שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  נאס"א חידשה את משימת "שחר"
  לאחר דיון פתוח שנערך בסוכנות החלל האמריקנית, הוחלט להפוך על פיה החלטה קודמת של הסוכנות לעצירת הפרוייקט לבחינה ומחקר של שניים מהאסטרואידים העתיקים והגדולים ביותר במערכת השמש
  צוות הניהול הבכיר של סוכנות החלל האמריקנית, נאס"א, הודיע כי סוכנות החלל תחדש את משימת "שחר" (Dawn). מדובר במשלחת מחקר רובוטית לשני אסטרואידים מרכזיים, שמטרתה לאסוף מידע על תהליך היצירה של האסטרואידים, הרכבם ואופיים. המשימה בוטלה בתחילת החודש (מרץ 2006), בעקבות קשיים טכנולוגיים ועלות גבוהה מהמצופה.

   

  המשימה זכתה לשם "שחר" משום שבבסיסה עומד מחקר של אסטרואידים שנוצרו, לפי ההערכות, כבר בימיה הראשונים של מערכת השמש. היא תישלח לשניים מהאסטרואידים הגדולים המקיפים את השמש, וסטה (Vesta) וקרס (Ceres), הממוקמים במסילה שבין מאדים לצדק. החלליות יונעו באמצעות הנעה יונית, ויקיפו את האסטרואידים לצורך מחקרם.

   

  המשימה אושרה במקור בחודש דצמבר 2001, ותאריך השיגור נקבע לחודש יוני 2006. קשיים טכניים ואחרים דחו את השיגור ליולי 2007, והעלו את מחיר הפרוייקט, שעמד במקור על 373 מיליון דולר, ל-446 מיליון דולר. ההחלטה לבטל את המשימה התקבלה ב-2 במרץ, ולאחר שהושקע בפרוייקט סכום של 257 מיליון דולר. מנאס"א נמסר כי 14 מיליון דולר נוספים יושקעו בהפסקת הפרוייקט וסיומו.

   

  במסגרת שגרת הנהלים החדשה של נאס"א, אותה קבע לאחרונה מנהל סוכנות החלל, מייקל גריפין, נבחנה ההחלטה להפסיק את הפרוייקט והוחלט לבטלה ולהחזיר את התוכנית אל הפועל. אחד מהשינויים שהעביר גריפין מחייב להביא כל הצעה מנהלתית ומדעית בקנה מידה שכזה לדיון פתוח, על מנת להעריך את יתרונות המחקר ומידת הנזק שייגרם למדע במידה והוא יופסק.

   

  בעקבות הדיון הוחלט לבסוף לקיים את הפרוייקט ולהתחיל להוציא אותו אל הפועל כבר בחודשים הקרובים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים