שתף קטע נבחר

סרבנות בנות: "לא אשרת בצבא כיבוש"

2 צעירות יודיעו מחר בבקו"ם על סירובן לשרת. לאורה מילוא: "לא אוכל לקחת חלק בעוולות הכיבוש". הצעירה השנייה מגדירה את עצמה כפצפיסטית וכבר ישבה בכלא. תנועת "פרופיל חדש": "צה"ל החליט לעשות שריר - גם אם משמעות העניין להכניס לכלא בנות". דובר צה"ל: "לא ניתן פטור לשירות למי אשר טעמים של סרבנות סלקטיבית (התנגדות לשרת בצבא מטעמים אידיאולוגיים הנובעים מחוסר הסכמה למדיניות הממשלה) הם העומדים בבסיס בקשתו לפטור. דין זה חל לגבי בנים ובנות כאחד"

שתי צעירות העומדות בפני גיוס לצה"ל מסרבות להתגייס. מחר (א') הן יגיעו לבקו"ם מלוות בקבוצה של תומכים מארגוני "פרופיל חדש", "יש גבול" וכן הורי הסרבנים המרצים כיום את עונשם בכלא 6, ויודיעו על סירובן לשרת.

 

אחת הצעירות היא לאורה מילוא (20) מתל אביב. מילוא סיימה באחרונה שנת התנדבות בקהילה בירוחם, וטרם מועד גיוסה הודיעה כי אינה מוכנה לשרת בצה"ל.

 

מילוא, ילידת פאריס, עלתה ארצה בשנת 97'. אביה, שגדל בתל אביב, ירד מהארץ עם פרוץ מלחמת לבנון לאחר שסרב להתגייס.

 

היא הופיעה לראשונה בפני ועדת המצפון של צה"ל באוגוסט 03'. הוועדה טענה כי סירובה להתגייס הוא מטעמים פוליטיים ונשלח לה צו גיוס חדש. בדצמבר הופיעה בפני ועדת ערר, ושטחה בפניהם את השקפת עולמה.

 

בהצהרה שהקריאה בפני ועדת המצפון הצבאית, אמרה: "לא אוכל לקחת חלק בעוולות מדינתנו אשר מבוצעים דרך צה"ל. אינני פצפיסטית, סירובי הוא בשל הכיבוש".

 

"אני מכנה את עצמי ציונית", אמרה מילוא ל- ynet, "מהות חיי היא הפעילות החברתית שלי, עבודה עם נוער מנותק כפי שעשיתי בירוחם. יצאתי לירוחם מתוך תחושת חלוציות, והשינוי החברתי יבוא רק דרך החינוך".

 

לדבריה, "אשמח לעשות כל שירות, אפילו במשך שלוש שנים, ללא מדים וללא מרות צבאית או ייצוג צה"ל, בדומה לשירות לאומי, אבל את זה לא מוכנים לתת לי". היא הוסיפה: "אם צה"ל ייצא מהשטחים ויחזור לגבולות 67' – אתגייס".

 

תשובת ועדת המצפון הייתה כי אין לה בעיה מצפונית אלא רצון לעורר שינוי חברתי. צו הגיוס נקבע אפוא ליום ראשון הקרוב. לדבריה, תגיע לבקו"ם ותודיע על סירובה להתגייס.

 

היא מודעת לעובדה שבעקבות סירובה להתחייל מחר, ממתין לה משפט צבאי והיא עשויה למצוא עצמה בכלא. "זאת לא שאיפת חיי, אבל אני מבינה את העניין", אמרה.

 

"פצפיסטית כמו יוני בן ארצי" 

 

מועד הגיוס של ע.ג. (18) מאזור חדרה נקבע ל- 1 באוקטובר 03'. אמה סיפרה ל- ynet כי בתה פצפיסטית, בדומה ליוני בן ארצי, אולם כאשר הודיעה על כך לאנשי הצבא במועד הגיוס נאמר לה כי אינה יכולה להופיע בפני ועדת המצפון. "היא נשפטה ארבע פעמים", מספרת האם, "ובסך הכל ישבה בכלא 43 יום".

 

לדברי ע.ג, בשלב מסוים הודיע לה ראש ענף תגבורת סדיר בצה"ל כי תזומן לוועדת מצפון, ואף נקבע לה תאריך להופעה בפני הוועדה, אולם לטענתה בוטל זימון זה במפתיע.

 

אתמול סיימה את תקופת מעצרה האחרון וקיבלה צו התייצבות לבקו"ם למחר. היא מתכוונת לדרוש שוב הופעה בפני ועדת מצפון, גם אם הדבר אומר העמדתה לדין בפעם החמישית ותקופת מעצר נוספת. אגב, אחיה של ע.ג. סיים לאחרונה שירות מלא בצה"ל כלוחם במערך הנ"מ של צה"ל. לדברי האם, המשפחה מקבלת את רצונה של ע.ג. ותומכת בה לאורך כל הדרך.

 

"בעבר צה"ל היה פוטר אותן"

 

בתנועת "פרופיל חדש" אומרים כי בעבר פטר צה"ל משירות כל בחורה שביקשה שלא להתגייס מטעמי מצפון. כעת כנראה שהדבר השתנה, "כאילו צה"ל החליט לעשות שריר בעניין, גם אם משמעות העניין הוא להכניס לכלא בנות", ציינו.

 

לגבי ע.ג. אמרו כי עצם העובדה שאינה מבקשת להשתחרר מצה"ל באמצעות קצין בריאות הנפש, מוכיחה כי מדובר בסיבה מצפונית אמיתית, שכן אחרת הייתה יכולה להשתחרר מצה"ל בקלות ולא לשבת ימים ארוכים בכלא.

 

דובר צה"ל: הדין ימוצה

 

מדובר צה"ל נמסר הערב, בתגובה: "על-פי הלכותיו המפורשות של בית המשפט העליון, לפטור מטעמי מצפון זכאי רק מי שהוכיח בפני הוועדות הדנות בבקשות לפטור כי טעמים של מצפון (פציפיזם) מונעים ממנו לשרת שירות ביטחון.

 

מנגד, לא ניתן פטור לשירות למי אשר טעמים של סרבנות סלקטיבית (התנגדות לשרת בצבא מטעמים אידיאולוגיים הנובעים מחוסר הסכמה למדיניות הממשלה) הם העומדים בבסיס בקשתו לפטור. דין זה חל לגבי בנים ובנות כאחד.

 

מי שהוכיחה שטעמים שבמצפון (פציפיזם) מונעים ממנה לשרת, פטורה משירות ביטחון ובוודאי שלא מרצה תקופת מעצר. עם זאת מלש"בית/חיילת שאינה זכאית לפטור ומסרבת לשרת ימוצה עימה הדין", לשון התגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מיה ברקאי, במחנה
(ארכיון)
צילום מיה ברקאי, במחנה
צילום גלי תיבון
"אני פצפיסטית כמו יונתן בן ארצי"
צילום גלי תיבון
מומלצים