שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תרגילים מצולמים: התעמלו לפי סוג הדם שלכם

  יש לכם סוג דם O? כדאי שתשחררו לחצים בעזרת פעילות אירובית ותרגילים עם קפיצים ומשקולות. בעלי סוג דם AB סובלים בעיתות לחץ מחרדה, מעצבנות ומהיפראקטיביות, ולכן מומלץ להם לאמץ טכניקות הרגעה, כמו יוגה וטאי-צ'י. בעקבות תוכנית התזונה האלטרנטיבית 'אכול לפי סוג הדם שלך' מגיע הרעיון גם לפעילות גופנית

  סוג דם O סוג דם A סוג דם B סוג דם AB 
  דם הוא הצופן הגנטי של האדם. סוג הדם מהווה את המפתח לזיהוי נתוני גופכם – תוחלת החיים שלכם, בריאותכם, נטיותיכם לחולשות, רמות האנרגיה שלכם, המזון שכדאי שתאכלו והפעילות הגוה פנית שרצוי שתעשו.

   

  העדפותינו לסוג מסוים של ספורט לא תמיד קשורות לצורך האמיתי שלנו. יש האוהבים לקפוץ, לרוץ, להוציא אנרגיה בספורט אירובי, אבל גופם לא מאפשר להם את זה – הם מנסים ומפסיקים. דווקא ספורט מבוקר יותר, שקט, מאוזן, הוא זה שנכון עבורם.

   

  מחקר שנערך באוניברסיטת בסטיר העלה שלכל סוג דם יש מאכלים מתאימים ולא מתאימים. במחקר, שבו השתתפו רבבות אנשים, נמצא שכשם שיש להתאים את המזון לסוג הדם, כך יש להתאים את הפעילות הגופנית לסוג הדם.

   

  הגוף נמצא במצבי לחץ לעיתים תכופות. תגובתו ללחץ היא רפלקס, אינסטינקט שמופעל כדי שנשתחרר מהלחץ. אם הבעיה שגורמת ללחץ ממשיכה להתקיים, הולכת ונחלשת יכולת הגוף להסתגל ללחץ, עד שהמערכת החיסונית מותשת. התוצאה היא מחלות פנימיות, לחץ דם גבוה, מחלות לב, מיגרנות, אסתמה, נדודי שינה, בעיות אכילה ועוד.

   

  עם זאת, לחצים מסוימים, כמו פעילות גופנית, נקלטים בגוף כחוויה מהנה. אך, כאמור, כל סוג דם זקוק לסוג שונה של פעילות גופנית כדי להתמודד עם לחץ.
  סוג דם O

   

  אנשים עם סוג דם O פורחים כשהם מבצעים פעילות נמרצת, סוחטת, חזקה, מהירה. התגובה שלהם מיידית – הלחץ מתחבר ישירות לשרירים, וכך מתפרצת מהגוף אנרגיה חזקה. כך שאם במצב של לחץ הם ינתבו את עצמם לפעילות גופנית, יהפוך הלחץ לחוויה חיובית.

   

  תוכנית האימונים שמתאימה להם נמרצת וסדירה, ובכך מאפשרת שמירה על משקל תקין. הפעילות צריכה להיעשות לפחות ארבע פעמים בשבוע ולכלול לצד תרגילים גם פעילות שמאיצה את קצב פעימות הלב.

   

  הפעילות המומלצת "התעמלות אירובית 40 דקות, או הליכה מהירה 40 דקות,או הליכון 30 דקות, או רכיבה על אופניים 30 דקות. בנוסף גם תרגילים שיש בהם התנגדות שיוצרת מתח בשרירים, כמו קפיצים,משקולות וגומיות.

   

  תרגיל מס' 1: חיזוק שרירי הגב והחזה עם פיזיקל

  התעמלות כושר תרגילים

   

  1. בעמידה מקבילה, הניחו את הפיזיקל בין המותן למרפק.

  2. בנשיפה, לחצו את המרפק פנימה לכיוון הגוף, ספרו עד 3 ושחררו לאט. בצעו זאת 20 פעמים.

   

  תרגיל מס' 2: חיזוק שרירי הבטן האלכסוניים עם משקולות ידיים


  התעמלות כושר תרגילים

  1. שבו ישיבה ישרה, רגליים צמודות וישרות וידיים מקבילות לפנים בגובה החזה (תמונה מימין).

  2. בנשיפה, כופפו את מרפק ימין תוך הפניית הגו ימינה, רדו לאחור תוך לחיצת הבטן פנימה בשאיפה, ועלו חזרה לישיבה תוך יישור המרפק.

   

  חזור למעלה
  סוג דם A

   

  בעלי דם מסוג A מגיבים ללחץ בחרדה, בעצבנות ובהיפראקטיביות. כשהם מאמצים טכניקות של רגיעה – מדיטציה, יוגה, פילאטיס וכדומה – הם מתמודדים עם מצבי לחץ ביתר יעילות. אם הם נשארים במצב של מתח זמן רב, הם עלולים ללקות במחלות לב, ולכן חשוב שיעשו תרגילים מרגיעים.

   

  הפעילות המומלצת: טאי-צ'י 30 דקות, ארבע פעמים בשבוע; או יוגה או פילאטיס 45 דקות, ארבע פעמים בשבוע; או מתיחות 20 דקות, ארבע פעמים בשבוע.

   

  תרגיל מס' 1: הפירמידה
  התעמלות כושר תרגילים

  1. עמדו עמידת 6 – הכתפיים מעל כפות הידיים ואצבעות הרגליים על הרצפה.

  2. שאפו אוויר, הובילו משקל קדימה תוך הרמת הישבן למעלה ויישור הרגליים לתנוחת הפירמידה בנשיפה. הישארו שם תוך לחיצת החזה לכיוון הירכיים, כך שתרגישו את המתיחה בשרירים האחוריים של הרגליים ובאזור חגורת הכתפיים. ספרו עד 8 ורדו חזרה לעמדת המוצא בנשיפה.

  תרגיל מס' 2: כפיפה צידית
  התעמלות כושר תרגילים

  1. שבו בישיבת כף רגל אל כף רגל, גו זקוף, ידיים מונחות לצידי הגוף.

  2. כופפו את הגו הצידה תוך כפיפת המרפק והנחתו על הרצפה, כשהיד השנייה עולה למעלה למתיחה. כל זאת בנשיפת אוויר ודחיפת הבטן פנימה על הגב. הישארו שם, ספרו עד 8 וחזרו למרכז. בצעו זאת לצד שני, סך הכל 8 פעמים לכל צד.

  חזור למעלה
  סוג דם B

   

  בעלי דם מסוג B מגיבים למצבי לחץ באופן מאוזן.הם מפיקים תועלת מתרגילים שאינם נמרצים מבחינה אירובית אך גם אינם מרגיעים מנטלית. מתאימות להם פעילויות שמעורבים בהן עוד אנשים, כמו הליכה בקבוצה, טיולי אופניים וקבוצות התעמלות. הכי נכון עבורם הוא תוכנית אימונים שבועית שכוללת שלושה ימי פעילות גופנית נמרצת ויומיים של תרגילי רגיעה.

   

  הפעילות המומלצת: הליכה 45 דקות; או רכיבה על אופניים 45 דקות; או שחייה 40 דקות. באימון האירובי יש לשלב גם תרגילים עם התנגדות שיוצרים מתח בשרירים.

   

  תרגיל מס' 1: עם גומייה
  התעמלות כושר תרגילים

  1. שבו ישיבה ישרה, הגומייה מאחורי כפות הרגליים והידיים ישרות, אוחזות את הגומייה בקו הכתפיים.

  2. בכפיפת מרפקים לאחור, משכו את הגומייה לאחור בנשיפה, כשהגו נשאר זקוף והבטן מוחזת פנימה. בצעו זאת 10 פעמים.

   

  תרגיל מס' 2: עם גומייה
  התעמלות כושר תרגילים

  1. שכבו על הצד על האמה, רגליים ישרות בהמשך לגוף, הגומייה כרוכה סביב הקרסוליים.

  2. הרימו והרחיקו את הרגל העליונה מהתחתונה בנשיפה, והחזירו חזרה בשאיפת אוויר. בצעו זאת 20 פעמים בכל צד.

  חזור למעלה
  סוג דם AB

   

  גם בעלי סוג דם AB מגיבים למצבי לחץ בחרדה, בעצבנות ובהיפראקטיביות. לכן חשוב שהם ישתמשו בטכניקות רגיעה. טאי-צ'י, יוגה ומתיחות הם הטכניקות שמתאימות להם, אך גם פעילות אירובית מתונה 3-4 פעמים בשבוע מתאימה. כפעילות נמרצת מומלץ: שחייה 30 דקות; או ריקוד 45 דקות; או הליכה מהירה 35 דקות. בנוסף, שני תרגילים לרגיעה.

   

  תרגיל מס' 1: עם כדור גדול


  התעמלות כושר תרגילים

  1. שבו על הכדור בברכיים פתוחות ברוחב האגן, ידיים על הירכיים וגו זקוף.

  2. גלגלו את הגו חוליה אחרי חוליה תוך גלגול הכדור קדימה, עד לשכיבה נוחה, הידיים עוברות אל מעבר לראש. הישארו בתנוחה זו כ-30 שניות, ואז חזרו לישיבת המוצא תוך הבאת הידיים קדימה וגלגול הגו קדימה חוליה אחרי חוליה. בצעו זאת 5 פעמים.

   

  תרגיל מס' 2: עם גליל ארוך


  התעמלות כושר תרגילים

   

  1. שכבו על הגב על גבי הגליל, כפות הרגליים מונחות על הרצפה מקבילות זו לזו, ידיים לצידי הגוף אוחזות משקולת של 1 ק"ג.

  2. הובילו את הידיים למעלה אל צידי הראש, לסיבוב גדול בכל טווח התנועה בכתפיים. בצעו 10 מעגלים לכל כיוון.

  חזור למעלה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אביגיל עוזי
  כושר בדם. אימון לפי סוג הדם
  צילום: אביגיל עוזי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים