שתף קטע נבחר

העדויות הקשות: האם שוטרים פגעו מינית במפגינות עמונה?

אתמול פירסמה מערכת ynet לראשונה עדויות של נערות שהתעמתו עם השוטרים בעמונה וטוענות כי הותקפו מינית. בעקבות הפרסום, זרמו למערכת עדויות נוספות מאנשי חינוך ורבנים על נערות הטוענות כי ספגו הטרדה מינית פיזית ומילולית, משוטרים שנגעו באיברים מוצנעים בגופן באופן מכוון והעירו הערות כמו "נזיין אתכן, נדפוק אתכן". במוסדות החינוך בהתנחלויות החלו בטיפול פסיכולוגי לנערות ומנסים לאסוף עדויות ולגבש מהלך משפטי. במשטרה מגיבים: אם יש מתלוננות, שיפנו למח"ש

"שוטרי היס"מ נצמדו אלינו ונגעו בחזה ובאיברים מוצנעים. הם דיברו אלינו גסויות תוך כדי המעשה. אחד השוטרים אמר: 'בואי, אני אדפוק אותך'. שוטר אחר נצמד לנערה ואמר לה: 'את חושבת שאת יפה? אני עוד אראה לך משהו'. הרגשנו כמו נאנסות" (מתוך עדות של נערה שהיתה בעמונה)

 

הסיפור הזה הוא רק אחד שהגיע למערכת ynet, כשבוע לאחר העימות הקשה סביב הריסת הבתים במאחז עמונה. הוא אינו בודד. בימים האחרונים הצטברו במערכת עדויות רבות של נערות וצעירות ששהו בעמונה בעת העימות האלים מול המשטרה. העדויות, יש להדגיש,  לא הגיעו מגורמים פוליטיים בקרב הנהגת המתנחלים, אלא מהנערות עצמן וכן ממחנכים ורבנים שחשו זעזוע רב בעקבות הדברים ששמעו. רק עכשיו, הם אומרים, אחרי ההלם הראשוני, האמת מתחילה לצאת החוצה.

 

אין לדעת האם כל העדויות נכונות ומהימנות, ומן הסתם הן אינן מתייחסות לכלל השוטרים שעשו את מלאכתם וביצעו את ההוראות שקיבלו בעימות המורכב מול פעילי הימין המתבצרים. אולם ריבוי סימני השאלה אודות התנהגותם של מקצת השוטרים, מטריד.

 

מי שעדיין מזועזע מעדויות הנערות שאותן שמע במו אוזניו הוא הרב אבי גיסר, רבה של עפרה, שסיפר ל-ynet מעט ממה ששמע בימים האחרונים מנערות שהגיעו אליו. "נערה אחת סיפרה לי כך: 'השוטרים פרצו לבית שבו אנחנו ישבנו על הרצפה מחובקות, הם פרצו את הדלת, שברו חלונות וראו אותנו. היה רגע של היסוס. אחד מהשוטרים צעק פתאום: תנהגו אליהם כמו אל בנים! הם התחילו להרביץ ולהכות. צעקנו לעברם: אנחנו רוצות לצאת מכאן, תתנו לנו בבקשה לצאת! אבל הם רק צעקו: אנחנו נאנוס אתכן'".

 

הרב גיסר עוצר את דיבורו. "קשה לי לחזור על מה ששמעתי...", הוא אומר במבוכה, "השוטרים אמרו להן: אנחנו נו"ן-זי"ן-יו"ד-נו"ן סופית אתכן".

 

הרב מספר שנערה נוספת העידה כי השוטרים נגעו בגופן "גם שלא לצורך מעצרן והזזתן, אלא ממש כדי למשש איברים מוצנעים". הרב גיסר מוסיף כי הנערה סיפרה לו כי "אחד השוטרים אמר לנערה שהיתה לידה: 'תיזהרי, סימנו אותך'. הנערה החלה לרעוד כולה והרטיבה מרוב פחד".

 

"היכו אותנו באיברים האינטימיים"

 

צעירה בת פחות מ-18 שעמדה עם חברותיה על גג בית מספר 5 בעמונה בעת ששוטרי היס"מ פרצו לגג מעל כף השופל סיפרה ל-ynet: "הם התחילו לדחוק אותנו אל הפינה כשהם נותנים לנו מכות, ומכוונים את המכות לאיברים האינטימיים בגוף, כמו החזה וגם למטה", סיפרה הצעירה.


השוטרים בעמונה. צילום: גיל יוחנן

 

לדבריה, "אחרי שכולנו היינו דבוקות לקיר בפינה הם נעמדו מעלינו בפוזה מאיימת, זו היתה השפלה מאוד מאוד קשה. אחד השוטרים צעק אחר כך עלינו 'אם לא תרדו מהגג אני אזיין אותכן אחת אחת'".

 

"גם כשהם דחפו אותנו כדי לרדת מהגג דרך הכף של הושפל הם המשיכו לתת לנו מכות באיברים האינטימיים", הוסיפה הצעירה.

 

"תן לה מכות ברחם"

 

צעירה נוספת שעמדה ליד בית מס' 5, אחד הבתים שבו התבצרו בנות בלבד, סיפרה לכתב ynet כי השוטרים המפנים נגעו שלא לצורך פעם אחר פעם באיברים אינטימיים של הבנות: "שוטר מג"ב דחף אותי כשהוא נוגע לי בחזה", סיפרה הצעירה, "אמרתי לו שאני יכולה ללכת לבד, סובבתי את הגב, והתחלתי ללכת, ואז הוא תפס אותי פעם נוספת, סובב אותי אליו, ושוב דחף אותי בעצמה כשהוא נוגע לי בחזה. נפלתי על הרצפה, וחברות שלי עזרו לי לקום וללכת משם".

 

"במקרה אחר, בזמן ששוטרי יס"מ תפסו את חברה שלי, נקרעה לה החולצה. צעקנו להם 'תראו מה עשיתם לה', ואחד השוטרים ענה, 'מה את רוצה, היא זונה. היא מתגאה בזה, היא נהנית מזה'. בכלל כל ההתייחסות הייתה מאוד מינית, מילים גסות, קללות. שוטרים אחרים צעקו על אחת הבנות 'נדפוק אותך אם לא תזוזי'".

 

עוד סיפרה הצעירה: "אני בעצמי שמעתי את השוטרים שעומדים על הגג צועקים אחד לשני, 'תן לה מכות ברחם'".

 

"הפנינו את הבנות לאנשי מקצוע"

 

אשת חינוך באחד ממוסדות החינוך הידועים בהתנחלויות סיפרה ל-ynet כי גם אליה הגיעו עדויות רבות וקשות מתלמידות שהשתתפו בעימות בעמונה. לדבריה, רק מספר ימים אחרי האירוע הבינו במוסד החינוכי כי יש צורך בליווי צמוד של פסיכולוגים ואנשי מקצוע לנערות, שעברו טראומה קשה ורק כעת הן מתחילות להתמודד עמה ולספר.

 

בימים הקרובים מתכוונים במוסד החינוכי לאסוף את העדויות באופן מסודר ולהתמודד איתן. בינתיים, חילקו במוסד לנערות את קו הטלפון של המרכז לנפגעות תקיפה מינית. "אולי יהיה להן קל יותר לספר את זה למישהו זר ולא לנו", אומרת אשת החינוך במבוכה.

 

גם הרב גיסר אומר כי ביקש מאנשי חינוך ופסיכולוגים לאסוף את העדויות ולשמוע את דברי הנערות: "אנחנו מגבשים כעת את הדרך המשפטית כיצד להמשיך ולפעול, אך גם חשוב שהבנות ידברו עם אנשי מקצוע".

 

כמה מהסיפורים הועלו בפגישה הסוערת שהיתה אתמול בין השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, לראשי מועצת יש"ע. השר הבטיח לבדוק אם היו חריגות בפעולת המשטרה. ואילו ממשטרת מחוז ש"י, שכוחותיה הופעלו בעימות בעמונה, נמסר בתגובה ל-ynet כי "על כל נושא התנהגות השוטרים יש חקירה במחלקה לחקירות שוטרים, ויש להפנות את המתלוננות להגשת תלונה מסודרת בנושא".

 

ממח"ש נמסר כי "עד לרגע זה לא הוגשה תלונה, לא בחשד לאלימות של השוטרים כלפי מתנחלים ולא בחשד להטרדות מיניות. עם זאת, נפתחו חקירות יזומות

בחשד לאלימות של שוטרים כלפי אזרחים". עוד נמסר ממח"ש כי ברגע שתוגש תלונה בחשד להטרדה מינית - המחלקה תפתח מיד בחקירה.

 

אבל בהתנחלויות שוררת אווירה קשה סביב מה שרבים מאמינים היה חצייה של קו אדום – לא ביחס השוטרים לבנות הנוער מן הימין, אלא בעצם היחס של השוטר לאזרח מפגין. רק בדיקה אמיתית של הטענות והעדויות, מאמינים שם, תוכל לפזר את ענן החשדות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
"היכו אותנו בחזה וגם למטה"
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
"הרגשנו כמו נאנסות"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים