שתף קטע נבחר

ישי עתר לבג"ץ: "מצעד הגאווה - חגורת נפץ"

כך אומר ל-ynet השר אלי ישי שהצטרף לעתירה לבג"ץ נגד קיום מצעד הגאווה. לדבריו, אסור לקיים את המצעד בירושלים, "אך גם לא בתל-אביב". ועד רבני יש"ע קורא לקיים התכנסות גדולה בהר הבית יום לפני המצעד, כדי למנוע אותו בכוח התפילה ולא דרך אלימות. יו"ר צעירי מרצ קורא מנגד לטפל בהפגנות החרדים "כמו שמתמודדים עם כל טרור - עוצר ומעצרי מנע"

סגן ראש הממשלה ושר התמ"ת אלי ישי הצטרף בצהריים (יום ג') לעתירה לבג"ץ נגד קיום מצעד הגאווה. הוא אמר ל-ynet: "הגשתי בג"ץ באופן אישי כאזרח במטרה למנוע את מצעד התועבה ברחובה של העיר, למה לא ניסו לקיים את המצעד במכה או בוותיקן? מדובר בחגורת נפץ שיכולה להרעיד את כל המזרח התיכון". לדבריו, "אין שום פשרה, אסור שזה יהיה בארץ ישראל, בוודאי שלא בירושלים אך גם לא בתל-אביב". ברקע: ועד רבני יש"ע קורא ליהודים לבוא להתפלל בהר הבית.

 

לדברי אלי ישי, "כולי תקווה שברגע האחרון בית המשפט לא יתעלם מהסכנה הציבורית ויורה להסיר את הנגע השחור שמרחף מעל כולנו ולא יצויין יום זה לדיראון עולם. ההתנגדות למצעד התועבה חוצה מפלגות עמים ודתות. כל גדולי ישראל שאני משוחח עימם, שנתם נודדת בלילה מרוב דאגה, מה צפוי לנו כאן ומה טומן לנו מצעד מזעזע שכזה. אותם צועדים פוגעים בקדושתם של ירושלים וזאת רק כדי להכעיס, שמעתי את הטענה שהם יערכו מצעד מצומצם. אין דבר כזה צמצום הטומאה וצמצום הנגע. מצעד שכזה יוביל לחורבן חברתי, כלל עולמי".


ההתפרעויות בירושלים (צילום: איי.אף.פי)

 

ישי קרא להימנע מאלימות וציין שכל הרבנים, לרבות הרב עובדיה יוסף, קראו להימנע ממעשים אלימים: "אנשים אלה מכנים עצמם נאורים. זו נאורות? זה שיא האטימות. אני קורא בתחינה לבית המשפט, אנחנו לקראת רעידת אדמה. האם חופש הביטוי הפך להיות חופש השיסוי? אנחנו ניתן לשטוף את ירושלים בזוהמה? זהו מצעד שכל תכליתו רייטינג נבוב והצגת סטייה חברתית ברבים ורייטינג זה גורר את מדינת ישראל למהומה על לא מאומה. אני מצפה מבית המשפט שיגלגל אותם מכל המדרגות ומהר".  

 

אלי ישי לא הגיש עתירה בפני עצמו אלא הצטרף לעתירה של אפרים הולצברג, שהגיש עתירה נפרדת במקביל ליהודה משי זהב. מייצג את העתירה הוא עו"ד יורם שפטל.

 

פעיל בש"ס אמר כי הצעד של אלי ישי נבע גם מלחצים של השטח, ובוצע בברכת הרב יוסף. "שאלנו את עצמנו: מה ש"ס עושה חוץ מלהפגין? אז פנייה לבג"ץ זה הדבר הכי רציני שאפשר לפעולן בעזרתו נגד המצעד", אמר הפעיל ל-ynet. חרדים נמנעים לרוב מלפנות לבתי משפט אזרחיים משום שעבורם חוקי ההלכה הם אלו שקובעים ולא הכרעות המדינה ושופטיה.

 

גלאון: ירושלים לא תהיה הקסבה של חברון

לאחר קריאת הרבנים הראשיים לציבור החרדי להגיע לירושלים ולקיים עצרות מחאה המוניות ביום שישי כתגובה למצעד הגאווה, משמיעים היום רבני יש"ע את קולם. אלא שוועד רבני יש"ע אינו מסתפק בקריאה להגיע לירושלים אלא מכוון את המאמינים לתפילה ציבורית גדולה בהר הבית, יום לפני המצעד, מאחר ו"עת צרה היא ליעקב". במקביל הגישו מספר תנועות ימין בקשה למשטרת ירושלים לעלות להר הבית והודיעו כי ייתקלו בסירוב יפנו לבג"ץ.

 

"בעקבות ההחלטה האומללה לטמא את ירושלים בראש חוצות, אנו פונים לכל הציבור בבקשה להצטרף לתפילות ההמוניות לביטול רוע הגזרה, וכפי שלמדונו רבותינו שכוחנו בתפילה, ולא חלילה בעימותים אלימים וכפי שנאמר, הקול קול יעקב והידיים ידי עשיו", נכתב בקריאת הרבנים. "אנו קוראים להתכונן לתפילה ציבורית גדולה ביום חמישי הקרוב בהר בית קודשנו בשעה תשע וחצי בבוקר, לקונן על החורבן המתמשך ולהפיל תחינה לפני בורא עולם שישמור על קדושת ירושלים".

 

חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ) אמרה בתגובה לעתירתו של ח"כ ישי: "ירושלים לא תהפוך לקסבה של חברון. בג"ץ אמר במפורש שיש זכות לחברי הקהילה לחופש ביטוי ולצעוד, ולא אלי ישי הוא שישפיע על שיקול דעת בית המשפט. מימוש חופש הביטוי אינו מכוון להתנהגות החרדים כאילו היו בקסבה של חברון".

 

סער נתנאל, חבר מועצת עיריית ירושלים, אמר בתגובה כי "דבריו של אלי ישי הם סכנה לדמוקרטיה והם הסכנה האמיתית לשלום הציבור. זה אבסורד מוחלט שאדם שמלבה את האש מסית ואינו מגנה את האלימות מעז לדבר על סכנה לביטחון הציבור".

 

צעירי מרצ: "לטפל באלימות החרדים כמו בטרור"

הרב דניאל שילה, דובר ועד רבני יש"ע, הסביר ל-ynet מה עומד מאחורי הקריאה החדשה: "עד כה לא הוצאנו קריאה לתפילה בהר הבית והמשטרה אסרה את חופש הביטוי כיוון שחששה לאלימות. כעת, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה קבע כי יש לאפשר את חופש הביטוי ולקיים את המצעד, גם לנו יש זכות לחופש הביטוי".

 

ובתוך כך קרא היום יו"ר צעירי מרצ, אורי זכי, להטיל עוצר על שכונות החרדים בירושלים בעקבות הפעולות האלימות במהלך הימים האחרונות. "מדובר באינתיפאדה חרדית", מסביר זכי. "יש פה טרור לכל דבר ולכל עניין, ועם טרור צריך להתמודד כמו שמתמודדים עם כל טרור - עוצר ומעצרי מנע".

 

זכי מעיד על עצמו כמי שאינו תומך באופן עיוור ביד הקשה של החוק הישראלי, כהגדרתו, "אבל ברגע שקיימם איומים על החוק והסדר המשטרה צריכה לטפל בכך. החוק הישראלי מאפשר צעדים מרחיקי לכת כנגד טרור ואוכלוסייה המגבה טרור, ועל המדינה להשתמש בהם ללא אפלייה. מה שקורה ומה שיקרה בעקבות המצעד הוא מסוכן לא פחות ממה שידענו בעבר מצד האוכלוסייה הערבית. זה לא פחות חמור מהאירועים שהביאו להתנגשות עם ערביי ישראל בשנת 2000, ואולי הרבה יותר".


פורסם לראשונה 07/11/2006 12:27

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן ראדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום : דוברות התמ"ת
אלי ישי
צילום : דוברות התמ"ת
הפגנות חרדים מדי ערב
צילום: גיל יוחנן
הר הבית. נערכים לתפילה
צילום: רון פלד
מומלצים