שתף קטע נבחר

עמלות הבנקים: האקסטרא על חשבוננו
סיפורה של אישה בת 65 ששילמה עמלות בסך 62 שקל לבנק לאחר שתיקה נשדד, מלמד עד כמה סל העמלות של הבנקים שייכנס לתוקף ב-2005 מרע עם האוכלוסיות החלשות

לפני כחודש אישרה ועדת הכלכלה של הכנסת, בהסכמת הבנקים הגדולים, עסקת חבילה הקובעת כי לקוחות הבנקים יקבלו החל מ-2005 חבילת שירותים בסיסית תמורת חיוב חודשי של 18 שקל. בעקבות זאת עמלת השורה השנואה כל כך תיעלם מעולמנו. 

 

לכאורה זה הישג יפה של ועדת הכלכלה, ושלום שמחון היו"ר שלה אף התגאה בו. זה גם הישג שלנו, צרכני הבנקים, שבעקבות הלחץ הציבורי שיצרנו גרמנו למנהלי הבנקים באיזשהו אופן להתקפל.

 

אבל האמת - זה לא ממש זה. ביום בו הוחלט בוועדת הכלכלה על הסל, פירסם בנק ישראל הודעה בה ציין כי סל ההטבות של הבנקים אינו מספק. לפי בנק ישראל, סל העמלות לא נותן תשובה נאותה לצורכי הלקוחות מעוטי הפעולות והיכולת הכלכלית, ואף מרע את מצבם ביחס למצב הקיים.  

 

ועכשיו תשמעו סיפור על אחד הבנקים, כפי שכתב לנו אחד מגולשי ynet. הסיפור הזה, שממחיש עד כמה צדק בנק ישראל בקביעתו, יכול לקרות לכל אחד, ובכל בנק. תקראו.  

 

"לאימי בת ה-65 גנבו את התיק. באמצע היום, ברחוב המרכזי בכרמיאל, ממש ליד הבנק. התיק הכיל כרטיס עדכן (ללא אפשרות משיכה), צ'קים ו-750 שקל במזומן. הלך המזומן.

 

"הלכנו למשטרה, הגשנו תלונה ונתנו לנו אישור. עם האישור הלכנו לבנק וביקשנו לבטל את כל הצ'קים. הם הודיעו שהיו רק שניים וביטלו אותם. עמלת

ביטול - 34.8 שקל. הזמנת פנקס צ'קים חדש: 9 שקלים. מתברר שהיה עוד פנקס צ'קים אחד, בן 12 שנה, אבל במחשב הבנק מופיעים צ'קים רק עד שבע שנים, אז אותו לא ביטלו, ולא שילמנו עמלה".

 

הלאה: "אחד הצ'קים, מספר הלקוח, "הופקד יומיים אחרי הגניבה. התקשרתי וביקשתי לבטל. הם הודו שהחתימה מזוייפת, ביטלו את הצ'ק, וחייבו את החשבון בעמלת ביטול-טכנית (18.8 שקל). סך כל העמלות: 62.6 שקלים. ואני שואל: למה לעשות את זה לאישה בת 65 שמתקיימת מקיצבת ביטוח לאומי". 

 

עד כאן המכתב.  לשאלת הגולש יצטרכו הבנקים לתת תשובה, ומן הסתם יש להם נימוקים הגיוניים (מבחינתם) לעניין. אבל הסיפור כולו ממחיש עד כמה סל העמלות ריק מתוכן ובסיסי, ועד כמה צדק בנק ישראל בקביעתו לפיה הסל פוגע באוכלוסיות החלשות.

 

כי אותה אמא שמתקיימת מקצבת ביטוח לאומי, משלמת כיום פחות מ-18 שקל בחודש בגין עמלות. בינואר 2005 היא תשלם את הסכום הזה, ואם המקרה היה קורה לה בעוד 3 חודשים, היא היתה משלמת בנוסף את אותם 62 שקלים שהיא שילמה החודש. כי העמלות בגין הפעולות האלו אינן בסל. 

 

לבנקים, אם לא ידעתם, יש עשרות עמלות שונות ומשונות, אבל רק הבסיסיות שבהן נכנסו לסל. כל השאר מבחינתם זה אקסטרא. לכן, מר שמחון, כדאי אולי לכנס את ועדת הכלכלה אחרי הפגרה, ולדון בסל הזה עוד פעם, ורצוי לבצע גם מספר תיקונים.   

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים