שתף קטע נבחר

"נער הנפץ" לחיילים: באתי להתפוצץ כי הבטיחו סקס

שוב מחסום חווארה שליד שכם, שעת אחר צהריים: נער פלסטיני כבן 14 רץ לעבר חיילי המחסום, כשעליו חגורת נפץ במשקל 8 ק"ג ומתג ההפעלה בידיו. המג"ד, סא"ל גיא, ל-ynet: "החיילים חשדו בו, כיוונו לעברו את הנשקים. הוא נבהל, הרים את הידיים וכך נמנע אסון, לאחר שהוא לא הספיק להפעיל את המטען". הנער סיפר: הגעתי להתפוצץ - תמורת 100 שקל והבטחה ליחסי מין. חבלנים פירקו את חגורת הנפץ. אחרי האירוע: צה"ל הטיל עוצר על שכם

שוב עושים הפלסטינים שימוש ב"ילד מתאבד", הפעם באופן אקטיבי: אחר הצהריים (יום ד') נלכד במחסום חווארה שליד שכם ילד פלסטיני כבן 14, כשעל גופו חגורת נפץ במשקל 8 ק"ג. בעקבות האירוע הטיל צה"ל כתר על העיר שכם.

 

הזרוע הצבאית של הפתח, גדודי אל אקצא במחנה הפליטים בלאטה שבשכם, נטלו אחריות לשילוח הילד. 

 

מעדויות עולה שהנער, חוסאם בילאל עבדו, התקדם במהירות לעבר החיילים במחסום, חיילי גדוד 202 של הצנחנים כשחגורת הנפץ עליו ומתג ההפעלה בידו. החיילים עצרו אותו, ביקשו ממנו להרים את חולצתו ואז גילו על גופו את חגורת הנפץ.

 

לאחר שעה ארוכה במהלכה הורחקו כל האזרחים והחיילים מהמקום, הועבר זוג מספרים לנער ובעזרתם הוא הוריד מעליו את חגורת הנפץ.

 

החיילים במחסום סיפרו שהנער אמר להם כי הוא הגיע להתפוצץ משכונת מחפיה בשכם, ואף קיבל 100 שקל למשפחתו עבור ביצוע הפיגוע. הנער סיפר עוד כי הובטח לו שבאמצעות התאבדות יוכל לקיים יחסי מין - עם הבתולות המובטחות.

 

גורמים במערכת הביטחון אמרו עוד כי הנער סיפר בחקירתו שהוא לא היה מקובל בין התלמידים וכי חבריו לעגו לו.

 

"החיילים ראו שהנער נפוח בבטן"

 

סגן אלוף גיא, מפקד גדוד 202 של הצנחנים, סיפר הערב ל-ynet כי "החיילים ראו את הנער יוצא מהשורה של הבידוק. החיילים היו מאוד עירניים גם על רקע האירוע בשבוע שעבר, הם כיוונו לעבר הנער נשקים וקראו לו לעצור ולהרים את הידיים. החיילים ראו שהנער נפוח בבטן וקראו לו להרים את החולצה".

 

סא"ל גיא הוסיף כי "הילד נבהל, הרים את הידיים וכך נמנע אסון, לאחר שהוא לא הספיק ללחוץ על ההדק. כאשר הרים הנער את החולצה התגלתה החגורה. החיילים צעקו לכולם, גם לחיילים במקום וגם לפלסטינים שהיו במעבר, להתרחק ולברוח. בשלב זה החיילים הסתתרו. למקום הוזעקו חבלנים והם החלו בתהליך איטי ומבוקר של פירוק החגורה".

 

לדבריו, "החבלנים הורידו גם את כל הבגדים מהנער ולאחר מכן ביצעו פיצוץ מבוקר של החגורה".

 

הוא הוסיף כי ייתכן והנער ניסה להפעיל את החגורה, "אך זה לא עבד".

 

מייד לאחר האירוע נלקח הילד לחקירת גורמי הביטחון שמנסים לפענח מי שלח אותו למשימה. בצה"ל מעריכים כי הנער ביקש להתפוצץ סמוך לחיילים במחסום, וכי שוב מדובר בניסיון של גדודי אל-אקצה של הפתח בעיר להוציא פיגוע באמצעות ילד.

 

יצויין כי אתמול ביקר שר הביטחון מופז בשומרון את יחידת הצנחנים 202, ושיבח את החיילים על העבודה הטובה, במהלכה לפני שבוע וחצי נלכד הילד הפלסטיני עבדאללה קורען באותו מחסום חווארה עצמו, על ידי הצנחנים בעזרת שוטרות צבאיות. בתיקו נמצאה חגורת נפץ גדולה, שנתנו לו אנשי התנזים.

 

מחקירתו של עבדאללה קוראן התברר כי חגורת הנפץ שנשא בתוך התיק היתה אמורה להתפוצץ במחסום ולפגוע בחיילים, אולם ככל הנראה, תקלה טכנית ועירנות החיילים מנעו זאת. לחגורה היה מחובר טלפון סלולרי באמצעותו התכוונו פעילי התנזים להפעיל את המטען מרחוק ולפוצץ את הילד סמוך לחיילים. ככל הנראה, לא ידע הילד שיש בתוך התיק חגורת נפץ - וזאת בניגוד ל"ילד התופת" שנתפס היום.


פורסם לראשונה 24/03/2004 15:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
השלב הראשון: חיסאם עבד בילאל במחסום
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הפיצוץ המבוקר של חגורת הנפץ
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
וחיסאם נלקח לחקירה
צילום: רויטרס
צילום: ערוץ 10
סגן אלוף גיא. מפקד הגדוד במחסום
צילום: ערוץ 10
צילום: שאול גולן
עבדאללה קורען. "נער התופת" הראשון
צילום: שאול גולן
מומלצים