שתף קטע נבחר

מגייסים מוטיבציה: סגן-אלוף יוצמד לתיכון

בצה"ל דואגים למוטיבציה של בני הנוער, והחליטו "לפשוט" על בתי הספר התיכוניים בתוכנית חדשה, "הדור הבא". 74 בתי ספר יקבלו "קצין צמוד", שייפגש עם התלמידים ועם הוריהם. המטרה בעתיד: להגיע לכל התיכונים בישראל

הנוער לצה"ל: בימים אלו יוצאת לדרך תוכנית חדשה של חיל החינוך והנוער, "הדור הבא", שעיקרה להצמיד לכל בית ספר תיכון קצין בדרגת סגן-אלוף, שילווה את התלמידים והוריהם מכיתה י' ועד הגיוס לצה"ל. בתחילת הפרויקט, יקבלו 74 בתי ספר "קצין צמוד", והמטרה היא להרחיב את הפרויקט לכל בתי הספר התיכוניים בארץ.

 

ואם לא די בכל זה, גם מפקדי החטיבות והאוגדות ייקחו חלק בפרויקט. "צריך להתמודד עם השאלות הקשות של התלמידים בבתי הספר, לתת מענה, שלא נראה פתאום ב-2008 ירידה של 30% במוטיבציה", אמר האחראי על התוכנית בצה"ל.

 

"הדור הבא" נחשב לפרויקט הדגל של קצין חינוך ראשי, תת-אלוף אילן הררי, שקורא לכל קציני צה"ל לקחת חלק במשימת עידוד בני הנוער שאמורים להתגייס בשנים הקרובות לצה"ל. "עד כה מי שניהל את הפעילות היום-יומית של צה"ל מול בני הנוער בבתי הספר היו מדריכי הנוער (מד"נים)", הסביר ל-ynet אלוף-משנה זאב שרוני, מפקד מרכז נוער ונח"ל שעומד בראש הפרויקט.

 

"נכון יותר שמפקדים ברמה של מפקד פלוגה ועד מפקד אוגדה יעסקו בזה מול התלמידים מכיתות י' עד י"ב", אמר שרוני, וציין לדוגמה כי עוצבת הגליל בגבול הצפון קיבלה אחריות על בתי הספר הדרוזיים, מפקדי החטיבות התפצלו, מפקד החטיבה המזרחית לקריית שמונה ואילו מפקד החטיבה המערבית ליישובי אצבע הגליל עד נהריה.

 

"כל סגן-אלוף בגזרה קיבל אחריות על בית ספר. אנחנו מכינים את מערכי השיעור, המבוססים על נושאים של ערכים בכלל, ערכים בלחימה בפרט, רוח צה"ל, סיפורים, סימולציות, סיפורים אישיים של אותם מפקדים, לתוך בית הספר. מעבר למפגשים עם התלמידים, כל מפקד גם יערוך מפגש עם הורי תלמידי י"ב, כי ההורים הם גורם משפיע על הילדים".

 

"קצין צמוד" ל-74 בתי ספר

 

פגישות ראשונות בין הקצינים הבכירים למנהלי בתי הספר כבר נערכו, בוצע תיאום באמצעות גורמי מרכז נוער ונח"ל. "מפקד שירצה יכול לעשות אימוץ מורחב לתלמידים, פעילויות נוספות כגון ביקורים ושיחות, כך נגיע לנימים הכי קטנים, למרכזי העצבים, לשאלות שאותו מדריך נוער, שהוא חייל בן 18, אינו יכול לענות עליהן", אמר אלוף-משנה שרוני.

 

הוא הוסיף כי הקצינים הבכירים לא יברחו גם משיחה עם התלמידים בנושא הערכים שעל סדר היום הציבורי ויסבירו את עמדת צה"ל. "היום יש מוטיבציה גבוהה בקרב המתגייסים ואני לא צריך לשפר אותה, אבל אנחנו חייבים להביא דברים לתודעה. זו המלחמה היום-יומית שלנו. אנחנו צריכים לחיות את המתרחש, לראות שבבתי הספר יש שאלות, הרבה חבר'ה מאוד אינטליגנטים רוצים לדעת, ובצדק. אנו צריכים להתמודד עם השאלות, ולוודא שגם ב-2007 תישמר המוטיבציה".

 

בעוד כשלושה שבועות ייערך כנס בראשות הרמטכ"ל, רב-אלוף משה (בוגי) יעלון, ומנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש, שבו תושק התוכנית באופן רשמי. בשלב הראשון יקבלו 74 בתי ספר תיכוניים "קצין צמוד", בשנה הבאה 250 בתי ספר, כשהמטרה היא להרחיב את הפרויקט לכל 450 בתי הספר התיכוניים בארץ. באירוע גם יושמע, בהשמעת בכורה, שיר שנכתב והולחן ויבוצע על-ידי להקת חיל החינוך בשם, "הדור הבא". תודו שלא הופתעתם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
פרויקט הדגל של תא"ל אילן הררי
צילום: דובר צה"ל
צילום: מאיר פרטוש
הקצינים יגיעו לבתי הספר
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים