שתף קטע נבחר

צה"ל מודה: לא היה מטען בתיק הילדה ש'רוססה'

אירוע קשה ברפיח ביום השביעי למבצע. ילדה פלסטינית בת 13 נהרגה מאש חיילי צה"ל. בצבא טוענים כי הילדה השליכה תיק לעבר מוצב, ככל הנראה במסגרת ניסיון לבצע פיגוע. בתום תחקיר התברר: בתיק היו ספרי לימוד בלבד. ביה"ח: יותר מ-20 כדורים פילחו את גופה. בצה"ל אמרו: מספר הכדורים תואם את סוג האירוע. האלוף זיו: "התוצאה מצערת, אבל לא אחת היינו עדים שמחבלים משתמשים בנשים וילדים בסיוע לפיגועים". ח"כ טיבי: "יש כאן מקרה של צלפים מטורפים"

ביום השביעי של מבצע "ימי תשובה" בעזה - חשד כבד למקרה קשה של הריגת ילדה פלסטינית ברצועה על ידי חיילים: צה"ל מודה אחר הצהריים (יום ג') כי בתוך תיקה של הילדה בת ה-13, שנהרגה מאש חיילי צה"ל סמוך למוצב "גירית" שליד רפיח, לא נמצאו חומרי חבלה. עוד נמסר כי חבלנים שבדקו את התיק מצאו בתוכו ספרי לימוד בלבד.

 

ראש אגף מבצעים, אלוף ישראל זיו, אמר הערב בהתייחסו לירי כי "זו תוצאה מצערת, אבל לא אחת היינו עדים שמחבלים משתמשים בנשים וילדים בסיוע לפיגועים. נתחקר את המקרה".

 

מקורות פלסטינים אמרו כי הילדה, אימן אל-המס בת ה-13, נורתה למוות בדרכה לבית הספר, ולא במהלך ניסיון לבצע פיגוע כפי שנטען בישראל בתחילה. לדברי מקורות רפואיים, מגופתה של הילדה הוצאו יותר מ-20 כדורים. "הילדה הזו רוססה למוות במתכוון", טוענים בבית החולים הפלסטיני.

 

בסך הכל נהרגו היום 4 פלסטינים בעזה ואחד בחברון. זאת לאחר שמסוק חיל האוויר ירה טילים לעבר מכונית בעיר עזה. הפלסטינים דיווחו כי בשבעת ימי מבצע צה"ל נהרגו עד כה 88 פלסטינים ברצועה. אחר הצהריים חשפו חיילי צה"ל מנהרה ששימשה להובלת חומרי נפץ במחנה הפליטים חאן יונס. המנהרה, שנחפרה מתחת לבית נטוש, תוכננה לשמש ככל הנראה לביצוע פיגוע באחד מיישובי גוש קטיף. בפעילות צה"ל באזור נעצרו גם ארבעה פלסטינים שהועברו לחקירת כוחות הביטחון.

 

"מגופת הילדה הוצאו 20 קליעים"

 

האירוע הקשה ביותר ברצועה היה, כאמור, הבוקר ברפיח שבדרום הרצועה. חיילי גדוד שקד במוצב גירית, שבגבול ישראל-מצרים, סמוך לרפיח, דיווחו כי למקום הגיע מחבל והכוחות ירו לעברו ופגעו בו. לאחר זמן קצר הגיעה למקום הילדה הפלסטינית שאחזה בידה תיק. לדברי החיילים, היא צעדה לכיוון המוצב ונכנסה לשטח שאסור לתנועת פלסטינים. אז השליכה את התיק לעבר הש"ג ונמלטה. הכוחות פתחו לעברה באש והרגו אותה.

   

בצה"ל אומרים כי הילדה צעדה מרחק כ-400 מהשטח הפלסטיני לכיוון המוצב והגיעה סמוך אליו. היא לא הגיבה לקריאות לעברה. בצבא טוענים כי בוצע ירי הרתעתי לעבר הנערה שלא גרם לה לעצור, ולאחר שהשליכה את התיק ברחה לכיוון שכונת תל סולטן. אז נפתחה אש לעבר המוצב מכיוון אחר ברפיח. "זאת לא הפעם הראשונה שיש שימוש בנערים או ילדים לצורך בדיקת עירנות הכוחות או לביצוע הפיגוע עצמו", אומרים בפיקוד הדרום.

 

בצה"ל לא פוסלים את האפשרות כי הנערה קיבלה כסף תמורת ביצוע המסלול ושוללים את הטענה כי היתה בדרכה לבית הספר.

 

בני משפחתה של אימן אל-המס מכחישים בתוקף את הטענה שבתם היתה מעורבת בפיגוע טרור. לדבריהם, מדובר בילדה שקטה שפחדה מקולות האש והחיילים, ורק עשתה את דרכה היומית אל בית הספר. "היא פוחדת מחיילים ולא מעיזה להתקרב אליהם", אמר ל-ynet אחד מקרובי משפחתה בעזה.

 

מנהל בית החולים 'אבו יוסף אל נג'אר' ברפיח, ד"ר עלי מוסא, שקיבל את

הגופה, אומר כי זמן רב לא נתקל בירי מסוג זה. "אני אישית קיבלתי את הילדה. ילדה צנומה, בת פחות מ-13 שנה אבל נראית בקושי בת 8. קיבלנו אותה כשהיא ירויה ומרוססת בכל חלקי גופה, בפנים, בראש, בצוואר. לפחות 20 קליעים פילחו את גופה. זה לא ירי ברגליים שנועד למנוע ממנה לעשות משהו. אם הדבר היה כך לא היה צריך להיות המספר הגדול הזה של הקליעים. לא צריך להיות מומחה כדי להסיק שהילדה הזו נורתה למוות במתכוון" אומר הרופא הפלסטיני.

 

בצה"ל הגיבו לטענה באשר למספר הקליעים הרב ואמרו כי  "כאשר אדם חשוד מגיע סמוך למוצב צה"ל ולא נעצר לאחר ירי הרתעתי - נפתחת לעברו אש בהתאם לפקודות ממספר עמדות ולכן אין להתייחס למספר הקליעים כמשהו חריג".

 

טיבי: זה מטורף

 

ח"כ אחמד טיבי, שאליו פנו הפלסטינים בתלונה על האירוע, אומר כי מדובר ב"מעשה מטורף של צלף או מספר צלפים ישראלים שראו את הילדה וביקשו אישור לירות ובכך גרמו להריגתה של ילדה פלסטינית תמימה. הדבר התאפשר לנוכח התפיסה השלטת בצבא ולפיה בכל מה שקשור לערבים אין שום מניעה ליד קלה על ההדק, כי אין מי שיעניש".  

 

חבר הכנסת ג'אמל זאחלקה (בל"ד) אומר כי הרג הילדה הפלסטינית היום הוא "מקרה שמעיד על הכלל - פשע מלחמה מתמשך. זאחלקה הוסיף: "העולם חייב לעצור את שיגעון הדמים של שרון. תוכנית ההתנתקות תעבור במסלול של מוות ודמים ואנו צפויים לקטסטרופות חסרות תקדים".

 

זאחלקה אמר את הדברים בהפגנה שמקיימים אנשי שמאל מול הקריה בתל אביב במחאה על המבצע בעזה.


פורסם לראשונה 05/10/2004 10:32

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ילדים אבלים היום בעזה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
קרובי הנערה מתאבלים
צילום: איי פי
צילום: איי פי
צה"ל: היא לא עצרה (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: גלי תיבון
טיבי. צלף מטורף
צילום: גלי תיבון
מומלצים