שתף קטע נבחר

מקורבי שרון: הוא נחוש לבצע משאל עם

בשיחה עם כתבים במזנון הכנסת אמר ראש הממשלה כי המשאל הוא "באמת רעיון טוב". בלשכתו מבהירים שהמהלך מתוכנן כבר שבועות, "אך קודם כל צריך להחליט מה שואלים". השר כץ טוען שקיבל משרון "אור ירוק" להצעה לערוך "מיני משאל" - רק בין מתפקדי הליכוד. בינתיים, "המורדים" בסיעה בכנסת ממשיכים להחתים את חבריהם

הפצצה הפוליטית התורנית שזרק אתמול (יום ד') ראש הממשלה בשיחה עם כתבים במזנון הכנסת, בדבר נכונותו למשאל עם ("זה באמת רעיון טוב"), לא הייתה פליטת פה ספונטנית. על פי גורמים בלשכתו, הנושא נבחן בשלושת השבועות האחרונים בכובד ראש, ושרון נחוש לבצע את המשאל.

 

גורמים בכירים בליכוד אמרו ל-ynet כי "מרגע שראש הממשלה דיבר על משאל עם סביב פינוי היישובים הרצועה, הנושא מחייב אותו. הוא חושש שמפלגתו תתפרק, אז הוא מציע את משאל העם כגלולת הרגעה לימין".

 

אותה "גלולת הרגעה" נראית כעת חיונית במיוחד, אם שרון רוצה להציל את הקואליציה שלו, בהרכבה הנוכחי. האיחוד הלאומי והמפד"ל הבהירו כי לא יוכלו להישאר בממשלה שתאשר תוכנית מרחיקת לכת לפינוי יישובים, וחברי-הכנסת "המורדים" בליכוד כבר הצליחו להשיג עשר חתימות למכתבם נגד צעדים חד-צדדיים ונגד צירוף העבודה לממשלה.

 

משאל בין מתפקדי הליכוד בלבד?

 

בתוך כך, מתברר שראש הממשלה בחן בשבוע האחרון הצעה נוספת למשאל עם בנושא פינוי ההתנחלויות - במסגרתה יבוצע המשאל בין מתפקדי הליכוד בלבד. הנושא עלה בפגישה שקיים ביום שני השבוע עם השר ישראל כץ ועם אורי שני, נשיאי ועידת הליכוד. גם שר האוצר נתניהו נכח בפגישה.  

 

כץ אמר לשרון: "כאשר מדברים על מהלך כה דרמטי של פינוי יישובים מארץ ישראל, אי אפשר שלא להביא זאת לדיון בפורום הרחב ביותר, שמייצג את כלל בוחרי הליכוד".

 

שר החקלאות התרשם שקיבל "אור ירוק" מראש הממשלה לניסוח הצעה בנושא, לקראת העלתה בוועידה הקרובה. אולם בלשכת ראש הממשלה מבהירים כי שרון עדיין לא קיבל כל החלטה בעניין.

 

בתשובה לשאלת ynet, מתוקף מה אמורים מתפקדי הליכוד להכריע בסוגייה כה רגישה, השיב כץ: "זה לגיטימי לחלוטין. מדובר ב-300 אלף אנשים, וודאי שראש הממשלה של הליכוד חייב שלעמדתו יהיה רוב בקרב בוחריו. אחרת, זה לא סביר מוסרית. אם ייווצר מצב בו בין בוחרי הליכוד לא יהיה רוב לצעדים, הרי שמי שרוצה בכל זאת להעבירם, עושה זאת בקולות השמאל והמפלגות הערביות – ואז, זה לא לגיטימי".

 

לפי שעה, מועלים שני תרחישים עיקריים: קיום המשאל מתוקף חוק משאל-עם בכנסת, או החלטת ממשלה על קיום המשאל, שלא מתוקף חוק. הייתרון בתרחיש השני, מבחינתו של ראש הממשלה, הוא שכאן מדובר במשאל שנתפס כמחייב פחות, וניתן להציגו ככלי להבנת תחושות הציבור.

 

בכל מקרה, מבהירים גורמים בלשכת שרון, הנושא לא יוכרע לפני שתגובש תוכנית ההתנתקות בידי הצוות בראשותו של האלוף (במיל') גיורא איילנד, ראש המועצה לביטחון לאומי. "קודם כל", אומרים אותם גורמים, "צריך לדעת מה בכלל שואלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חוק בכנסת או החלטת ממשלה? שרון
צילום: איי פי
אתר הכנסת
ואולי רק בין מתפקדי הליכוד? ישראל כץ
אתר הכנסת
מכתב "המורדים"
צילום: דני סלומון
לקראת פינוי? נצרים
צילום: דני סלומון
מומלצים