שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  פרישת גייטס - חדשות טובות למיקרוסופט
  גייטס הוכיח כי האגו שלו קטן יותר מאנשים אחרים במעמדו כאשר הבין כי עליו לשחרר את החברה מצלו של האב המייסד. בכך הוא נתן לה תקווה. לא מן הנמנע כי גם באלמר לא יישאר זמן רב. פרשנות

  ביל גייטס וסטיב באלמר, יושב ראש ומנכ"ל מיקרוסופט, הודו במספר הזדמנויות כי הם משתמשים בפנקסי נייר כדי לכתוב הערות. יש באנקדוטה זו כדי להאיר על התמונה הגדולה, של יחסי הכוחות בין ענקית התוכנה לחברות האינטרנט הצעירות יותר המקדימות אותה. לא תתפסו עם פנקס את מייסדי גוגל, סרגיי ברין ולארי פייג'.

    

  פרישת גייטס: סיקור מיוחד

   

     

  כתבתי כאן בעבר כי גייטס נעדר חזון, והניסוח היה קלוקל ולכן, ראוי לתקן. גייטס הוא איש חזון מרשים בכל הנוגע למיחשוב אישי.

   

  גייטס היה החלוץ שהקדים להבין את החשיבות הגדולה של התוכנה לעומת החומרה

  בעידן המחשב האישי, ובניגוד לחברות כמו זירוקס, חיבר את החזון עם אסטרטגיה עסקית מבריקה. תאגידים כמו IBM נעדרו את החזון הזה ולכן נאלצו להתבונן מהצד איך מיקרוסופט תופסת את מקומה כמובילת עולם המיחשוב בשנות ה-90.

   

  גייטס הכריז על שלוש אסטרטגיות חשובות בעידן האינטרנט:

   

  1. נחשול האינטרנט. ב-7 בדצמבר, 1995 גייטס פירסם את התזכיר המפורסם על "נחשול האינטרנט", ונתן את האות לתחילת המירוץ בין הדפדפן אינטרנט אקספלורר לנטסקייפ, מובילת השוק באותה עת. מיקרוסופט ניצחה במירוץ, אך במחיר של תביעה משפטית של משרד המשפטים האמריקני בגין הפרת חוקי ההגבלים העסקיים ונזק כבד לתדמית החברה.

   

  2. יוזמת ה-NET. ב-22 ביוני, 2000, גייטס הכריז על היוזמה השאפתנית, המורכבת מאוד להסבר, לספק לחברות פלטפורמה אחידה לפיתוח ברשת. היוזמה הצליחה, אך התחרות מצד הפלטפורמה המתחרה של חברת סאן לא חוסלה. מיקרוסופט הבינה כי בעידן האינטרנט היא תאלץ להשלים עם קיומה של תחרות.

   

  3. מעבר לשירותים מקוונים. ב-1 בנובמבר, 2005, הכיר גייטס בכך שדרוש למיקרוסופט שינוי מהותי – הן בארגון החברה והן בתרבות הארגונית שלה – כדי להתמודד בהצלחה עם התחרות העזה מצד גוגל
  ויאהו. במסגרת השינוי, מיקרוסופט תעבור בהדרגה להציע שירותים מקוונים במקום תוכנות המיועדות להתקנה במחשב.

   

  מיקרוסופט איבדה את ההובלה באינטרנט

   

  כדאי לשים לב לכך שכל אחת מהיוזמות האלה היתה תגובה על מהלכים עסקיים של חברות אחרות. מיקרוסופט איבדה את ההובלה ומאז, למרות ההכנסות היפות במהלך שנות ה-90, היא רדפה אחרי המתחרות.

   

  הדוגמאות הקטנות הבאות יעידו על כך. לאחר כיבוש השוק, מיקרוסופט הקפיאה למעשה את פיתוח "אינטרנט אקספלורר", אשר השתנה מעט מאוד עד גירסה 6. במשך זמן רב גייטס ובאלמר סברו כי דפדפן האינטרנט אינו אלא תחליף עלוב לחבילות יישומים המיועדים למחשב האישי וזה עלה להם ביוקר.

   

  תרדמה הרסנית

   

  התרדמה הזו התבררה כהרסנית מבחינת החברה, ואיפשרה למתחרים כמו "פיירפוקס" ו"אופרה" לכבוש את שוק הגולשים המתקדמים. מיקרוסופט לא הבחינה בזמן בעלייה של גוגל. את חשיבות החיפוש ברשת ומשמעות הפרסום במנועי חיפוש. היא דבקה בחשיבה הישנה של עידן המיחשוב וראתה במערכת
  ההפעלה לינוקס איום ולא הזדמנות. גייטס ובאלמר נכשלו בהכרזות מזלזלות על לינוקס או לחילופין, על חיסולה בכל מחיר.

   

  מיקרוסופט חייתה בעולם משלה, עולם של Windows, סביבה אשר מאות חברות פיתחו עבורה יישומים, ולא זיהתה את עליית העידן החדש, של עולם האינטרנט. מיקרוסופט זיהתה את הסכנה בשלב מאוחר, כאשר המודל העסקי שלה נמצא תחת מתקפה.

   

  חברות כמו Writley, שנרכשה על ידי גוגל, מציעות לגולשים להשתמש במעבד תמלילים און ליין חינם, כאשר ההכנסות יגיעו ממודעות מילים. עבור משתמשים ביתיים רבים, היכולות של מעבד תמלילים און ליין בהחלט מספיקות. הם לא נזקקים לרוב התכונות של Office ומלבד זאת, למה לשלם אם אפשר לקבל חינם?

   

  לא לזלזל בתרומה של מיקרוסופט

   

  אין לזלזל בהישגים העצומים של מיקרוסופט ותרומתה לעיצוב עולם המחשבים. רובם ככולם משתמשים היום בתוכנות של החברה, וזה עדיין עולם מיקרוסופט במובנים רבים. אך החברה חיה בשנים האחרונות על תהילת העבר ולא על חדשנות. המשקיעים חשים זאת ולכן דרדרו את מחיר המנייה, למרות ההכנסות היפות.

   

  התנהלות של שני ראשים

   

  בשנת 2000 ויתר גייטס על תפקידו כמנכ"ל לטובת באלמר והסתפק בתפקיד יושב הראש
  וארכיטקט תוכנה ראשי. מצב זה יצר אנומליה, שכן באופן טיפוסי, מי שמאייש את משרת ארכיטקט תוכנה ראשי מחויב בדיווח למנכ"ל, אך גייטס היה גם יושב הראש, ולכן, באלמר חייב בדיווח לו.

   

  מיקרוסופט התנהלה בשני ראשים. לא שהיו חיכוכים, לפחות לא כאלה שדלפו החוצה, אך על פי דיווחים מתוך החברה, השפעתו של גייטס על המתרחש במיקרוסופט פחתה עם הזמן. תפקיד ארכיטקט תוכנה ראשי, במיוחד בחברה כמו מיקרוסופט, דורש משרה מלאה, ואילו גייטס הקדיש חלק מזמנו לתפקידו כיושב ראש ופעילויות הצדקה שלה.

   

  גייטס תרם למיקרוסופט בלכתו

   

  ברור לחלוטין כי האסטרטגיה הטכנולוגית של החברה נפגעה כתוצאה מכך, והשאלה הפתוחה היחידה היא מדוע המתין גייטס זמן כה רב עד להכרזה על פרישתו. לזכותו ייאמר כי לא דבק בקרנות המזבח, והוכיח כי האגו שלו קטן בהרבה מאנשים אחרים במעמדו. לקראת הפרישה, גייטס הכריז על ארגון מחדש של החברה כדי לשפר את אסטרטגיית שירותי הרשת שלה, ובכך שיפר את מצבה בתחרות.

   

  גייטס לא מתכוון להקדיש את רוב זמנו מעתה לדיג או לגולף. לחבריו הוא אמר כי פרס נובל הוא מטרתו הבאה, ועם הון של 29 מיליארד דולרים בקרן של ביל ומלינדה גייטס, יש סיכוי סביר שיקבל את הפרס, אלא אם כן
  ידידו, בונו, סולן להקת U2, יקדים אותו.

   

  מה קורה ללב כשמחליפים את הראש?

   

  מבחינה טכנית, סטיב באלמר אינו אחד ממייסדי מיקרוסופט, אך הוא חלק מהחברה מ-1980 ואם גייטס הוא הפנים והראש של מיקרוסופט, באלמר הוא הלב.

   

  למרות שחרור החברה מצלו של האב המייסד, מיקרוסופט לא תוכל להתחדש באמת כל עוד באלמר בתפקיד. אמנם, עם לכתו, גייטס הכריז על אמונו בבאלמר, וכל עוד יושב הראש ובעל המניות הגדול בחברה לא ישנה את דעתו, באלמר ימשיך בתפקיד. אך בעסקים, כמו בעסקים, אין בריתות קדושות.

   

  התוצאות של באלמר במהלך שש השנים מאחורי ההגה אינן מרשימות, ואם להוסיף לכך את הדחיות החוזרות ונשנות בהשקת Vista, מערכת ההפעלה הבאה, ברור למה המשקיעים לא משתגעים אחריו. אם המנייה תמשיך לדשדש, גם באלמר ילך הביתה. לא נופתע אם השניים יפרשו יחד.

   

  ייתכן כי לא נכון להחמיר עם באלמר, והשינויים חזקים ממנו, והיו מאלצים את מיקרוסופט להצטמצם בכל מקרה, גם אם אדם אחר היה במקומו.

   

  ריי אוזי, שמחליף את גייטס בתפקיד ארכיטקט תוכנה ראשי, מסתמן כמועמד מתאים להוביל את מיקרוסופט לעידן השירותים המקוונים. על אף שהשניים הם בני אותו גיל (50), אוזי הוא חדשני ותומך בפלטפורמות פתוחות, להבדיל מהגישה המסורתית הסגורה של מיקרוסופט. אפשר לצפות להפתעות מצידו. למשל, אם הגירסה הבאה של Office (לאחר 2007) תוצע בשלמותה כשירותי רשת חינמיים. מיקרוסופט עדיין יכולה לנצל את שליטתה בתחום המחשבים האישיים כדי להטות את הגולשים לעברה.

   

  מי יחליף את באלמר?

   

  באשר לבאלמר, המועמדים הבולטים להחליף אותו הם קווין ג'ונסון, סגן נשיא משותף בחטיבת הפלטפורמות והשירותים של החברה, הכוללת את Windows ופורטל MSN. ג'ונסון היה בעבר סמנכ"ל מכירות ושיווק, מסלול הכרחי לתפקיד המנכ"ל במיקרוסופט.

   

  מועמד נוסף הוא רובי באך, האחראי על מוצרי הבידור הביתי של מיקרוסופט, בכלל זה Xbox. כרגע סיכוייו של באך פחות טובים, אך אם ה-Xbox 360 תצליח להביס את ה-PS3 של סוני, מניותיו בחברה יעלו. באך הוא האיש האחראי על פיתוח המוצרים המתחרים ב-iPod וב-iTunes של אפל, אשר דבר קיומם מוכחש לעת עתה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום איי פי
  גייטס ובונו
  צילום איי פי
  צילום: רויטרס
  גייטס כ"מורפיאוס" ובאלמר בתפקיד "ניאו" מהמטריקס. גם "ניאו" ילך הביתה
  צילום: רויטרס
  גייטס ובאלמר עם נשיא סין
  צילום: איי אף פי
  מומלצים