שתף קטע נבחר

ספקי האינטרנט חויבו להזהיר מפני תכנים פוגענים

משרד התקשורת תיקן הרשיונות של ספקי האינטרנט וחייב אותם להזהיר את המנויים מפני סכנות הרשת

שר התעשייה, המסחר והתקשורת, אהוד אולמרט, הודיע על תיקון רשיונות שירותי הגישה לאינטרנט, באופן המחייב את ספקי האינטרנט לספק למנויים מידע המזהיר מפני תכנים בלתי הולמים לקטינים ברשת ומציג בפניהם דרכים אפשריים לחסימת התכנים האלה, בהן שירותי הסינון של ספקי האינטרנט ותוכנות אחרות.

 

הרשיונות המתוקנים מחייבים את ספקי האינטרנט לספק למנויים עלון מידע מודפס, אשר יכלול אזהרה בדבר קיומם של תכנים שאינם מתאימים לילדים ולבני נוער כמו תכנים פורנוגרפיים, תכנים אלימים ואחרים. לחברות ניתנו שלושים ימים להיערכות לשם הפצת עלוני המידע.

 

אולמרט גיבש את החלטתו בעקבות הצעת חוק פרטית של חברי הכנסת של מפלגת "שינוי", לפיה ספקי האינטרנט יספקו למנויים עלון מידע, אשר יכלול אזהרה מפני תכנים שאינם מתאימים לילדים ולנוער, ויפרט מהן הדרכים לחסימת הגישה לתכנים כאלה. יוזמת החוק של שינוי נולדה בעקבות דיון בוועדת המדע של הכנסת בחודש יולי, 2003. יחד עם זאת, השר אולמרט סבר כי המסגרת המתאימה להסדרת הנושא אינה באמצעות חקיקה אלא באמצעות קביעת הוראות מתאימות ברשיונותיהם של ספקי האינטרנט. 

 

מהלך מעורר דאגה

 

מדובר בשינוי התקנה הראשון המטיל אחריות על הספקים בשל תכנים באינטרנט, מהלך המעורר דאגה בשוק. עמדת ספקי האינטרנט היא, כי הם אינם יכולים לשמש כשומרי סף המגינים נפני תכנים המוצגים באתרי האינטרנט השונים. יש לציין, כי גם משרד התקשורת שבדק את הדרכים המאפשרות לצרכן לחסום גישה של ילדים ובני נוער לתכנים פוגעניים, מצא כי כל ספקי האינטרנט הגדולים מציעים שירות של חסימת גישה לאתרים וסינון אתרים בתשלום במסגרת סל השירותים שהם מספקים ללקוחות.

 

המטרה המוצהרת של המהלך היא להגביר את המודעות הציבורית לסכנות הטמונות באינטרנט ולהסביר מהן דרכי ההתגוננות. עו"ד יצחק קמחי, הממונה על הגנת הצרכן במשרד התעשייה והמסחר, הודה בראיון ל-ynet בחודש ינואר, 2004, כי ספקי האינטרנט אינם "אחראים" לבעיה אך נימק את ההחלטה להטיל את מלאכת ההסברה דווקא עליהם בכך כי מדובר בגופים העיקריים עמם הגולשים מצויים בקשר.

 

נשיא איגוד האינטרנט הישראלי, ד"ר אמיר עציוני, סבור כי התערבות ממשלתית בנוסח המוצע לא תועיל ואף עלולה לגרום נזק. לשיטתו, ספקי אינטרנט הם בסך הכל צינורות להעברת תכנים ואין הגיון ברעיון למנות אותם כאחראים על ההסברה. עמדת איגוד האינטרנט היא כי יש לפעול למען הגברת המודעות בקרב הורים ותלמידים ולהגיע להבנה בעניין עם אתרי התוכן הגדולים ללא שינוי תקנות או חקיקה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים