישום נגד שרון בפרשת האי היווני".

 

כזכור, כבר לפני מספר חודשים אמרו במשטרה כי לא ניתן יהיה לתרגם את החשדות לכאורה נגד ראש הממשלה בפרשת האי היווני לכתב אישום פלילי. 

 

עם זאת, חשוב לציין כי למרות עמדת המשטרה, מי שיחליט בסוף אם להגיש כתב אישום או לא תהיה הפרקליטות. פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, רמזה בעבר כי יש מקום להגיש כתב אישום בפרשה. בסופו של דבר ההכרעה תועבר לפתחו של היועץ המשפטי לממשלה החדש, מני מזוז, שיצטרך לפסוק בפרשה.

 

שרון שיתף פעולה, ולא חידש

 

גורמים המקורבים לחקירה אומרים כי ראש הממשלה שיתף פעולה באופן מלא עם החוקרים וענה לכל שאלותיהם מבלי לשמור על זכות השתיקה. אולם השוטרים לא יצאו, ככל הנראה, עם פרטים חדשים מהחקירה.

 

את השאלות הציגו לראש הממשלה חוקרי היחידה הארצית לחקירת פשיעה בינלאומית (יחב"ל), שבידיהם הופקדה הפרשה.

 

ראש הממשלה הגיע אתמול בבוקר למעונו הרשמי והמתין לחוקרים. בשעה 10:50 הגיע צוות חוקרי המשטרה, שמנה ארבעה: ראש היחידה, תת ניצב יוחנן דנינו, החוקרת המלווה את התיק, רפ"ק אביטל קנולר, החוקר רפ"ק גדעון גבאי וכן קצין משטרה נוסף.

 

הצוות הציג לשרון חומר חדש -  ובו האזנות סתר שבוצעו בידי המשטרה. החקירה היתה הפעם קצרה יחסית והסתיימה בסביבות 13:25 בצהריים -  לעומת זו הממושכת שנערכה באוקטובר האחרון.

 

בחקירה השמיעו השוטרים לראש הממשלה קלטת של שיחת טלפון שהתקיימה בינו לבין איש העסקים דוד אפל. בקלטת נשמע אפל אומר לרה"מ: "בנך גלעד ירוויח כסף". ראש הממשלה נדרש לספק הסברים לקלטת, וככל הנראה התחמק מתשובה בעניין. 

 

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב שלמה אהרונישקי, סירב אתמול להתייחס להתקדמות חקירת שרון ובניו ואמר: "לא אעסוק בכך כל עוד החקירה בנושא נמשכת".

 

בשבוע הבא יחל שלב הסיכומים של החקירה, כאשר המשטרה תעביר את החומר לפרקליטות. לאחר מכן אמור היועץ המשפטי החדש, מני מזוז, להכריע בסוגייה כבדת המשקל - האם להגיש כתב אישום נגד שרון. ההכרעה, שתסתמך גם על הממצאים שיאספו מהקלטות והמסמכים של גלעד שרון, צפויה להתקבל בתוך שבועות עד חודשים.  

 

בסביבת שרון משוכנעים: לא חשוב מה אמר שרון בחקירה, חשוב מה יעשה מזוז. הגרסה של ראש הממשלה לא תשתנה משמעותית ביחס למה שאמר עד כה - ("לא ידעתי"). באשר לפרקליטת המדינה, עדנה ארבל, סבורים אנשי שרון, דבריו בכל מקרה ישמשו אותה לחיזוק עמדתה, שכבר הובעה, בעד העמדתו לדין.

 

ארבל "מסומנת" על ידי אנשי שרון כבעיה העיקרית. הם רואים בה מי שמנסה להביא להעמדתו לדין של שרון בכל מחיר, ואף טרחה להבהיר זאת. לדבריהם ההחלטה תהיה מבחן לעצמאות של מזוז מול פרקליטת המדינה.  

 

ביום שלישי קיים היועץ המשפטי דיון ראשון בעניין תיק החקירה בפרשת האי היווני. הוא עודכן בפרטי החקירה ובפעולות שטרם בוצעו במסגרתה. בדיון השתתפו פרקליטת המדינה ארבל ובכירים במשטרה, בהם ראש אגף החקירות, ניצב משה מזרחי. היועץ מזוז הפציר בכל העוסקים בפרשה להימנע מכל עיסוק פומבי בחקירה, בתיק ובדיונים המתקיימים.

 

"שרון לא ידע על העסקת בנו"

 

שלשום התראיין הקבלן ואיש העסקים דוד אפל בתוכנית "עובדה" בערוץ 2, והגן על ראש הממשלה. ''מעולם לא דיברתי עם שרון על נושא העסקתו של גלעד. אם אני מעמיד את כתב האישום, לא נשארת ממנו אות אחת – גם לא האות הזאת", אמר.

 

''כשלקחתי את גלעד לעבודה, לקחתי אותו רק כשאביו כבר היה באופוזיציה", אמר אפל. "הפסקתי את עבודתו כשאביו נהיה ראש ממשלה, כדי שחס ושלום לא יהיה ניגוד אינטרסים. נכון שאולי בגלל זה שילמתי לו קצת יותר כסף''.

 

אפל דחה את האפשרות שיהפוך עד מדינה נגד שרון ואולמרט, ואמר: ''אני אצא מהסיפור הזה יבש לא בגללם, אלא בגלל העובדות".


פורסם לראשונה 05/02/2004 00:06

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
ארבל. תגיש כתב אישום?
צילום: גלי תיבון
צילום: זום 77
תנ"צ דנינו. ניהל את החקירה
צילום: זום 77
צילום: גיל יוחנן
בפתח מעון רה"מ. השיב לשאלות
צילום: גיל יוחנן
שרון. שעתיים וחצי של חקירה
מזוז. איש המפתח
צילום: מיכאל קרמר
"שרון לא ידע על גלעד". אפל
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים