שתף קטע נבחר

הממשלה: מכללת אריאל תהפוך לאוניברסיטה

ההצעה להפיכת מכללת אריאל לאוניברסיטה גררה דיון סוער בממשלה, כאשר שרי העבודה טענו כי אין טעם להקים אוניברסיטה נוספת במרכז וכי ההחלטה "משרתת אינטרסים פוליטיים". בצאתו מהישיבה, אמר השר שמעון פרס: "זאת שערוריה שהביאו את הנושא הזה להצבעה בממשלה היום. עשו לנו תרגיל". על הקמת האוניברסיטה בגליל הצביעו השרים פה אחד

הממשלה אישרה היום (ב') את הפיכת מכללת אריאל לאוניברסיטה. ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר בישיבה כי הוא רואה חשיבות רבה בהפיכת המכללה לאוניברסיטה. לדבריו, "המהלך תואם את עמדת הממשלה, שרואה במסגרת יעדיה את חיזוק גושי ההתיישבות". שרי הליכוד הצביעו בעד ההצעה, שעברה למרות התנגדותם של שרי העבודה, למעט דליה איציק שנמנעה. במקביל, אישרו השרים פה אחד להקים אוניברסיטה בגליל.

 

ההצעה להפוך את מכללת אריאל לאוניברסיטה הפכה את ישיבת הממשלה לזירת התגוששות פוליטית, כאשר שרי העבודה הביעו ביקורת חריפה על הכוונה, ואילו שרי הליכוד הביעו תמיכה בהצעה.

 

שרון אמר בפתח הישיבה כי הוא תומך בהצעה, אותה הגישה שרת החינוך, לימור לבנת, והדגיש: "אני מייחס חשיבות רבה מאוד להפיכת המכללה באריאל, בה 7,000 תלמידים, לאוניברסיטה. אני רוצה להודות לשמעון פרס וללימור לבנת על ההצעות האלה. כמובן שהדברים האלה מחייבים את אישור המועצה להשכלה גבוהה, ואני מייחס חשיבות רבה לשתי החלטות אלו".

 

עם קבלת ההחלטה בממשלה הוסיף שרון כי "גם גושי ההתיישבות הם בעדיפות של הממשלה. זה חשוב לתושבים שקמה אוניברסיטה. זה משפיע על מצבם. אני שמח שהחלטה זו עברה. לשרים המבוגרים מבינינו יש יתרון, שהם זוכרים שלו היינו שומעים לחששות שעלו בזמנו - לא היה בעצם במדינה הזו כלום".

 

שר האוצר, בנימין נתניהו, הביע בישיבת הממשלה פליאה מהתנגדות העבודה להפיכת מכללת אריאל לאונ' ואמר: "כפי שהממשלה מקדמת הקמת אוניברסיטה בגליל, היא מקדם אונ' באריאל מתוך כוונה מפורשת שגוש אריאל יישאר לנצח כחלק ממדינת ישראל. כנראה שזאת לא כוונתה של מפלגת העבודה".

 

ולמרות הויכוח הפוליטי סביב המכללה באריאל, שיבחו השרים את התנהלותו של פרס בעניין הקמת האונ' בגליל. שרת החינוך, לימור לבנת, אמרה: "אני חייבת להגיד פה מול כולם שאין כמו שמעון פרס. האונ' בגליל היא אינטרס לאומי. מה שלא הצלחנו אנחנו בארבע שנים, פרס הצליח לעשות במשך 24 שעות".

 

ראש הממשלה אמר: "צריך לקחת דוגמא משמעון פרס. יש לו את כוח הביצוע לייזום דברים ולהוציא מן הכוח אל הפועל הלכה למעשה. כך צריך לפעול בתוך המשרדים. קחו ממנו דוגמא".

 

בעבודה: "ההחלטה משרתת אינטרסים פוליטיים"

 

גורמים במפלגת העבודה אמרו כי פרס, שיזם הקמת אוניברסיטה בגליל, זעם על ההצעה להפוך את מכללת אריאל לאוניברסיטה. לטענת הגורמים, בשיחות סגורות אמר פרס כי מדובר בהפרה של כל ההבנות בין הליכוד לעבודה בעניין ההשקעות בגליל ובנגב, ולא בהתנחלויות. 

 

השר פרס אמר בישיבה: "הקמת אונ' באריאל זאת טעות. זה בגדר הרמת גבה. הממשלה רצתה לתת איתות לציבור שאנחנו נותנים עדיפות לנגב ולגליל, והקמת אונ' בגליל ובאריאל זה דבר והיפוכו וזאת טעות להתנהל בצורה כזו".

 

בצאתו מהישיבה, אמר השר שמעון פרס לשר שלום שמחון: "זאת שערוריה שהביאו את הנושא הזה להצבעה בממשלה היום. עשו לנו תרגיל".

 

שר הפנים, אופיר פינס, התייחס בישיבה לנושא זה ואמר כי "הניסיון לקשור את אישור האוניברסיטה בגליל לאישור אוניברסיטה באריאל הינו ניסיון לייצור איזונים פוליטיים מיותרים, שעלול להביא לטרפוד הקמת שתי האוניברסיטאות גם יחד".

 

השר שלום שמחון תהה מדוע יש להכריז על הקמת אוניברסיטה חדשה במקום הנמצא במרחק של בסך הכל 20 דקות נסיעה מאוניברסיטת בר-אילן. ואילו השר יצחק הרצוג הוסיף: "הקמת אוניברסיטה באריאל לא תסייע למעמדה של ישראל בעולם האקדמי, ותשרת צרכים פוליטיים ולא חברתיים".

 

גם השר רמון תקף את הכוונה ואמר כי "מקימים עוד אוניברסיטה במרכז הארץ וזו פגיעה בשאר האוניברסיטאות. אריאל היא על פי קונצנזוס במרכז הארץ. להקים אוניברסיטה באריאל זה כמו להקים אוניברסיטה נוספת במרכז". רמון קרא לשרת החינוך, לימור לבנת, לפעול לכך שכל המכללות שעומדות בתנאים יהפכו לאוניברסיטאות.

 

השר דני נווה תקף בחריפות את אנשי העבודה ואמר: "חשבתי עד היום שאריאל היא בקונצנזוס והיום למדנו שמפלגת העבודה מוכנה לנטוש את אריאל. ההתנגדות של העבודה היא פשיטת רגל לאומית ציונית של מפלגת העבודה, שמתנגדת לחיבור מעלה אדומים לירושלים. כנראה שמפלגת העבודה החליטה למקם את עצמה שמאלה מ"יחד" וקצת ימינה מחד"ש".

 

שר הבריאות, דני נוה, אמר בישיבת הממשלה כי בכוונתו לקדם הקמת פקולטות חדשות לרפואה באוניברסיטאות החדשות. לדבריו, "הקמת הפקולטות תחזק את הגליל ואת יהודה ושומרון ותתן מענה לצורך בהכשרת רופאים נוספים על מנת למנוע מחסור ברופאים בישראל בשנים הבאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון בישיבת הממשלה
צילום: איי פי
צילום: ירון ברנר באובאו
לבנת. "אין כמו פרס"
צילום: ירון ברנר באובאו
צילום: צביקה טישלר
(אילוסטרציה)
צילום: צביקה טישלר
מומלצים