שתף קטע נבחר

מזוז: הומוסקסואלים זכאים לגמלת שארים

הביטוח הלאומי סירב לשלם גמלת שארים לתושב תל-אביב, גיורא רז, לאחר מותו של בן-זוגו. רז הגיש תביעה לבית הדין לעבודה, והיועץ המשפטי לממשלה צירף חוות דעת וקבע: "יש ליישם את עקרון השוויון בין זוגות חד-מיניים לבין זוגות הטרוסקסואליים נשואים וידועים בציבור". האגודה לזכויות האזרח: ההחלטה תשליך על כלל הקצבאות המשולמות לבני זוג

ציון דרך: היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, קובע כי אין מקום להפלות בני זוג מאותו מין בתשלום גמלת שארים של הביטוח הלאומי. כך עולה מחוות דעתו של מזוז, שהוגשה באחרונה לבית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב בעקבות תביעה שהגיש תושב העיר, גיורא רז, שבן-זוגו יעקב ליסבודר נפטר ממחלה קשה.

 

בתביעה, שהגישה האגודה לזכויות האזרח, טען רז כי המוסד לביטוח לאומי סירב לשלם לו גמלת שארים בעקבות מותו של ליסבודר, שעמו חי 23 שנים. השניים ניהלו משק בית משותף, כאשר ליסבודר היה המפרנס העיקרי של השניים. לפני כשנתיים הוא נפטר מסרטן.

 

רז, שמקבל קצבת זקנה מהמוסד לביטוח לאומי, אינו עובד ואין לו כל הכנסה. חודשים ספורים לאחר מותו של ליסבודר, הגיש רז תביעה לגמלת שארים מהמוסד לביטוח לאומי, בטענה שהוא אלמן. המוסד לביטוח לאומי דחה את תביעתו, מכיוון שעל פי החוק, אלמן מוגדר כמי שהיה "בן זוגה של המבוטחת בשעת פטירתה..." ואלמנה מוגדרת כמי שהייתה "אשתו של המבוטח בשעת פטירתו".

 

עם זאת, גמלת שארים ניתנת גם לידועים בציבור ולא רק למי שהיו נשואים. עו"ד דן יקיר מהאגודה לזכויות האזרח טען כי דחיית הבקשה מצד הביטוח הלאומי גוררת אפליה קשה של רז וליסבודר המנוח על רקע נטייתם המינית.

 

"פרשנות זו - משמעה ייחוס ערך נחות לקשר הזוגי החם והאוהב, שנקשר בין התובע למנוח...פרשנות זו כמוה כקביעה, כי יחסי האהבה והשיתוף שבין התובע למנוח אינה ראויים להכרה, וכל זאת תוך השפלה ופגיעה אנושה בכבודו של התובע על רקע השתייכותו הקבוצתית", נכתב בתביעה.

 

"השוני בין הומוסקסואלים להטרוסקסואלים לא רלבנטי"

 

בחוות הדעת שהגיש מזוז לבית הדין האזורי לעבודה נכתב כי "סבורים אנו, כי השוני בין זוגות חד-מיניים המקיימים את הקריטריונים האמורים, לבין זוגות הטרוסקסואליים נשואים וידועים בציבור, אינו שוני רלבנטי לעניין הזכאות לקצבת שארים ולפיכך, וגם על יסוד עקרון השוויון, הפרשנות הראויה היא זו המאפשרת את זכאותו של בן-זוג מאותו מין לקצבת שארים".

 

מזוז קבע ש"תוצאה זו מתבקשת, אף מן הטעם שלא ניתן להצדיק מצב לפיו זכויות של שארים לקצבת שארים, מכוח חוק הביטוח הלאומי, לא תוכרנה אך מן הטעם שהם בחרו לחיות במערכת זוגית חד-מינית".

 

בחוות הדעת נקבע כי התכלית של חוק הביטוח הלאומי היא להגן מפני מחסור כלכלי, וכי תכליתו אינה חיזוק קשר הנישואים, וזהו הטעם שבגינו משולמת קצבת שארים גם לידועים בציבור.

 

"לפיכך, השוני בין בני זוג מאותו מין ובין בני זוג ידועים בציבור אינו עולה לכדי שונות רלבנטית...שהרי אף מי שבן-זוגו הינו בן אותו מין, עלול למצוא את עצמו במחסור כלכלי משמעותי, ביחס למצב הכלכלי שבו היה שרוי שבן זוגו היה בחיים", נכתב בחוות הדעת.

 

לפני כחצי שנה קבע מזוז כי יש להכיר בזכותם של בני זוג מאותו מין לצרכי ירושה. באגודה לזכויות האזרח אמרו היום כי הפרשנות שאימץ מזוז לחוק הביטוח הלאומי תשליך על כלל הקצבאות והגמלאות המשולמות לבני זוג, ובהן גם ביטוח נפגעי עבודה וביטוח נכות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מזוז. "ערך השיוויון"
צילום: רויטרס
צילום: תומריקו
מצעד הגאווה (ארכיון)
צילום: תומריקו
מומלצים