שתף קטע נבחר

מצפה יצהר: המאחז פונה, אחר הוקם במקומו

כוחות גדולים של צה"ל, מג"ב והמשטרה פינו את המבנה היחיד במאחז הלא חוקי שבשומרון. דקות אחר כך הוקם מאחז ארעי בסמוך. הפינוי לווה בהתפרעויות, ו-41 איש עוכבו לחקירה. רבנים הגיעו למקום וקיימו "שיעורים" אל מול החיילים והשוטרים

כ-1,000 חיילים, שוטרים ושוטרי מג"ב השתתפו היום (ב') בסצנה נוספת בהצגה הידועה מראש, "פינוי המאחז הלא חוקי מצפה יצהר שבצפון השומרון". במקום פרצו עימותים בין המתנחלים לבין כוחות מג"ב, בדיוק כפי שהיו בפעמים הקודמות.

 

דקות לאחר הפירוק, הקימו המתנחלים מאחז חדש בסמוך למקום. הם אף השתמשו בחלקים מהמבנה שנהרס.

 


פינוי מצפה יצהר
(צילום: אי.אף.פי)

 

41 בני אדם עוכבו עד כה לחקירה, בחשד לעבירות של תקיפת שוטרים וחיילים, הפרת צו והפרת הסדר הציבורי. ששה מהם נכלאו במשטרת מרחב השומרון, מתוכם קטין אחד. 21 חשודים נוספים נחקרים הערב.

 

דחפור הרס מבנה יחיד

 

פינוי המאחז כלל למעשה את הריסתו, באמצעות דחפור צבאי, של המבנה היחיד במקום. חלק מהמתנחלים במקום החלו להתפרע, וכמה עשרות מהם נעצרו על ידי שוטרי מג"ב. לראשונה השתמשו השוטרים בפרשים בפינוי המאחז. לטענת המתנחלים, 5 מחבריהם נפצעו במהלך הפינוי.

 

למקום הגיעו נציגים מוועד רבני יש"ע, ביניהם הרב שלמה אבינר, הרב של בית אל והרב אליקים לבנון, הרב של אלון מורה. גם ראש מועצת קדומים, דניאלה וייס, הגיעה למקום.

 

הרבנים ארגנו "שיעור תורה" למתנחלים, שגם השוטרים נאלצים להאזין לו. הרב אליקים לבנון אמר בין היתר: "ממשלה עולה וממשלה יורדת, בקרוב, אבל עם ישראל וארץ ישראל חיים לעולמי עולמות. אנחנו כאן כדי להגיד עוד יוסף חי ועוד דוד חי". הרב שלמה אבינר סיפר משניות ובין היתר קרא לחיילים הבודדים שהורסים את המבנה "תגמרו להרוס, אנחנו רוצים לבנות מחדש".

 

המתנחלים התארגנו בעוד מועד לאפשרות של פינוי. בדרכים המובילות למאחז הוצבו כלי רכב שרופים, במטרה להקשות על הכוחות לעבור. הוצבו גדרות תיל ודוקרנים, נחפרו בורות והוצבו מחסומי אבנים. כמה מתנחלים קשרו את עצמם בשרשראות ברזל על מנת להקשות את המעבר.

 

למקום הגיעו שש פלוגות מג"ב ומשטרה ועוד שלושה גדודים, השוהים בציר ההיקפי מסביב למאחז ובאזור חווארה. במקביל, הגיעו גם כמה מאות מתנחלים לאזור.

 

הדפו גם את התקשורת

 

במאחז, כאמור, ישנו מבנה אחד בו מתגוררים מספר רווקים. הוא פונה כבר מספר פעמים והתושבים חזרו והקימו אותו בכל פעם מחדש.

 

כאשר נודע היום למתנחלים על כוונת הפינוי, דיווחו על כך למתנחלים ממקומות אחרים ברחבי יהודה ושומרון. בין השאר הפיצו המתנחלים את השמועה בדבר הפינוי בהודעות SMS.

 

בשלב מסוים, סמוך למקום המאחז, "התבלבלו" כוחות מג"ב וצה"ל בין המתנחלים לבין אנשי התקשורת הרבים שהגיעו לסקר את האירוע, והחלו לנסות להדוף את האחרונים, בטענה כי מדובר בשטח צבאי סגור ולכן גם התקשורת לא יכולה לעבור. רק לאחר דין ודברים ארוך ניאותו הכוחות במקום לאפשר לנציגי התקשורת לעבור.

 

אתמול דחה בג"ץ את עתירתם של תושבי מצפה יצהר שביקשו למנוע את פינוי המאחז ולאפשר להם לקיים דיון נוסף בנושא.


פורסם לראשונה 17/05/2004 12:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הפינוי של היום במצפה יצהר
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
שוטרים רכובים על סוסים
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
41 עוכבו לחקירה
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
עימותים קשים במאחז
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
חיילת מול מתנחלת
צילום: איי פי
מומלצים