שתף קטע נבחר

סקר: 92% מהמעסיקים מפרים חוקי עבודה

במבצע האכיפה של חוקי העבודה שביצע משרד התמ"ת בדקו הפקחים 4,140 עסקים וגילו כי 92% מהם הפרו את חוקי שכר מינימום, שעות עבודה ומנוחה וחוקי עבודה אחרים, 16% מהם באופן חמור. 4.4% מפרים חוקים צרכניים. נשלחו דו"חות לכל העבריינים

92% מהמעסיקים בישראל מפרים את חוקי העבודה. הנתון הקשה הזה עלה במבצע האכיפה "חיים בכבוד" שביצע לאחרונה משרד התמ"ת.

 

במסגרת המבצע, שלח התמ"ת 300 פקחים שבדקו במשך 3 ימים את יישום חוקי העבודה והצרכנות ב-4,140 אתרים ובדק את מצבם של 30,326 עובדים.

 

במהלך המבצע בדקו הפקחים האם המעסיקים עברו על חוק הגנת השכר וחוק שכר מינימום, האם ביצעו הטרדה מינית בעבודה והאם העניקו תנאי עבודה כפי שמחייב החוק, האם ביצעו פיטורים לפי החוק והאם שמרו על שעות עבודה ומנוחה, על חוקי עבודת נוער ועל שוויון זכויות למוגבלים. מרבית העבירות שנתגלו במבצע היו אי תשלום שכר מינימום, אי תשלום שעות נוספות ואי הקפדה על שעות עבודה ומנוחה.

 

פקחי התמ"ת, שחלקם הגדול הוכשרו במיוחד כפקחים לצורך המבצע, נתנו דו"חות ל-15% מהעסקים שהשתתפו במבצע על ליקויים חמורים בתעסוקת העובדים, ודו"חות ל-76% נוספים מהעסקים על ליקויים קלים. בעקבות הסקר, הוחלט בתמ"ת לערוך את הסקר מדי 3 חודשים.

 

צרכנות: 4.4% עבריינים "בלבד"

לעומת הממצאים החמורים בתחום יחסי העבודה, נראה היחס אל הצרכן הישראלי סביר: לפי ממצאי הסקר, 4.4% מבעלי העסק שנבדקו עברו על החוקים להגנת הצרכן, כולל חובת סימון מוצרים, איסור על הפקעת מחירים, חובת אימות מכשירי שקילה, ועוד. הפקחים הוציאו דו"חות לכל העבריינים.

 

"בכוונתי לפעול לקבל תוספת תקציב של 45 מיליון שקלים לחיזוק הפיקוח והאכיפה על חוקי העבודה, עוד בתקציב 2007. אלחם על כך עד להעברת התקציב בכנסת", אומר שר התמ"ת אלי ישי, "חשפנו במבצע עשרות אלפי עובדים שאינם מקבלים את המגיע להם לפי החוק. אחת הסיבות העיקריות לכך היא חוסר מודעות של העובדים עצמם לזכויותיהם. הגברת המודעות תגבירה את ההקפדה על זכויות העובדים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
חוקי עבודה: 925 מהמעסיקים עבריינים
צילום: דן בלילטי
מומלצים