שתף קטע נבחר

ממחר: החופים חוזרים להיות של כולם

החוק לשמירה על חופי הים התיכון ייכנס מחר לתוקף. החוק מבטיח גישה חופשית לחופים ולמנוע בנייה מאסיבית בסמוך לקו המים. רצועה של 300 מטר מקו המים תהיה מוגנת מכל בנייה, כך שלא יוכלו להיבנות עוד פרויקטים בסגנון "סי אנד סאן" בצפון תל-אביב. הירוקים: נמשיך להיות "כלב השמירה" כדי להבטיח את יישום החוק

לא עוד סי אנד סאן: מחר (יום ב') ייכנס לתוקף החוק לשמירה על חופי הים התיכון של ישראל לטובת כלל הציבור. החוק מבטיח גישה חופשית לחופים, ואוסר על בנייה בסמוך לקו המים.

 

משמעות החוק היא שלכל אזרח מוקנית זכות מעבר וגישה חופשית לחוף ולים פרט למקרים חריגים שנקבעו בחוק. כמו כן, רצועה של 300 מטר מקו המים מוגנת מכל בנייה, פגיעה סביבתית ופיתוח בלתי מבוקר. לאחר החוק החדש, לא יוכלו להיבנות עוד פרויקטים בסגנון "סי אנד סאן" בצפון תל-אביב.  

 

חוקי הבנייה וחוקי העזר העירוניים יוכפפו למסגרת החוק החדש ("החוק לשמירת הסביבה החופית"). לרשות המקומית תינתן זכות לגבות דמי כניסה לקטעי חוף בתחום שיפוטה, רק אם היא מספקת שירותים. תוכניות בנייה לא מאושרות יידרשו לעבור הליכי בדיקה חדשים, בפני ועדה שהוקמה, כדי לוודא שהחוק יישמר לטובת הדורות הבאים. ערעורים יידונו במועצה הארצית לתכנון ובנייה.

 

ממלא מקום השרה לאיכות הסביבה, השר אילן שלגי, פנה לראשי ועדות התכנון ולכל משרדי הממשלה הרלוונטים ליישום חוק שמירת הסביבה החופית בדרישה שיקפידו לקיים את הוראות החוק ובמיוחד את ההוראה המחייבת כל רשות מוסמכת ליתן רשיון או היתר לפעולה בתחום חוף הים, כך שיינתנו באופן שיהיה בו כדי לצמצם את הפגיעה בסביבה החופית.

 

השר שלגי הדגיש בפנייתו כי יש לקבוע בתנאי ההיתרים, האישורים או הרשיונות, אמצעים לשיקום הסביבה החופית ולהבטיח השבת המצב לקדמותו.  

 

החוק עבר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית ב-4 באוגוסט השנה לאחר הליך חקיקה שהתבצע במשך חמש שנים. את החוק הובילה השרה לשעבר לאיכות הסביבה, יהודית נאות, שהתפטרה לאחרונה עקב מחלת הסרטן.

 

"נקווה שהתפרעות כרישי הנדל"ן תיפסק"

 

עו"ד אלי בן-ארי מעמותת אדם טבע ודין, מהדוחפות המרכזיות לחקיקת החוק בכנסת יחד עם החברה להגנת הטבע, אמר: "החוק החדש יעזור לשמור על שטח חופי הים במדינת ישראל, ההולך וקטן בשנים האחרונות, לטובת כלל הציבור וחופי הים לא יהיו נחלתם של בעלי ממון שחוסמים את האוויר, את הרוח ואת המבט לחוף. זהו חוק משמעותי מאוד לשמירה על החופים ואיתו יש לקוות תבוא לסיומה התפרעות כרישי הנדל"ן ופולשים אחרים". 

 

ניר פפאי, רכז חופים בחברה להגנת הטבע, אמר כי החוק נותן כלים טובים לשמירה על חופי הים לטובת הציבור אולם מבחנו האמיתי של החוק יהיה באופן יישומו, וכן בהצלחת המנגנונים שהוא מקים לעמוד כנגד לחצים נדל"ניים ואחרים. "החברה להגנת הטבע תמשיך לעקוב אחר מימוש החוק ותנהג כ'כלב השמירה' ליישום החוק ובמקביל תמשיך לפעול לקידום נושאים שונים שלא נכללו בחוק זה, כגון הפסקת תשלום בכניסה לחופי רחצה, שיתוף הציבור בתכנון החוף ועוד", אמר פפאי.

 

ראשי השדולה לאיכות הסביבה בכנסת, ח"כ מיכאל מלכיאור וח"כ עמרי שרון, בשיתוף עם הארגונים הירוקים, יקיימו מחר מחוץ למשכן הכנסת אירוע ל"השטת" חוק החופים. במקום תוצב סירה באורך 6 מ', שעל מפרשיה נכתב "חוק חופים יוצא לדרך". מלכיאור ושרון יקראו לראשי הרשויות החולשות על חוף ים ולמוסדות התכנון לישם את החוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
סי אנד סאן
צילום: שאול גולן
חופשים מגודרים. יהיה לזה סוף?
צילום: החברה להגנת הטבע
צילום: החברה להגנת הטבע
דוגמה רעה. המרינה בהרצליה
צילום: החברה להגנת הטבע
צילום: עמית שאבי
הבייבי של יהודית נאות
צילום: עמית שאבי
מומלצים