שתף קטע נבחר

מפיץ דואר זבל תובע את 012 קווי זהב

אמיר גנס, שנתבע על ידי ספקית האינטרנט, מגיש כתב הגנה ומגיב בתביעה משלו. 012 נקטה במוסר כפול כאשר ניסתה לכפות עליו להפסיק לשלוח דואר פרסומי, בשעה שהיא מקדמת שירות משלוח דואר אלקטרוני משלה, נטען בכתב ההגנה

מפיץ דואר הזבל אמיר גנס טוען כי 012 קווי זהב עיוותה את המציאות, הוציאה דברים מהקשרם, הציגה מידע באופן חלקי ומגמתי וייחסה לו פעולות אשר לא נעשו על ידו, בהעדר תום לב, על מנת להתעשר על חשבונו. טענות אלה מופיעות בכתב ההגנה של גנס, שהוגש הבוקר (ב') לבית משפט השלום בכפר סבא.

 

בכתב התביעה, הראשון מסוגו נגד מפיץ דואר זבל בישראל, שהוגש בחודש יולי, 2003, נטען כי גנס, מנהל החברה New Approach, הפיץ כמות גדולה של זבל למאות אלפי תיבות דואר דרך שרתי 012 קווי זהב במהלך חודש מאי, 2004, כאשר בעקבות המשלוח נחסמו שרתי דואר אלקטרוני של 012 למשלוח דואר, לאחר שהוכנסו ל-"רשימות שחורות" באינטרנט.

 

עוד נטען בכתב התביעה, כי עקב כמויות הדואר העצומות שהצטברו במערכת הדואר של 012 קווי זהב, בעקבות פעילותו של גנס, הואטה פעילות הדואר עבור שאר הלקוחות ונגרם להם נזק. כתוצאה מהפעילות החריגה שנבעה מהכמויות הענקיות של הספאם, 012 קווי זהב טוענת כי נאלצה להוסיף שרתי דואר חדשים.

 

"012 תבעה כדי לקדם את ענייניה"

 

בכתב התביעה נטען כי גנס הפר את הסכם המשתמש שלו, הפר סעיפים בחוק החוזים, חוק מחשבים, חוק עוולות מסחריות, פקודת נזיקין, חוק איסור לשון הרע, חוק עשית עושר ולא במשפט, חוק התקשורת, חוק העונשין, וחוק יסוד כבוד אדם וחרותו. 012 קווי זהב ביקשה, באמצעות עו"ד חיים רביה, להורות לגנס לשלם פיצויים בסך עשרות אלפי דולרים ולהוציא צו מניעה האוסר עליו לשלוח דואר זבל באמצעות שרתי החברה.

 

בכתב ההגנה, שהוגש באמצעות עו"ד אביב אילון, מומחה למשפט באינטרנט, נכתב כי "012 קווי זהב נוקטת במוסר כפול כאשר מצד אחד מציגה את דואר הזבל כמאיים על זרימת המידע באינטרנט ומהווה הפרה של הנטיקה, האתיקה של האינטרנט, ומצד שני מאפשרת ללקוחותיה לשלוח דואר זבל באמצעות שירות חדש המאפשר לתובעת לשלוח מאות אלפי הודעות כאשר בתמורה לתשלום ל-012 קווי זהב".

 

על פי כתב ההגנה, 012 קווי זהב תבעה את גנס כדי לקדם את השירות החדש, לפגוע במי שעלול להתחרות בשירות שלה ו"למצוא שעיר לעזאזל אשר באמצעותו יתאפשר לתובעת לחפות על התדמית השלילית שנוצרה לה בגין קריסת מערכותיה שנגרמו ממחדליה". החברה גם שולחת בעצמה הודעות פרסום מבלי לקבל את רשות הגולשים בניגוד לכאוה לחוק הגנת הפרטיות.

 

הנתבע טוען כי מעולם לא קיבל את הסכם השימוש האוסר במפורש על שימוש בחשבון דואר אלקטרוני לצורך הפצת דואר זבל, ואף קיבל, לטענתו, היתר מנציג החברה לשלוח דואר אלקטרוני בכמות מסחרית, כאשר אמר לו כי הוא יכול לשלוח "כמה שאתה רוצה...אין תשלום נוסף...גם אם תשלח 1,000 מיילים בדקה". על פי כתב ההגנה, דברים אלה הוקלטו על ידי גנס. "בחישוב מהיר, התובעת אישרה לנתבע לשלוח 1.4 מיליון הודעות דואר ליום, אם כי בפועל שלח הרבה פחות", נכתב בכתב ההגנה.

 

עוד טוען עו"ד אילון, כי "הניסיון להציג את הנתבע כאחראי לקריסת מערכות האינטרנט של 012 קווי זהב בעקבות פעילותו מגוחך" מאחר ו"קריסת מערכות התובעת אירעה רק עקב רשלנותה של התובעת".

 

על פי כתב התביעה, גנס שלח 510,000 הודעות תוך 18 שעות, ובהנחה שכל הודעה היא בנפח כארבעה קילוביט, בכל שעה התקבלו בשרתי החברה כ-110 מגה בייט של דואר זבל מגנס. "נפלא מבינתו של הנתבע כיצד אותם 110 מגה בייט גרמו למערכותיה האדירות של החברה לקרוס", נטען בכתב ההגנה.

 

גנס אף מכחיש כי רכש מנויים לשירות של 012 קווי זהב תוך שימוש בפרטים בדויים אך לעיתים נרשם בפרטי לקוחותיו מתוך כוונה לשלוח הודעות דואר אלקטרוני בתפוצה המונית, טענות המוזכרות בכתב התביעה, כאשר גם במקרים אלה קיבל רשות למשלוח מ-012, על פי עו"ד אילון.

 

"החוק בישראל אינו אוסר דואר זבל"

 

גנס מתקומם בכתב ההגנה על החיבור שעושה 012 קווי זהב בכתב התביעה, בין דואר זבל פרסומי מקוון לכל פעילות עבריינית באמצעות דואר אלקטרוני, למטרות הונאה או הודעות עם ווירוסים, שאין להם קשר לפעולתו. לטענתו, החוק בישראל אינו אוסר משלוח דואר זבל ואף מכחיש כי שלח דואר זבל וטוען כי מדובר ב"דואר פרסומי מקוון". לטענתו, הוא מאפשר לנמענים להסיר עצמם מרשימת התפוצה ולא עשה שימוש אסור במאגרי מידע לצורך המשלוח.

 

עו"ד אילון מבקש מבית המשפט לדחות או למחוק את התביעה ולשלם הוצאות משפט ושכר טרחה לגנס, ובמקביל הגיש בשם גנס תביעה נגדית נגד 012 קווי זהב, בטענה של הכפשה ופרסום לשון הרע אודותיו. כתב ההגנה מצטט את הידיעה שפורסמה ב-ynet אודות הגשת התביעה נגד גנס, ובה מכנה 012 קווי זהב את גנס "אחד הספאמרים הגדולים בישראל" ומוזכרים דברי מנכ"לית החברה, סטלה הנדלר, כי מטרת התביעה היא ליצור פעולת הרתעה אפקטיבית כלפי הזבלנים.

 

"הנתבעת בפרסומיה השפילה וביזתה את התובע ופגעה בו בחוסר תום לב, על פי חוק איסור לשון הרע, וגרמה לו עוגמת נפש", נכתב בכתב התביעה. גנס מבקש מבית המשפט באמצעות עו"ד אילון להורות לחברה לפצות אותו ב-100 אלף שקלים בגין כל פרסום ללא הוכחת נזק, בהתאם לחוק לשון הרע, ולפרסם מודעת התנצלות והכחשה.

 

תגובת 012 קווי זהב

 

"במשלוח דואר הזבל, כמתואר בכתב התביעה של 012 קווי זהב, גרם אמיר גנס נזק ל-012 וכפועל יוצא מכך גם ללקוחותיה. 012 נחרצת בדעתה להגן על לקוחותיה ולפעול כמיטב יכולתה על מנת שמר גנס יישא במלוא האחריות לכל הנזקים שנגרמו על ידו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פי סי מגזין
"012 מנסה לקדם את ענייניה דרך התביעה"
צילום: פי סי מגזין
מומלצים