שתף קטע נבחר

זליכה: מש' התשתיות פועל בעקביות לטובת האחים עופר

החשב הכללי כותב לשרון בעקבות הטעות במכרז תחנת הכוח, שבעקבותיה קיבלה קבוצת האחים עופר הטבה של 20 מיליון דולר: "משרד התשתיות ניהל מכרז באופן שחורג בכל אמת מידה מכללי הניהול התקין". משרד התשתיות מגיב: "ראוי לו למר זליכה שייטול קורה מבין עיניו וידבק באמת העובדתית"

החשב הכללי באוצר, ירון זליכה, מאשים את משרד התשתיות כי פקידיו פועלים לטובת בעלי ההון במדינה, ובפרט לטובת משפחת עופר. כך עולה ממכתב ששלח זליכה לראש הממשלה, אריאל שרון, לשר האוצר, בנימין נתניהו, וליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז.

 

את המכתב כתב זליכה בעקבות הטעות במכרז להקמת תחנת הכוח הפרטית, שבו זכתה קבוצת האחים עופר. בעקבות הטעות, קיבלה הקבוצה הטבה של כ-20 מיליון דולר.

 

"משרד התשתיות ניהל מגעים ומכרז באופן שחורג בכל אמת מידה מכללי הניהול התקין, מדרישות חוק נכסי המדינה ומדיני המכרזים", כותב זליכה. המשרד הפעיל עלינו לחצים קשים ביותר להסכים להסדר שאין לו כל היגיון עם האחים עופר.

 

במכתבו מספר זליכה כיצד התגלגלה פרשת המכרז. זליכה מציין כי לפני כשנה התקיים דיון בוועדת המכרזים, ובמהלכו ציין מנכ"ל משרד התשתיות, אלי רונן כי קבוצת האחים עופר מוכנה לרדת בהצעת המחיר שלה, ולהקים את התחנה בעלות של 279 מיליון דולר, במקום 366 מיליון דולר - ההצעה המקורית.

 

באוצר התנגדו גם להצעה מופחתת ודרשו להפחית את עלות ההקמה ל-235 מיליון דולר. "משרד התשתיות טען כי עלות של 235 מיליון דולר אינה סבירה, וכן סוכם על העלאה למחיר המייצג עלות הקמה של 250 מיליון דולר", כותב זליכה במכתבו, "משרד התשתיות פעל לסיכול עבודת ועדת המכרזים".

 

וכאן התרחשה הטעות של משרד התשתיות: "היועץ המשפטי של משרד התשתיות כתב לאחים עופר כי עליהם להגיש הצעה מעודכנת של 250 מיליון דולר. אולם הוא השתמש במונח ברוטו במקום נטו - טעות שנתנה מתנה בסך 20 מיליון דולר לאחים עופר. מכתב הפנייה לאחים עופר הוכן על ידי היועץ המשפטי של משרד התשתיות ונבדק עם ידי הגורמים המקצועיים במשרד. גם בדיקת התשובה של האחים עופר היתה באחריות משרד התשתיות".

 

זליכה מאשים כי "ליקוי המאורות של משרד התשתיות היה משולש - הן בהכנת הפנייה לאחים עופר, הן בבדיקתה הטכנית והן בבדיקת המונחים המקצועיים הטכניים. הטעות האחרונה של משרד התשתיות, שוב לטובת האחים עופר, עולה בקנה אחד עם התנהלות המשרד לאורך כל הדרך בפרשות אחרות, שבהן מעורבת קבוצת האחים עופר".

 

"תחושתנו מהפרשה קשה ביותר", כותב זליכה ודורש מראש הממשלה להנחות את משרד התשתיות לתקן את הטעות במכרז.

 

תגובת משרד התשתיות

 

"מכתבו של מר זליכה כולל אי-דיוקים, וזאת בלשון המעטה, הן בעובדות שלכאורה מפורטות במכתב, והן בפרשנות המגמתית שלצידן" - כך הגיב משרד התשתיות הלאומיות. "ראוי לו למר זליכה שיטול קורה מבין עיניו וידבק באמת העובדתית, גם אם היא מטילה רבב במקצועיותו".

 

בתגובת המשרד נאמר: "ועדת המכרזים נוהלה מראשיתה ובכל מהלכיה על-ידי נציג בכיר של החשב הכללי, ופעלה תוך כדי התייעצות רציפה עם סגנית היועצת המשפטית במשרד האוצר, עו"ד דרורה ליפשיץ, שללא אישורה והסכמת החשב ואגף התקציבים לא ניתן היה לעשות כל פעולה במכרז".

 

דוברות המשרד ציינה כי "הודעת הזכייה יצאה בחתימת יו"ר ועדת המכרזים, מר דוד גרשונוביץ, לשעבר סגן (בכיר) לחשב הכללי, ובאישור חברי הוועדה".

 

אלי רונן, מנכ"ל משרד התשתיות, סיפר כי הביא את הנושא לדיון דחוף בוועדת המכרזים, אך בדיון התנגדו נציגי החשב הכללי לתיקון הודעת הזכייה. הוא הוסיף וסיפר כי לאחר החלטת הוועדה, פנה גם למר זליכה ודרש את ביטול תיקון הודעת הזכייה, עד כדי ביטולו - אך מר זליכה התנגד לכך בתקיפות, ובכך מנע את תיקון הטעות.


פורסם לראשונה 20/01/2005 17:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל הדרי
זליכה. מאשים את משרד התשתיות
צילום: ישראל הדרי
צילום: דני סלומון
יולי עופר. "מועדף"
צילום: דני סלומון
מומלצים