שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הרפורמה בחינוך בסכנה: שלמה דוברת מאיים להתפטר
  יו"ר כוח המשימה לרפורמה במערכת החינוך מאשים את משרד האוצר בכך שהצעת התקציב, הכוללת תוספת מיליארד שקל ליישום הרפורמה - אינה אלא אחיזת עיניים. גורמים בוועדה אומרים ל-ynet: אם דוברת עוזב, כולנו אחריו. לבנת: המצב קשה מאוד. משרד האוצר מגיב: שלמה דוברת מחפש כל דרך להתנער מתפקידו

  יישום דו"ח דוברת מוטל בספק: שלמה דוברת, יו"ר כוח המשימה שמינתה השרה לבנת לרפורמה במערכת החינוך, מאיים להתפטר. דוברת ואנשיו תוקפים את משרד האוצר, וטוענים שתוספת התקציב למימוש הרפורמה אינה אלא אחיזת עיניים. חברים בוועדה מאיימים לפרוש עמו.  

   

   

  איומי דוברת קשורים ישירות לאישור התקציב בממשלה, הצפוי ביום ראשון. כוח המשימה, שכולל פרט לדוברת עוד 17 מומחים לחינוך, החל לפעול בחודש אוקטובר 2003 ביוזמת שרת החינוך ולאחר אישור הממשלה. דוברת עצמו נמצא בחו"ל, ולא ניתן היה לקבל את תגובתו הרשמית.

   

  גורמים בוועדת דוברת אמרו ל-ynet שכבר לפני חודש, כשהעלו את החשש שלא יועבר תקציב ליישום הדו"ח, הסכימו כל החברים פה אחד כי אם דוברת יתפטר, יעזבו כולם את הוועדה והיא למעשה תתפרק.

   

  "אמרנו שכולנו נלך הביתה. הושקעה עבודה עצומה, כולנו הגענו בהתנדבות, והיתה רוח נהדרת של עשייה, אך כל הוועדה התבססה על כך שיהיה תקציב. אי אפשר ליישם את דו"ח מסקנות דוברת ללא התקציב הנדרש. ממה שאנו רואים כיום בשטח, יש היו פחות משאבים בצורה דרסטית לעומת שנים קודמות. כיום באמת אי אפשר להסתדר יותר עם התקציב. זה אובדן של הזדמנות פז ואם דו"ח דוברת לא ייושם, מערכת החינוך תמשיך להתדרדר", אמר גורם בוועדה. 

   

  לבנת: המצב קשה

   

  דוברת איים להתפטר בתחילת השבוע בשיחה סגורה עם שרת החינוך לימור לבנת, ודבריו פורסמו בערוץ 1. לטענת דוברת, התקציב קוצץ בין השנים 2004 ל-2005 בכמיליארד שקלים, ובהצעת התקציב החדשה התווספו מיליארד שקלים, כך שלמעשה אין תוספת תקציב ליישום הרפורמות.

   

  אם אכן יחליט בסופו של דבר דוברת להתפטר, יהיה בכך איום משמעותי על יישום התוכנית לרפורמה בחינוך, שאת מסקנותיה, האמורות להתפרסם במלואן בחודש נובמבר, מגבשת הוועדה מזה חודשים רבים.

   

  "המצב קשה מאוד", אמרת שרת החינוך, לימור לבנת. "אני מאוד מקווה שעד ישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב, ראש הממשלה ושר האוצר יצליחו להביא את הפתרונות הדרושים כדי שלא תהיה סכנה ליישומה של הרפורמה, שתביא תקווה חדשה ועתיד חדש לילדינו".

   

  בכתב המינוי של דוברת נקבע כי "יבחן את מערכת החינוך בישראל וימליץ על תוכנית כוללת להפיכתה למערכת חינוך שתעמוד בשורה הראשונה בעולם מבחינת הישגיה ולהציע דרכים ליישום התוכנית ולהטמעתה, כולל לוח זמנים ושלבים לביצוע".

   

  האוצר: דוברת מחפש דרך להתנער

   

  משרד האוצר הגיב: "עושה רושם ששלמה דוברת מחפש כל דרך להתנער מתפקידו ולהתפטר, והוא מנסה לתלות את האשם במשרד האוצר".

   

  חשוב להדגיש כי בתקציב המדינה לשנת 2005 הוקצב סכום של מיליארד שקלים ליישום דו"ח דוברת, למרות שהדו"ח המלא פורסם רק בחודש נובמבר ואין עדיין פרטים מלאים לגבי לוחות הזמנים של יישומו והעלויות הכספיות הכרוכות בכך".

   

  במשרד האוצר מציינים כי "בשיחות שהתקיימו עם דוברת העלו אנשי האוצר הצעות המבטיחות מימון מלא בכל יישום הרפורמה, מבלי לפרוץ את מסגרת התקציב

  ומבלי שיהיה צורך לקצץ בתחומים אחרים כגון בריאות, רווחה ושאר משרדי הממשלה, כדי לממן את התוספות הענקיות שדוברת דורש כרגע, מעל למה שדובר בעבר ומעבר לנדרש".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צביקה טישלר
  מאיים להתפטר. שלמה דוברת
  צילום: צביקה טישלר
  צילום: סבסטיאן שיינר
  מינוי של לבנת
  צילום: סבסטיאן שיינר
  מאשים את האוצר
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים