שתף קטע נבחר

ההסתדרות: חב' החשמל פוגעת בזכויות עובדי הקבלן

בהסתדרות טוענים: חברת החשמל פרסמה מכרז למציאת קבלן לעבודות ניקיון שאינו מחייב את המעסיק לקיים את חוקי העבודה. חברת החשמל: אנחנו שומרים על כל הזכויות

חברת החשמל פרסמה מכרז להעסקת עובדי ניקיון באמצעות קבלן, הפוגע בזכויות עובדי הקבלן. כך טוענים ההסתדרות וועד העובדים של חברת החשמל.

 

חברת החשמל פרסמה לאחרונה מכרז להעסקת עובדי ניקיון במתקניה שבדרום תל אביב. מזכירת איגוד עובדי הניקיון והאחזקה בהסתדרות, סימה רמתי, בדקה את המכרז ולטענתה יש בו כשלים בשמירה על זכויות העובדים. "למרבה האבסורד, המכרז מפרט בהרחבה את אורך נייר הטואלט שיימצא בשירותים ואת סוג חומרי הניקוי שישתמשו בו כדי לא לפגוע בקרמיקה, אך אינו מבטיח את השמירה על זכויות העובדים", טוענים בהסתדרות. 

 

לטענת ההסתדרות, מחייב המכרז את העובדים לחתום על הצהרה לפיה החברה עשויה לקחת מהם כל כסף שירוויחו מעל שכר המינימום. זאת, אם בית משפט כלשהו יקבע כי קיימים יחסי עובד מעביד בין עובדי הקבלן לחברת החשמל. 

 

עוד טוענים בהסתדרות, כי המכרז כולל הגבלות משפילות על עובדי הקבלן. לדוגמה, טוענים בהסדרות כי המכרז אוסר על עובדי הקבלן להיכנס לחדר האוכל של העובדים הקבועים.

 

המכרז אינו כולל סעיף הקובע סכום מינימלי של תשלום לעובדים, טוענים בהסתדרות. כמו כן  נטען כי המכרז אינו נותן לחברת החשמל אפשרות לפקח על כך שהקבלן ימלא את חוקי העבודה וישמור על זכויות העובדים. 

 

ועד העובדים התלונן בפני הנהלת החברה

 

בעקבות גילוי המכרז פנה מנכ"ל האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, צחי טבקמן, ליו"ר ועד עובדי חברת החשמל, מיקו צרפתי. צרפתי התלונן על המכרז בפני הנהלת החברה.

 

בהסתדרות טוענים כי ההנהלה נענתה לבקשת הוועד והבטיחה, כי מעתה ואילך כל מכרז שתוציא חברת החשמל ייבדק על ידי ועד העובדים, ההסתדרות והנהלת חברת החשמל, כדי לוודא שלא יכלול פגיעה בזכויות העובדים. עוד הבטיחה ההסתדרות שוועד העובדים יבדוק מעתה את תלושי השכר של עובדי הקבלן בחברת החשמל.

 

חברת החשמל: אנחנו שומרים על כל הזכויות 

 

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "חברת החשמל מחייבת את כל הקבלנים שהיא מעסיקה לשלם לעובדיהם את כל הזכויות המתחייבות על פי החוקים, ההסכמים הקיבוציים וצו ההרחבה. קבלן שאינו ממלא הוראה זו מפר את הסכם ההתקשרות עמנו והחברה נוקטת בכל האמצעים העומדים לרשותה לפי ההסכם. בנוסף, נדרש הקבלן להציג לחברה תצהיר חתום בפני עורך דין, לפיו לא הורשע בעבירות לפי חוק שכר מינימום. אישור מרואה חשבון כי הוא משלם לעובדיו תנאים סוציאליים.

 

"אכן בעבר פנו מספר עובדי קבלן לחברה, בטענות שונות כלפי הקבלן שהעסיק אותם, ותלונותיהם טופלו בידי הדרגים הגבוהים ביותר בחברה. עם זאת, יודגש כי לחברת החשמל אין יחסי עובד מעביד עם עובדי הקבלן ולפיכך היא אינה חבה בעצמה במחויבויות כלפיהם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חברת החשמל: יש עובדים ויש עובדים
צילום: רויטרס
מומלצים