שתף קטע נבחר

ארה"ב: חתני פרס נובל קוראים להעלאת שכר המינימום

יותר מ-650 כלכלנים, ביניהם 5 חתני פרס נובל כמו רוברט סולו וג'וזף שטיגליץ קוראים לממשלת ארה"ב להעלות את שכר המינימום, ואומרים כי הצעד ישפר את רווחת העובדים, ולא יפגע במעסיקים

יותר מ-650 כלכלנים, ביניהם 5 חתני פרס נובל בכלכלה, קוראים להעלות את שכר המינימום בארה"ב, ומדגישים כי ערכה של ההעלאה הקודמת, ב-1997, "נשחק לחלוטין".

 

הכלכלנים, ביניהם זוכי פרס נובל קנת' ארו מאוניברסיטת סטנפורד, לורנס קליין מאוניברסיטת פנסילבניה, רוברט סולו מ-MIT, ג'וזף שטיגליץ (ראה מסגרת) מאוניברסיטת קולומביה וקלייב גרנגר מאוניברסיטת קליפורניה סן דיאגו, אמרו בהודעה שפורסמה אתמול כי ערכו הריאלי של שכר המינימום הפדרלי היום הוא הנמוך ביותר מאז 1951.

 

"אנו מאמינים כי גידול מתון בשכר המינימום ישפר את רווחתם של עובדים בשכר נמוך, ולא יוביל להשפעות השליליות שלהן טוענים המתנגדים", ציינו הכלכלנים בהודעתם.

 

שכר המינימום הפדרלי בארה"ב עומד על 5.15 דולר בשעה. 22 מדינות ומחוז קולומביה קבעו את שכר המינימום המקומי על ערך גבוה יותר מהרמה הפדרלית. שכר המינימום הגבוה ביותר בארה"ב משולם במדינת קליפורניה, שהעלתה אותו בקיץ האחרון ל-8 דולר בשעה. לדברי הכלכלנים,

 

המתנגדים להעלאה טוענים כי שכר מינימום גבוה יותר יוביל לפיטורי עובדים או העברת משרות אל מעבר לים. לדבריהם, מרוויחי שכר מינימום רבים הם בני נוער שעובדים במהלך הלימודים. הכלכלנים דוחים טענות אלו ואומרים כי העלאה מדורגת של שכר המינימום הפדרלי ל-7.25 דולר תשפיע השפעה חיובית על שוק העבודה, העובדים והכלכלה באופן כללי.

 

לדברי הכלכלנים, הם שותפים לעמדה שהובעה בדו"ח של מועצת היועצים הכלכליים משנת 1999, בו נאמר כי "העדויות מראות כי להעלאה מתונה בשכר המינימום לא היתה השפעה על רמת התעסוקה".

 

לדברי הכלכלנים, "למרות שעדיין יש מחלוקת לגבי ההשפעות המדויקות של העלאת שכר המינימום על התעסוקה, מחקרים הראו כי המרוויחים העיקריים מהעלאה כזו הם בוגרים, רובם נשים, ורובם המכריע מגיעים ממשפחות עובדות עם הכנסות נמוכות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שטיגליץ: בעד העלאת שכר מינימום
צילום: רויטרס
מומלצים