שתף קטע נבחר

הנשק החדש: רקטת "יאסר" שמגיעה לאשקלון

ארגון גדודי חללי אל-אקצה הציג בצהריים את הנשק החדש: רקטת "יאסר" לטווח של 15 קילומטרים, המסוגלת לפגוע באשקלון. פעיל בארגון אמר ל-ynet: ייצור הרקטה נעשה גם במטרה לעמוד בתחרות עם טילי הקסאם של החמאס. ראש עיריית אשקלון: האיום הוא אותו איום ואנו כמובן איננו שאננים בעניין הזה

"יאסר" - רקטה חדשה לזכר ערפאת. זהו הנשק החדש שהציגו בצהריים (יום א') חמושים מארגון גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח. הרקטה בטווח של 15 קילומטרים, והיא מסוגלת לפגוע באשקלון.

 

מקור בארגון אמר שאנשיו פועלים לייצר רקטה משופרת לטווח של 18 קילומרים. אנשי אל-אקצה קיימו תהלוכה ברחובות העיר עזה, וכשהגיעו אל סוכת האבלים המיוחדת שהוקמה לזכרו של יאסר ערפאת בעיר, הציגו את רקטת "יאסר" שהם מתכוונים להכניס לשימוש בקרוב.

 

פעיל בארגון אמר ל-ynet שהרקטה תוכננה לפני זמן רב, ובאחרונה הושלמו ההכנות. הפעיל אישר שייצור הרקטה נעשה גם במטרה לעמוד בתחרות עם טילי הקסאם של החמאס.

 

הצגת הרקטה נעשית בצל דיווחים ברצועה ובקרב פעילים פלסטינים מקומיים כי בידי החמאס רקטות שמגיעות לטווח של 40 קילומטרים. דיווחים אחרים סיפרו על כך שהחמאס הצליח להשיג סוג מסוים של טילי SAM (נגד מטוסים), אולם לידיעות אלה אין אישור ממקורות בחמאס וממקורות ביטחוניים פלסטינים ברצועה.

 

אנשי אל-אקצה הבטיחו להילחם בכיבוש עד להשגת העצמאות הפלסטינית וזכויותיו של העם הפלסטיני, "ועד למימוש חלומו של יאסר ערפאת", כדברי אחד מדוברי הארגון בסוכת האבלים.

 

מוקדם יותר אמר אבו-עודאי, מבכירי גדודי חללי אל-אקצה בראיון מיוחד ל-ynet שארגונו ימשיך לבצע פיגועים נגד ישראל: "אנו מתחייבים בפני אללה ובפני נשמת השאהיד ערפאת - נילחם עד להנפת דגל פלסטין באל-אקצה".

 

התשובה באשקלון: מוקד עירוני חדש

 

בחודש אוגוסט אשתקד ירו הפלסטינים רקטת קאסם לאשקלון. הרקטה נפלה באזור התעשייה הדרומי. שר הביטחון, שאול מופז, אמר באחרונה בביקור באשקלון: "אין מקום לדאגה נוכח הפרסומים אודות הגדלת הטווח, גם לאחר ההינתקות אני לא יכול לפרט מה אנו עושים אבל אני רק יכול לומר שמצבם הכללי של תושבי אשקלון יהיה הרבה יתר טוב מבחינה ביטחונית".

 

ראש עיריית אשקלון, רוני מהצרי, אמר ל-ynet כי האיום אינו חדש וכי כבר לפני מספר שבועות הציגו החמאס רקטה שלדבריהם אמורה להגיע לאשקלון: "האיום הוא אותו איום ואנו כמובן איננו שאננים בעניין הזה, אנו עושים הכל בכדי להיות מוכנים, ולעשות את זה הכי טוב. כחלק מזה, ביקר בשבוע שעבר אלוף פיקוד העורף, יאיר נווה. אנו מקימים כעת מוקד עירוני חדש שיהיה בקשר עם כל הגורמים, יפעיל לחצני מצוקה במוסדות החינוך, ויפעל בשיתוף פעולה במקרה של אסון המוני חלילה.

 

"ביקשנו מאלוף פיקוד העורף תקציבים נוספים למיגון וסיוע בהקמת המוקד העירוני החדש, הקמת צוותים משותפים ופעילות של כל המערכות יחד, ואני מקווה שעשינו את המקסימום כי להיערך ממש אין אפשרות הרי אבל ניתן למזער את הנזק".

 

בעיריית אשקלון מנסים לשדר "עסקים כרגיל", אולם לא מעט מתקנים רגישים נמצאים באזור, מתחם קצא"א, הכולל בתוכו חוות גז, דלק פחמימני מעובה, כימיקלים שונים, כמיליון וחצי טון נפט גולמי ותזקיקים, ועתה מתכוונים שם להגדיל את כמויות הגז במקום בשל סגירת פי גלילות.

 

כמו כן נמצאים שם מתקן תשתיות נפט, תש"ן, ובו מאגרי דלק רבים (כ-700 אלף טון נפט גולמי ותזקיקים). הרקטה הקודמת נפלה כמה מאות מטרים מתחנת הכוח רוטנברג, אחד המתקנים הרגישים.

 

מנכ"ל איגוד ערים לאיכות הסביבה, שלמה עובדיה, אף חיבר באחרונה מסמך המתריע בפני סכנות נוכח נפילות רקטות קסאם באזור. עובדיה צייר תמונה קודרת מאוד במקרה של פגיעה במתקני קצא"א על-ידי רקטות קסאם. בשבוע שעבר נועד אלוף פיקוד העורף עם ראש עיריית אשקלון ובין השאר דנו גם בנושא זה.

 

דו"ח של משרד הפנים שבדק את היערכות עיריית אשקלון לשעת חירות בעת פיגוע המוני או ירי רקטות קאסם מצא ליקויים רבים.


פורסם לראשונה 14/11/2004 12:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הרקטה החדשה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
לזכר הראיס
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
אשקלון בטווח פגיעה
צילום: איי פי
צילום: אחיה ראב"ד
עסקים כרגיל. ראש העיר מהצרי
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים