שתף קטע נבחר

מנכ"ל מיקרוסופט ישראל: "אנחנו לא משנעים קרטונים"

דני ימין נבחר למלא את נעליו הגדולות של המנכ"ל המיתולוגי של מיקרוסופט ישראל, אריה סקופ. "אריה הוא בכלל צייר", הוא חושף ומספר איך הפך ממגה חנון מעפולה לאחד האנשים החשובים ביותר בהייטק הישראלי, ומה בתפקיד באמת מרגש אותו (רמז: לא הכסף)

לאנשים רבים, ואני ביניהם, יש דעות קדומות. למשל, מקובל לחשוב שאנשי היי טק, בעיקר מנהלים-גברים, צר עולמם כעולם הנמלה. ניהול חברות היי טק ובעיקר תאגידי טכנולוגיה כמו מיקרוסופט, מתאים למנהלים יעילים, עם יכולת תפקוד עילאית, שהספר היחיד שהם ייתפסו קוראים בו הוא לכל היותר מקסימום ספר ניהול.

 

זהו תהליך אבולוציוני הגיוני למדי, שכן מנכ"ל מצליח של חברת טכנולוגיה חייב כל הזמן לעמוד ביעדים, בלחצים ובלוחות זמנים קשיחים, מה שהופך אותו, ובתקווה גם את החברה שהוא מנהל, למנגנון תפקוד מושלם. לעתים קרובות יש מחיר לאותו תפקוד על: אטימות רגשית, צרות דעת ומחסור בהשכלה רחבה.

 

עם סט הדעות הזה הגעתי לפגישה עם המנכ"ל החדש של מיקרוסופט ישראל, דני ימין, שבימים אלה נכנס לתפקיד במקומו של אריה סקופ, שהקים את הסניף הישראלי של תאגיד התוכנה הגדול בעולם וניהל אותו במשך 16 שנה.

 

אלא שבמקום מכונת תפקוד אטומה ומושלמת גיליתי אדם מלא ומעניין, שלדבריו ממש במקרה הגיע בכלל להיי טק.

 

אתה הופך להיות אחד האנשים החשובים ביותר בתעשיית ההיי טק בארץ. זה מרגש אותך?

 

"דבר ראשון, לכבוד הוא לי שאריה בחר אותי לתפקיד, ואני שמח שהוא נשאר בחברה כיו"ר. אני מאמין שלכל דבר יש משמעות, וכל אדם צריך להשאיר שריטה קטנה על פני כדור הארץ הזה. זה מה שמושך אותי בתפקיד. זו לא המשכורת, וגם לא התנאים, לא הכוח וגם לא הסטטוס, זו הנגיעה לכמות גדולה כל כך של אנשים, היכולת להשפיע ולגעת. אין אדם או מגזר שאנחנו לא נוגעים בו. מסבתא שכותבת דואר אלקטרוני לנכד שנמצא בטיול באוסטרליה, עסק קטן או בנק גדול. זו אחריות עצומה".

 

זה מה שחלמת עליו?

 

"החלום שלי היה ונשאר להיות מורה להיסטוריה או ספרות, בעיקר ספרות רוסית וספרות גרמנית. הגעתי לטכניון במקרה, דרך חבר ששירת איתי בצבא, ונרשמתי לפקולטה להנדסת תעשייה וניהול. משם הכל התגלגל".

 

איך מגיעים מספרות לטכניון?

 

"האמת היא שלא היה לי מושג בכלל במה מדובר, אבל הנחתי שכאן לומדים לנהל, וחשבתי שזה יכול להיות נחמד, אז נרשמתי. אחרי שנה פתחו בטכניון פקולטה חדשה למערכות מידע, אז עברתי לשם וזה די תפס אותי. גם את אשתי הכרתי במקרה. בתקופת התיכון לא היתה לי חברה, כי רוב הבנות לא הסתכלו עלי. נשחבתי לילד לא גזעי, לא הייתי קול. כל היום למדתי וקראתי, והייתי אהוב המורים".

