שתף קטע נבחר

פרופ' רונן קדמון

מאגר מידע על המגוון הביולוגי בישראל

פרופ' רונן קדמון, אקולוג מהאוניברסיטה העברית הוא מנהל ה Biogis- (Geographical Information Systems), מאגר מידע גיאוגרפי ממוחשב, זמין באינטרנט לכל דורש, המאגד מידע (ממקורות אמינים), שנחקר על מיני החי והצומח בארץ.

המאגר מספק מידע מקיף על כל נקודה בארץ, בחלוקה על פי אזורים ומציגה את כל הנתונים שנחקרו במקום: מיני צמחים ובעלי חיים שתועדו במקום, גובה, שיפוע, כמות משקעים, טמפרטורה לאורך השנה, סוג הקרקע, סוג המסלע, וכו'. החוקר יכול לבקש אינפורמציה על מין מסוים שחי בתנאים מסוימים, על תצפיות שנערכו בשנים מסוימות, וכו'.

 

המאגר פתוח לקהל הרחב אך הוא מיועד בעיקר לחוקרים. איסוף הנתונים וריכוזם במערכת שמסוגלת לעבד אותם מקלה על חיי החוקרים באופן ניכר. קדמון ואנשיו נברו ועודם נוברים במחקרים רבים שנעשו בארץ ואיגדו אותם תחת מערכת אחת. בכך חסכו מחקורים רבים יגיעה רבה ועבודת חיפוש ממושכת של מידע.

 

מאגר המידע עשוי לסייע למקבלי החלטות בנושאי שמירת טבע. היום כשבאים להחליט על תוואי של כביש או מיקומו של ישוב חדש, צריך לסקור את האזור במידה ומעונינים להימנע ככל הניתן מפגיעה בטבע. בעזרת מאגר הנתונים ניתן לקבל את כל המידע הדרוש להם על המגוון הביולוגי במקום מסוים והתקווה היא שבעזרת המידע הזה קבלת ההחלטות תיעשה תוך התחשבות בסביבה.

 

ההתעניינות בתחום מגוון המינים הולכת וגוברת בעשר השנים האחרונות. ישנה הכרה בחשיבות המגוון הביולוגי ובחשיבותן של המערכות האקולוגיות בהן מתקיימים החיים, עבור בני האדם וכלכלת העולם, (למשל: אם לא יהיו דבורים, היבולים החקלאיים לא יעברו הַאֲבַקָה). בעולם ישנה חקיקה נרחבת בתחום שמירת הטבע שמונע מתהליכי הפיתוח לפגוע בסביבה. כתוצאה מהעלייה במודעות נעשים יותר ויותר מחקרים אקולוגים וריכוז הנתונים הנחקרים הוא חשוב. לאחרונה הובעה התעניינות מצד האיחוד האירופי במאגר ה - Biogis בכוונה ליצור מאגר אירופאי דומה.

 

פרופ' רונן קדמון התארח בתכנית מספר 87

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרופ' רונן קדמון
מידע מגוון
על מגוון המינים
מומלצים