שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מיקרוסופט לא תוכל לגבות מחירים לא הוגנים
  ענקית התוכנה מתחה את החבל ביחסיה עם הממונה על ההגבלים העסקיים. סירובה להפיץ גירסה "רזה" של Windows. עו"ד צחי יגור מסביר כי בעקבות ההכרזה יוטלו על החברה מגבלות שונות, בהן איסור על נקיטת מדיניות מחירים מפלה, גביית מחירים לא הוגנים וסירוב לא סביר לעבוד עם ספקים מסוימים

  הניסיון של מיקרוסופט ישראל להימנע מהפצת גירסה "רזה" של מערכת ההפעלה Windows, ללא תוכנת נגן המדיה, הייתה הקש ששבר את גב הגמל מבחינת הרשות להגבלים עסקיים, שראתה בכך הפרת הסטטוס קוו העדין שאיפשר למיקרוסופט ישראל, מונופול דה פקטו, "ללכת עם ולהיות בלי".

   

  הסירוב של מיקרוסופט ישראל להפיץ גירסה "רזה" של Windows גם בישראל נראית, על פניה, בלתי נבונה לנוכח התוצאה. על פי הדיווחים הראשונים מאירופה, נראה כי הגירסה "הרזה" של Windows XP נוחלת כשלון חרוץ, בעיקר עקב חוסר האטרקטיביות של המערכת הנמכרת במחיר זהה ל-Windows XP הרגילה. יש לציין, כי ברשות להגבלים עסקיים אכן מתכוונים להכריז על מיקרוסופט ישראל מונופול וצופים כי התהליך ייארך מספר חודשים.

   

  "מונופול זה סטטוס משפטי שנושא עמו רק חובות, המוגדרות בחוק", מסביר עו"ד צחי יגור, מומחה להגבלים עסקיים ושותף במשרד שביט, בראון, גלאון, צין, נוב, יגור ושות'. "חברה יכולה לפעול כמונופול גם ללא הכרזה, אך ההכרזה מסירה כל ספק חוקי מכך. יש לציין, כי מיקרוסופט מוגדרת כמונופול במדינות רבות, ובהקשר זה המצב המשפטי בישראל מפגר אחריהן".

   

  "המשמעות המעשית היא איסור על מיקרוסופט ישראל לנצל את מעמדה לרעה, בכמה היבטים:

   

  א. איסור כבילת מוצר במוצר ('באנדלינג'): מיקרוסופט לא תוכל לקשור תוכנות ויישומים שונים ל-Windows ולאופיס מבלי שלצרכן תינתן האפשרות לבחור במוצרים שאינם מיקרוסופטיים. כמו כן, מיקרוסופט תצטרף לאפשר לחברות תוכנה מתחרות להתאים את המוצרים שלהן לעבודה בסביבת Windows.

   

  ב. איסור נקיטת מדיניות מחירים מפלה. על המונופול ייאסר להפלות בין לקוחות שונים במחירים שהיא מציעה לגבי מוצרים בתחומם הוגדרה כמונופול, כאשר אין מדובר בעסקאות מסוג שונה. במילים אחרות, מפיצים יהיו רשאים לדרוש ממיקרוסופט מחיר שוויוני בעסקאות דומות. החברה עדיין תוכל להציע הנחות המבוססות על כמות. כלומר, מי שירכוש 1,000 יחידות יוכל ליהנות ממחיר אטרקטיבי יותר לעומת לקוח שיקנה שתי יחידות.

   

  ג. איסור גביית מחירים בלתי הוגנים. אסור למונופול לגבות מחירים בלתי הוגנים עבור מוצריו. ההחלטה מאפשרת לצרכנים לטעון כי החברה גובה מחירים מדי. יכולת זו מוגבלת, באופן מעשי, אך מאפשרת
  לצרכנים להגיש תביעות נגד החברה, לרבות תובענות ייצוגיות באשר למחירי תוכנה או חבילה מסוימת.

   

  ד. איסור על סירוב בלתי סביר לעבוד עם ספקים. כאשר חברה מוגדרת מונופול היא אינה יכולה לסרב לעבוד עם מפיצים באופן שרירותי. ההחלטה תאפשר למשווקים לנסות לתקוף את מיקרוסופט במקרה של סירוב להשתמש בשירותי ההפצה שלהם. מיקרוסופט ישראל תצטרך להסביר למה היא עובדת רק עם רשימה סגורה של שותפים עסקיים, מדוע היא אינה פועלת מול בתי תוכנה מסוימים".

   

  "מיקרוסופט תידרש להעריך מחדש את מצבה"

   

  עו"ד יגור סבור, כי הגדרת מיקרוסופט ישראל כמונופול והחובות שיוטלו עליה מכורח הגדרה זו, מחייבת את החברה לחשיבה מחדש ועריכת רפורמה בשיטות התמחור והשיווק שלה.

   

  "ההכרזה על חברה כמונופול נועדה להקל על האכיפה האזרחית בתחום ההגבלים העסקיים ופותחת דלת לאכיפה מנהלתית. חשוב להבין, כי אם תוגש תובענה ייצוגית על הפרת אחד החובות החלים על בעל מונופולין, התובע לא יצטרך להוכיח שהחברה מונופול אלא רק יצטרך שהיא עברה על אחת החובות.

   

  "כל אזרח הסבור כי מיקרוסופט הפרה את החוק, יוכל להתלונן אצל הממונה על ההגבלים העסקיים על מנת שיפעיל קשת רחבה מאוד של סמכויות מנהלתיות נגד בעל מונופול המנסה לפגוע בתחרות בשוק. בדרך כלל, החלטה כזו היא מעין "כרטיס צהוב" של הממונה, המאותת למונופול כי אם לא יעמוד בחובותיו המוגדרות בחוק, הוא יוציא לגביו מגבלות נוספות, ספציפיות עבורו.

   

  "הואיל ומיקרוסופט ישראל היא זרוע של מיקרוסופט העולמית, אין מדובר בשדה משפטי בלתי חרוש. אם מיקרוסופט ישראל תחזור על פעולות אנטי תחרותיות של החברה באיחוד האירופי ובארה"ב, הממונה על ההגבלים העסקיים יוכל להטיל עליה מגבלות דומות לאלה שפורסמו בחו"ל".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בין החובות: איסור על גביית מחירים לא הוגנים
  מומלצים