 

אז הכל מקרי בחיים?

 

"הרבה מאוד מהדברים שקורים לאדם בחייו הם בהחלט מקריים, ולכן חייבים להיות תמיד צנועים. הגלגל מסתובב, ומי שמצליח היום יכול להיכשל ולהידרדר מחר, ולהיפך".

 

"חטפתי מכות פה ושם"

 

ימין (47) נולד וגדל בשכונת נווה דוד בדאון טאון חיפה, ליד הים, ילד סנדוויץ' בין שני אחים ושתי אחיות. המשפחה עלתה מעירק, ובניגוד לאחיו שהיו שובבים ופרועים, דני היה ילד סקרן, ששתה בצמא את מה שלמד בבית הספר והיה תמיד הילד המצטיין בכיתה.

 

"המנהלת הנהדרת של בית הספר שלי, נירים, חנה ליפקין ז"ל, נהגה להקריא לי שירים של שילר וגיתה בגרמנית, וגם הלכנו ביחד בערבים לקונצרטים. זה היה מאוד לא מקובל בבית שלנו".

 

לבר המצווה קיבל ימין משקפות, אלבומי מלחמה וגם ספר ששינה את חייו: ביוגרפיה על המנהיג הציוני ארתור רופין, שנולד בגרמניה למשפחה יהודית ענייה. "קראתי את שלושת כרכי הביוגרפיה שלו עשרות פעמים", אומר ימין. "הספר הזה השפיע עלי מאוד, כיצד הוא התקדם מילד שגדל במשפחה ענייה למנהיג.".

 

כשהיה בן 15 עברה משפחתו מחיפה לעפולה. "שם הכרתי את הספרות הגרמנית והרוסית. המורים טיפחו אותי ושלחו אותי לחידוני טריוויה שונים, ותמיד זכיתי במקום הראשון. בסוף הכלתי למגמה ריאלית, למרות שאהבתי בעיקר ספרות והיסטוריה, בגלל שזה מה שעשו רוב הבנים. הבנות הלכו להומנית והבנים לריאלית. הייתי נער סקרן ולמדן וקורא כפייתי, ועד היום אני לא מסוגל להירדם בלי ספר ואני חייב לקרוא כל דבר מודפס".

 

כמגה חנון בטח חטפת מכות מהאחים ומהחברים בתיכון

 

"חטפתי פה ושם, זה נכון".

 

עם ממוצע בגרות של 98 הגיע ימין לטכניון, ולאחר תום לימודיו עבד כמנהל מערכות מידע בחברות רבות ובעיקר באלסינט, בה שימש כמנהל מערכות מידע במשך 12 שנה.

 

לאחר מכן הקים יחד עם חברת מלם חברה חדשה בשם מלם צפון, שבה שימש כמנכ"ל. את עבודתו האחרונה לפני התפקיד הנוכחי, כמשנה למנכ"ל ומנהל מכירות במיקרוסופט, קיבל טלפון בעת חופשה פרטית באילת.

 

"מנהלת משאבי האנוש של מיקרוסופט התקשרה לנייד שלי וביקשה שאבוא לראיון לתפקיד מנהל מכירות לאירגונים גדולים. כמנכ"ל מלם צפון הייתי אחראי על 400 עובדים וכאן הציעו לי תפקיד פחות מזה, עם 40 עובדים, אבל האתגר הלהיב אותי". שנתיים אחר כך מונה למנכ"ל החברה.

 

"אריה הוא צייר חובב"

 

בסופו של דבר התפשרת. אהבת ספרות והיסטוריה אבל הלכת למגמה ריאלית, למדת בטכניון במקום ללמוד היסטוריה באוניברסיטה, וכעת אתה מנהל אופרציה, שכל עיקרה הוא שינוע קרטוני תוכנה מכפר סבא לירושלים. למה ויתרת?

 

"קודם כל, אני מוחה על השימוש שלך בביטוי 'שינוע קרטונים'. מיקרוסופט אינה משנעת קרטונים. רק בארץ פועלת סביבנו תעשייה של 1.3 מיליארד דולר, עם 2,000 שותפים עיסקיים. אנחנו מעסיקים 400 עובדים, ובכוחי לפעול למען הרווחה של משתמשי המחשבים בישראל, וכך גם אעשה. זה תפקידי. מעבר לזה, אני לא בטוח שהתפשרתי. תראה את המשורר אורי ברנשטיין, הוא הבעלים של אמקור וניהול החברה אינו מתנגש עם עובדת היותו משורר.

 

אני גם חושב שמטען תרבותי לא מפריע להצלחה בהייטק. אני לא חושב שהרוב המכריע של אנשי ההייטק הם אנשים צרי מוח או חסרי השכלה. יש מכל הסוגים, ואני אפעל לפי דרכי. אריה סקופ, שהקים וניהל את הסניף הישראלי, הוא בכלל צייר, וייתכן שאם לא היה לומד הנדסה היה עוסק בציור. אז בינתיים הוא צייר חובב, וגם זה יפה מאוד. אדם נשפט על פי מעשיו, ואני אשפט לא רק על מחזור המכירות, אלא גם על האחריות שלי כלפי התעשייה המקומית, הצרכן והשפה העברית.".

 

תדגים

 

"בארה"ב יש מושג Blue Monday, יום שני המדכדך, שהוא יום החזרה מסוף השבוע. אני חושב שעובד שמגיע מדוכדך לעבודה צריך לבוא למנהל שלו ולספר לו על כך. ביחד הם ימצאו פתרון, ואולי באותו יום הוא יעשה בעבודה דברים שירוממו את רוחו. אם עובד מיקרוסופט כועס בסוף יום העבודה, הוא לא צריך להגיע עצבני הביתה ולהוציא הכל על אשתו, אלא לגשת למנהל שלו ולדבר איתו על זה. אחד מתפקידי המנהל, לדעתי, הוא לרומם את מצב רוחו של העובד. אני רואה בתפקידי גם הנחלה של הבנה, שלעבודה צריך להגיע מתוך התלהבות וחדווה ותחושה של הגשמה עצמית".

 

כולכם במיקרוסופט טסים רק במחלקת תיירים

 

"זה נכון. לפעמים כשאני חוזר מנסיעות עבודה בחו"ל אני פוגש אנשי מחשבים מחברות אחרות במחלקות עסקים, והם מביטים בי בפליאה על כך שאני טס רק במחלקת תיירים, אבל כך נכון לעשות".

 

כמה זמן תישאר מנכ"ל מיקרוסופט?

 

"מיקרוסופט היא באמת חברה מדהימה, דמוקרטית מאוד. כל עובד ששולח דואר לביל גייטס או לסטיב באלמר מקבל מיד תשובה עניינית. מעבר לזה, אני רוצה שכאשר אסיים את התפקיד, ארגונים ישראליים יהפכו להיות יותר תחרותיים, שתעשיית ההייטק המקומית תתפתח ולצרכנים יהיו כלים טובים יותר, שיתנו להם אפשרות להוציא את היצירתיות החוצה. בשביל זה אני פה. באתי לתקופה. מה שבטוח שאהיה בתפקיד פחות שנים מאריה".

 

לפני כמה ימים שאל את ימין מתווך בתים במה הוא עוסק. "אמרתי לו בהיי טק, והוא שאל איפה. אמרתי לו שאני עובד במיקרוסופט, והוא שאל אם אני תכנת או שיש לי תפקיד ניהולי. אמרתי לו אני 'קצת מנהל', והוא הניח לי. אם הוא יראה את העיתון הוא יבין שמולו עמד מנכ"ל מיקרוסופט ישראל, אבל אין לי עניין להכריז בראש חוצות על תפקידי. זה רק תואר, וזה בכלל לא אני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דני ימין. חלם להיות מורה לספרות
מומלצים