שתף קטע נבחר

גינקו ולפידות גילו נפט באתר הקידוח בים המלח

בקידוח צוק תמרור 3 בצפון ים המלח נמצא נפט בעומק 1,800 מטר. על פי הערכות, באזור יש נפט בהיקף כ-6.5 מיליון חביות ששוויין כיום כ-300 מיליון דולר

נפט פרץ אתמול בקידוח צוק תמרור 3 באזור ים המלח בעומק של 1,800 מטר. הקידוח מתוכנן עד לעומק מקסימאלי של 2,000 מטר. שותפי הקידוח, חברת גינקו חיפושי נפט ולפידות (20%) צפויים לבצע בימים הקרובים סדרת בדיקות כדי להעריך את כמות הנפט בקידוח ואת איכותו.

 

יצוין כי בשנת 1995 כבר הופק נפט בקידוח צוק תמרור 3 בהיקף של 120,000 חביות. חידוש הקידוח נעשה לאור עליית מחירי הנפט וכשלב ראשון לקראת ביצוע קידוחים באזור הרשיונות של גינקו בים המלח, בעיקר ברשיון "זרח".

 

מגינקו סירבו להגיב לידיעה על המציאה המחודשת של הנפט בצוק תמרור 3 אך נודע כי עיקר הבדיקות שייעשו בימים הקרובים הם בהערכת הלחץ הסטטי בשכבת הנפט ומידת השתנותו.

 

חידוש קידוחים באתרים בהם הופק בעבר נפט מהווה טרנד חדש בעולם עקב המחירים הגבוהים של הנפט כיום שהגדילו את כדאיות הפקתו. גינקו נערכה להפקה בצוק תמרור 3 וכבר רכשה צינורות ומכליות להובלת הדלק שיופק.

 

צוק תמרור 3 נמצא ברשיון "זרח" באזור הצפוני של ים המלח ומשתרע על שטח של 400 קמ"ר. בעבר נמצאו בשטחים הסמוכים לאזור הרשיון גם שדות גז (שדה זוהר). עם ריכוז המאמצים בסמוך לשדות הגז והנפט ועל פי ממצאים סיסמיים חדשים שהושלמו לאחרונה עולה כי באזור נמצא מבנה סגור המבטיח מאגר נפט בהיקף של כ- 6.5 מיליון חביות באיכות נפט שנמצאה בצוק תמרור 3 ואולי אף באיכות גבוהה יותר.

 

בחוות דעת של הגיאולוג גדעון בר-עם שבחן את כל הממצאים ברשיון "זרח" הוערך שבמבנה הסגור ישנן 2 שכבות המכילות האחת 5.5 מיליון חביות והשנייה כמיליון חביות. לפי מחירי הנפט הגולמי כיום מדובר בנפט בשווי של כ-350-300 מיליון דולר.

 

חברת גינקו נמצאת בבעלות רו"ח יאיר קרני, ניסן חקשורי, רמי קרמין וחברת אלגדקום (בבעלות האחים שושן והאחים סלוק) אשר רכשה לאחרונה 8% מהחברה תמורת השקעה של כ-1.2 מיליון דולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ים המלח (ארכיון)
צילום: דפנה טלמון
מומלצים