שתף קטע נבחר

גדעון עזרא: בדואים היו מזהים את המחבלים

השר עזרא ספד לאליהו אוזן, שנרצח בפיגוע הכפול בבאר שבע והציע להעסיק חיילים משוחררים בדואים באבטחה, "כי רק הם יוכלו לזהות מחבלים". בשנה שעברה חולל עזרא סערה בנושא. ח"כ וילן: "השר מסתבך בדברי הבל גזעניים שמעלים הרהורים לגבי מידת התאמתו למשרת השר לביטחון הפנים"

השר גדעון עזרא, המועמד המוביל להחלפת השר צחי הנגבי במשרד לביטחון פנים, העלה היום (ה') הצעה חדשה: להעסיק חיילים משוחררים בדואים כמאבטחים בבאר שבע: "משום שיש להם את היכולת לזהות מחבלים". השר אמר את הדברים בהלווייתו של אליהו אוזן, שנרצח בפיגוע הכפול בבאר שבע שלשום.

 

השר עזרא אמר בהלוויה: "נהג האוטובוס לא זיהה שתושב חברון נכנס לאוטובוס. הנוסעים לא זיהו, אני מאמין שהם זיהו שזה ערבי, אבל הם חשבו שמדובר בבדואי מהסביבה. האנשים היחידים שיכולים להבחין בין בדואי לבין ערבי למי שהוא איננו מהאזור הם הבדואים עצמם. אם המאבטחים היו בדואים בוגרי צה"ל והיו בשער האוטובוס, הם היו יכולים למיין הרבה יותר טוב מי הם תושבי יהודה ושומרון וחבל עזה ומיהם בדואים תושבי האזור".

 

לדבריו, "היום יש חיילים בדואים שמשרתים במקומות המסוכנים ביותר במדינה, ציר פילדלפי וכל גבול אחר בחטיבות הקרביות, שוטרים בדואים רבים שומרים על ביטחון המדינה. באזור באר שבע יש הרבה תושבים בדואים. כשמגיעים תושבים מחברון (שאינם בדואים), תושבי באשר שבע אינם מבחינים בין פלאח לתושב חברון".

 

השר אמר אחר כך: "העליתי את הרעיון הזה בעבר. צריך לבצע זאת כל עוד אין לנו גדר".

 

"לעצור את המינוי"

 

ח"כ אבשלום וילן (יחד) אמר בתגובה לדבריו של שר התיירות, גדעון עזרא, כי "השר מסתבך, ולא בפעם הראשונה, בדברי הבל גזעניים שמעלים הרהורים לגבי מידת התאמתו למשרת השר לביטחון הפנים".

 

ח"כ יולי תמיר (העבודה) מתחה ביקורת חריפה על דברי עזרא, וציינה: "החיילים הבדויים דינם כשל כל חייל. אסור להשתמש בהם באופן אכזרי וחסר כל תבונה. ההנחה שערבי יזהה ערבי היא גזענית".

 

בעקבות דברי עזרא אומר חסין אל רפאיעה, יו"ר המועצה לכפרים בלתי מוכרים, כי "גדעון עזרא אינו יכול לכהן כשר לביטחון פנים כאשר הוא מוכיח שוב ושוב כי אינו יכול לשלוט על פיו ודעותיו המסוכנות וכי התייחסותו אל הבדואים ככלבי גישוש ולא כאזרחים שווי זכויות היא מסוכנת לדמוקרטיה הישראלית".

 

בפורום "ביחד" המאגד ארגונים חברתיים המתנגדים לתוכנית רה"מ לטיפול במגזר הבדואי קוראים לראש הממשלה להודיע כי עזרא לא ימונה לתפקיד השר לביטחון פנים וכי היועץ המשפטי לממשלה יפתח בחקירה נגדו"

 

כבר במאי 2003 חולל השר עזרא סערה, כשהציע להציב מאבטחים ערבים בכניסה לקניונים, "כי רק הם יכולים להריח ערבים". עזרא אמר אז בראיון לגלי צה"ל כי "האדם שיכול להבחין בצורה הטובה ביותר מיהו ערבי ומיהו לא ערבי - זה ערבי. הוא יריח ויבדיל בין ערבי ללא ערבי הרבה יותר טוב מכל אחד ואחד מאיתנו - ודאי שיותר טוב מכל אחד שעלה מחבר העמים".  


פורסם לראשונה 02/09/2004 11:01

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
עזרא. "יש להם היכולת לזהות מחבלים"
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: שאול גולן
מאבטח בפעולה (ארכיון)
צילום: שאול גולן
צילום: אתר הכנסת
ח"כ וילן. "עזרא מסתבך"
צילום: אתר הכנסת
מומלצים