שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מים שקטים חדרו עמוק
  הרובוטים "ספיריט" ו"אופרטוניטי" מצאו עדויות נוספות לכך שבעבר היה מאדים כוכב שופע מים, לאחר שחקרו ביסודיות את אזור "פלאנום מרידיאני" ו"מכתש גוסב"

  סוכנות החלל נאס"א מדווחת כי נמצאו עדויות חדשות לכך שבשתי הגבעות והמישורים הנחקרות נכון לעכשיו בכוכב האדום היו בעבר מים שופעים. הרובוטים הנקראים "ספיריט" ו"אופורטוניטי" חקרו סלעים ושטחים משטחים רבים של הכוכב האדום מאז ינואר 2004, כדי לבדוק האם בעבר הכוכב החזיק מספיק מים כדי לקיים חיים.

   

  אופורטוניטי היה הראשון ששלח לכדור הארץ מימצאים לכך שים עשוי מלח כיסה בעבר את האזור בו הוא נחת, מישור שטוח הנקרא "פלאנום מרידיאני" (Meridiani Planum), וכי לאחר התייבשותו היתה לו עוד תקופה "שופעת" במקצת. גם ספיריט מצא באזור שהוא חקר, "גוסב קריטר" - מכתש גוסב (Gusev Crater) עדויות לכך שבעבר זרמו שם מים.

   

   

   

  גם במכתש "אנדורנס" (Endurance) נמצאו דפוסים ושינויים שרק מים יכלו להסבירם. לנוכח העבודה כי רק החלק החיצוני של הסלעים השונים נבדק, המדענים הקישו כי מים לא זרמו לאורך זמן, וככל הנראה נבעו מקרח תת קרקעי. "כל סלע שנבדק באזור הראה עדויות של מים", אמר סטיב סקווירס, ראש צוות החוקרים.

   

  החוקרים רוצים בשלב הבא לשלוח את הרובוטים עמוק יותר לתוך אזורים מסולעים, כדי לבחון סלעים מרובי שכבות, שיכולים לספק תובנות חדשות לגבי ההיסטוריה הגיאולוגית של האזור.

   

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אופורטוניטי: הביא עדויות חדשות
  צילום: נאס"א
  מומלצים