שתף קטע נבחר

ועדת הכספים אישרה את מענק העתק לאינטל

חברי הועדה החליטו פה אחד לאשר מענק של 2.4 מיליארד שקלים לאינטל, שמתכוונת להשקיע 4.4 מיליארד דולר בהקמת מפעל חדש בקרית גת - ההשקעה הגדולה ביותר שבוצעה אי פעם בישראל

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (ב') פה אחד את החלטת מרכז ההשקעות במשרד התמ"ת להעניק לחברת אינטל העולמית מענק של 2.4 מיליארד שקלים כסיוע להקמת מפעל חדש בקרית גת.

 

משרד התמ"ת הניח את ההצעה בשבוע שעבר על שולחן הוועדה, וביקש לאשר אותה בהצבעת בזק. ואולם, יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), החליט לדחות את הדיון בהצעה בטענה שהוועדה לא קיבלה על כך מידע. ההחלטה התקבלה היום לאחר שמנכ"ל התמ"ת, רענן דינור, הגיע לישיבת הוועדה ונתן הסברים מפורטים על ההצעה.

 

אינטל מתכננת לבצע בישראל את ההשקעה התעשייתית הגדולה בתולדות מרכז ההשקעות, ולהקים בקרית גת את מפעלה השלישי, בנוסף למפעל הקיים בקרית גת ולמפעל בירושלים. המפעל ייצר פרוסות סיליקון ליצירת רכיבים מיקרו אלקטרוניים. אינטל מתכננת להשקיע במפעל 4.4 מיליארד דולר, ההשקעה הגדולה ביותר שבוצעה אי פעם בישראל. החברה מבטיחה להעסיק בו 4,400 עובדים ועובדי קבלן וצופה כי המכירות של המפעל ליצוא יגיעו ל-3.2 מיליארד דולר בשנה.

 

בנוסף, מתכננת אינטל להשקיע 600 מיליון דולר בהרחבת המפעל הקיים שלה בקרית גת, ומבטיחה להעסיק גם בו 600 עובדים חדשים. הממשלה תעניק לאינטל הטבות מס להרחבת המפעל הקיים.

 

המענק הממשלתי יהווה 12.5% מהיקף ההשקעה שאינטל צפויה להשקיע במפעל החדש ו-15% מהיקף ההשקעה המקסימלית שאינטל מתכננת בו. לפי חוקי המס, צפויים תקבולי המיסים הישירים שאינטל תשלם למדינה להגיע לכ- 23.5% מרוווחי אינטל, כך שהממשלה תקבל יותר ממה שתשלם.

 

האישור למענק למפעל היה מותנה בעריכת סקר כדאיות שיקבע כי ההשקעה במפעל כדאית למדינה. ההשקעה אושרה לאחר שהבנק לפיתוח תעשייה ביצע סקר כדאיות, באמצעות הפרופסור צבי אדר והפרופסור יוסי שחם, והסקר קבע כי המשק ירוויח מהקמת המפעל 450 מיליון דולר, 367 מיליון דולר מתשלום מסים ישירים ו-85 מיליון דולר מהעובדה שאינטל תגדיל את התעסוקה בקרית גת.

 

אולמרט: ההחלטה משדרת יציבות למשקיעים

 

שר האוצר והתמ"ת, אהוד אולמרט, אומר בתגובה להחלטת הוועדה: "ההחלטה משדרת למשקיעים זרים יציבות בעניין מדיניותה הכלכלית של הממשלה ויחסה לעידוד השקעות זרות בישראל".

 

מנהל מרכז ההשקעות, חזי צאיג, ציין: "בכוונתי להוציא כבר בימים הקרובים את כתב האישור לאינטל, כדי שתוכל לזרז את ביצוע השקעותיה בישראל". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
אינטל: ההשקעה התעשייתית הגדולה בתולדות המדינה
צילום: איי אף פי
מומלצים