שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  למה לריב, אם אפשר להיות דולפין?

  להיות סרדין זה לשחות עם הזרם ולהיראות עלוב וחסר יומרות, להיות כריש זה להיות מכונת הרג שפוחדת לגלות חולשה. רבקה נרדי וחן נרדי מציעים להיעזר בחיה האינטליגנטית והתקשורתית, הדולפין שבתוכנו, כדי לפתור בעיות בזוגיות וביחסים בכלל

  בדרך כלל, השאלה היא "אילו היית בעל חיים, איזה בעל חיים היית?". התשובות נעות לרוב בין חתולה או נמרה (נשים) לאריה או טיגריס (גברים). הזוג רבקה וחן נרדי, המעבירים סדנאות וטיפולים אישיים וזוגיים, מציגים אנלוגיה אחרת מתחום הזואולוגיה, או ליתר דיוק, הביולוגיה הימית. הם ומציבים בפנינו אתגר, לזהות מתי אנחנו סרדין, כריש או דולפין, ולהיעזר בחיה המתאימה בתור "יועץ" פנימי.

   

  על פניו, יש להניח שהרוב ממילא יבחרו בדולפין, הוא מצטייר כחיה חביבה ואינטליגנטית, בעוד שסרדינים מריחים רע וגם צפופים בקופסה, בעוד שלכריש בכלל יש יחסי ציבור גרועים מאז "מלתעות". מסתבר שאינסטינקטיבית, אנחנו אכן עושים את הבחירה הנכונה מבחינה תדמיתית - אבל אנחנו לא בהכרח מאבחנים נכונה את אישיותנו ואת התנהגותנו.

   

  אז מיהו הסרדין? לפי ספרם החדש של הזוג נרדי, "להיות דולפין" (הוצאת "מודן"), הסרדין הוא "זעיר, ניזון מפירורים, ניצוד

  באופן מסחרי עבור תעשיית קמח הדגים, שמן הדגים ושימורי הסרדינים. מאחר שהסרדין קטן ואינו מצויד בשיני טורף, עליו לנקוט אסטרטגיית הישרדות המונית: הנקבה מטילה עשרות עד מאות אלפי ביצים... להקות סרדינים מתלכדות לכעין גוש אחד, המקשה על טורף או דייג לבחור פרט כלשהו מתוך הלהקה".

   

  ומה זה אומר, להיות סרדין? "להוריד פרופיל, לשחות עם הזרם, להיטמע בלהקה הגדולה, להסתיר את המיוחד שבנו כדי לא לבלוט. להסתתר, להיטמע בין כולם - פירושו להסתדר. הראו לעולם כמה אתם עלובים, חלשים, חסרי יומרות, משלימים עם גורלכם, מבקשים להתחבב בכל מחיר. שכנעו את הכריש שלטרוף אחד כמוכם זה בכלל לא אתגר".

   

  ומיהו הכריש? הוא "מוגדר כדג, אך הוא שונה מכל שאר הדגים בכך שהוא חסר שלד ועצמות וכל כולו סחוס. כמה מוזר שהיצור המפחיד הזה הוא בעצם חסר עמוד שדרה, ואלמלא היה שרוי במים היה עלול להימחץ ממשקלו העצמי, הנע בין עשרות לאלפי קילוגרמים. הכריש בנוי כמכונת הרג... הוא מסוגל להריח דם (יעד פצוע וחלש) ממרחקים גדולים ולשייט אל טרפו במהירות רבה".

   

  מה זה אומר, להיות כריש? הכריש לומד ש"כל הדגים הם אויבים, כולל אחיכם הכרישים, לכן טרפו אותם פן תיטרפו על ידם. שחו לבדכם, לעולם לא בלהקה, מפני שאין לסמוך על כריש שיושב לכם על הזנב.... נכון שלפעמים גם אנחנו הכרישים רוצים קצת רוך ואהבה, אבל אסור לכם להראות זאת לאף אחד. רכות היא חולשה, אהבה היא מחלה מסוכנת".

   

  והדולפין, גיבור הספר, מי הוא? "יונק ידידותי ביותר, המיטיב להסתגל לחברתם של בעלי חיים אחרים.... רמת שיתוף הפעולה בין דולפינים גבוהה ביותר, והיא באה לידי ביטוי בעיקר במצבי סכנה. ... הדולפין מצטיין במערכת ניווט משוכללת, הכוללת סנפירים ומכ"ם רגיש. אלה מאפשרים לו לנווט בדייקנות לעבר מטרותיו". הדולפין לומד כי "הים הגדול מלא סכנות. לכן כל אחד מכם צריך ללמוד לשחות, לצוד ולהגן על עצמו כאילו אין לו אף אחד בעולם, אבל בעת ובעונה אחת עליכם לדעת שתמיד תהיו זקוקים לאחיכם הדולפינים. עליכם לדעת שבלי לתת ולקבל אהבה, אפילו הסנפירים הכי חזקים והזנב הכי

  גדול לא יעזרו לכם". הדולפינים גם אינם מתביישים לאותת סימני מצוקה כשהם טועים בניווט.

   

  הרעיון ברור. אבל זה לא שאנחנו רק סרדין, או רק כריש, או רק דולפין. "הסרדין והכריש שוכנים בתוכנו ככוחות נפש רבי עוצמה, כיועצים פנימיים המהווים חלק בלתי נפרד מחיי הנפש שלנו", כותבים הזוג נרדי. "גם אם נחליט לבחור בכוחו של 'הדולפין הפנימי שלנו' - החזק והרך כאחד - עדיין יש מקום מכובד ביותר גם ל'סרדין' וגם ל'כריש'. אם היינו מצליחים חלילה לחסל את הסרדין והכריש שבתוכנו, היינו מאבדים באחת את יכולתנו לחוש את מורכבותנו כבני אדם, כמו גם את יכולתנו לחוש אמפתיה כלפי עצמנו, כלפי ילדינו, כלפי בני הזוג שלנו ואנשים אחרים. רק הודות לקיומם של שלושת היועצים - הסרדין, הכריש והדולפין - בתוכנו, אנו יכולים להבין את השפעתנו על זולתנו". לדברי רבקה וחן נרדי, הסכנה הגדולה ביותר היא הכחשת ה"סרדיניות" שלנו, הפגיעוּת שלנו. הכחשה זו היא מקור לביטחון מופרז ולפתרונות כוחניים לבעיות שיש לפתור בדרך הדיאלוג האמפתי.

   

  מי צריך להשתנות ראשון, אני? הזולת? שנינו?

   

  כשיש בעיות בזוגיות, נשאלת השאלה מי צריך להשתנות ראשון, אני? הזולת? שנינו? אם סרדין וכריש ניצבים זה מול זה, מוסבר בסרט, ברור לכריש שהסרדין צריך להסתגל לדרישותיו. אם שני כרישים מתעמתים, ברור שזה שיפסיד בקרב יצטרך להשתנות. אם שני סרדינים ניצבים זה מול זה, הם כנראה יתחמקו מהצורך בשינוי, עד שייטרפו על ידי "כריש" מזדמן.

   

  לפי הגישה הזאת, התבצרות בגישות הכריש והסרדין יוצרת קיפאון, וכדי להתקדם ולהביא לתיקון ולשיפור, צריך שינוי "דולפיני". השינוי הדולפיני, על קצה המזלג, מתבסס על שיווי משקל משתנה (דינמי) בין שני יסודות: שינוי עצמי ושינוי סביבתי. סוד ההישרדות הדולפינית הוא בידיעה שהכל נמצא בזרימה ובשינוי מתמידים, אנחנו חלק מהסביבה, ולכן עלינו להשתנות ולשנות כדי להתאים את עצמנו לסביבה המשתנה. עלינו להיות חלק מהסביבה ולכבדה, וגם להתאימה לצרכינו". הספר החדש מביא דוגמאות למכביר לכך, מכל תחומי היחסים - זוגיות, הורות, עבודה, צבא.

   

  ואם זה נשמע מתאים גם ליחסים בינינו לבין המדינות השכנות - אדרבה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  לדעת לתת ולקבל אהבה, כמו דולפין
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים