שתף קטע נבחר

חנות המוזיקה iTunes תושק גם בישראל

חנות המוזיקה המקוונת של אפל, יצרנית מקינטוש, תושק בחודשים הקרובים גם באירופה. טרם נמסר מועד סופי. ידע מחשבים: יתכן כי חנות iTunes ישראלית תיפתח כבר באוגוסט

אפל, יצרנית מחשבי מקינטוש, תשיק את חנות המוזיקה iTunes גם בישראל, כך נודע ל-ynet.

 

ידע מחשבים, נציגת אפל בישראל, מסרה כי הבעיה היחידה שמונעת פתיחה של חנות iTunes ישראלית נוגעת לעניין המשפטי של זכויות היוצרים. במידה ואפל תנהל משא ומתן עם חברות מוזיקה ישראליות במקביל לשיחות המתקיימות עם חברות באירופה, ותגיע להסכמות עימן - יתכן שנזכה לראות חנות iTunes ישראלית כבר באוגוסט. בכל מקרה, מבטיחים בידע, הנושא נמצא בבדיקה ו"סניף" ישראלי מקוון צפוי להיפתח בעתיד.

 

בישראל קיימת כיום חנות מוזיקה מקוונת אחת בלבד, Songs.co.il, השייכת לחברת NMC וכוללת שירים מהרפטואר המוזיקלי של NMC בלבד. עם זאת, גם אתר MSN ישראל מפתח שירות מוזיקה שיתבסס על הקטלוג המוזיקלי של כל חברות המוזיקה הישראליות. 

 

iTunes - גם באירופה

 

אפל מסרה ביום ו' כי התוכנית להשיק גירסה אירופית של חנות המוזיקה המקוונת iTunes ב-2004 תצא ככל הנראה לפועל, אך הוסיפה כי לא תשיק את השירות בטרם יושלם לגמרי.

 

חנות המוזיקה המקוונת פעילה בארה"ב מזה כשנה, ויש לה חלק גדול בהגדלת מכירות ה-iPod, נגן ה-MP3 הנייד של אפל. למעלה מ-807 אלף יחידות נמכרו בין ינואר למרץ 2004, גידול של פי תשעה לעומת התקופה הקודמת ב-2003. מדובר בכמות הגדולה מסך כל המחשבים שמכרה החברה השנה.

 

"כאשר נשיק את השירות באירופה, אנו רוצים לעשות זאת כהלכה. לא נתפשר על קלות השימוש או על היקף קטלוג השירים הזמינים", אמר פאסקל קאגני, מנהל באפל אירופה. הוא הוסיף כי יתכן עיכוב של כמה חודשים בהשקה, לאור התפקיד החשוב שממלא האתר בתוכניות העיסקיות של אפל. "זה עניין כה חשוב, שעיכוב של כמה חודשים אינו קריטי. אבל זה יגיע, ללא שום ספק", הסביר קאגני.

 

מובילה בארה"ב, מתקשה באירופה

 

מרבית השירים באתר נמכרים ב-99 סנט, והצרכנים יכולים להעתיק את הקבצים שרכשו גם למכשירים אחרים ולצרוב אותם על תקליטור. בחודש אוקטובר 2003 השיקה אפל את שירות ה-iTunes גם ל-Windows, ואיפשרה למשתמשי PC להוריד שירים מהאתר בתשלום.

  

שירות המוזיקה המקוון של אפל מציע למעלה מ-500,000 שירים, ומאפשר למנויים המורידים את תוכנת השירות להאזין במשך 30 שניות לכל קטע ולחפש מוזיקה על פי אלבום, ז'אנר, שם שיר ואמן.

 

עם למעלה מ-50 מיליון שירים שנרכשו באתר, חנות iTunes היא אתר המוזיקה המוביל בארה"ב. אך באירופה, היא מתקשה להתחרות במועדון המוזיקה MSN של מיקרוסופט ובחנויות מוזיקה מקוונת אחרות. בנוסף, בקרוב צפויה לחברה תחרות נוספת באיזור, מצידה של סוני שמתכוונת להשיק ביוני חנות מוזיקה מקוונת באירופה. 

 

חברת OD2, העוסקת בהפצת מוזיקה דיגיטלית באירופה, ואתרי מוזיקה אירופאים רבים משתמשים בשירותיה, דיווחה על מכירת מיליון שירים ברבעון הראשון של 2004.

 

מרבית האתרים המתחרים ב-iTunes, אינם מציעים תימחור אחיד. לדברי קאגני, להבדיל מארה"ב, באירופה קשה יותר "ליישר קו" עם כל מפיצי המוזיקה. "יש הבדלים מהותיים בתימחור, כמו גם במיסים שמטילות מדינות שונות", אמר גאקני, ומתח ביקורת על חברות המוזיקה הגדולות באירופה, שנקטו אמנם בצעדים לדיגיטציה של היצע השירים שלהם, אך לא טרחו לנהל משא ומתן לגבי זכויות עם יוצרים, מפיקים ועורכים.

 

הבריטים נלהבים

 

למרות העדרה של חנות מוזיקה אירופית, אפל אירופה מכרה כמות מכשירים דומה באירופה ובארה"ב, מדווח קאגני. מכשירי ה-iPod נמכרים באירופה במחירים של החל מ-349 יורו (כ-1,890 שקל).

 

בחיתוך על פי מדינות, הצרכנים הבריטים הם הנלהבים ביותר, כאשר גידול נוסף במכירות צפוי ביוני, עת יושקו נגני ה-iPod Mini החדשים. "זו אחת מהזדמנויות הצמיחה הגדולות שלנו. הדגמים החדשים יוצעו בטווח מחירים חדש - נקודה חשובה לצרכן האירופי", ציין קאגני. 

 

השקת הנגנים החדשים באירופה התעכבה בשלושה חודשים מכיוון שאפל חששה כי לא תוכל לעמוד בביקוש לאחר ההצלחה הסוחפת לה זכו המכשירים בארה"ב. דגמי ה-iPod Mini קלים וקטנים יותר מהנגן המקורי, ומגיעים בחמישה צבעים לבחירה.


פורסם לראשונה 21/04/2004 16:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
iPod של אפל. 807 אלף יחידות
iPod Mini. קל, קטן וצבעוני
מומלצים