שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רוצים חיסון לשפעת? לא בטוח שנשאר

  מותם של מספר מתחסנים לשפעת לפני כחודש יצר בהלת מפני החיסון. זו הסיבה שמנכ"ל משרד הבריאות בכבודו קרא לציבור מעל גלי האתר לבוא ולהתחסן. שבוע אחרי עליית תשדיר הרדיו לאוויר, הוא הוקפא. הסיבה - אין מספיק חיסונים. מומחים מזהירים: השפעת כבר כאן, עוד מעט יהיה מאוחר מדי להתחסן

  מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור אבי ישראלי הפסיק את השתתפותו בתשדיר רדיו הקורא לאזרחים להתחסן נגד שפעת, זאת לאחר שהתברר שבשירותי בריאות כללית יש מחסור בחיסונים. בנוסף, במשרד הבריאות התקבלו פניות ממבוטחים שהתלוננו על היעדר חיסונים.

   

  הפרסומת לעידוד החיסונים הופקה באמצעות מכבי שירותי בריאות ולצד פרופסור ישראלי כיכב בו גם מנכ"ל הקופה פרופסור שוקי שמר. התשדיר עלה לאוויר לפני כשבוע.

   

  במכבי החליטו לעודד את המבוטחים שלהם להתחסן בעקבות פרשת מותם של שלושת תושבי קרית-גת והחקירה בה פתח משרד הבריאות. בנוסף, בכל הקופות בישראל החלו במתן החיסונים רק כשבועיים לאחר התאריך המתוכנן בשל מחסור עולמי בחיסונים אצל יצרניות החיסונים, כך שהפרסום ברדיו, לצד גלויות שנשלחו בדואר למבוטחים המבוגרים או החולים במחלות כרוניות נועדו לשלוח את הציבור למרפאות.

   

  אולם מתברר שהתקלות אצל החברות המייצרות את החיסונים עדיין נמשכות ומשלוח גדול של חיסונים שאמור היה להגיע לארץ, נפסל לשימוש. המחסור הגדול ביותר מורגש בשירותי בריאות כללית שם ממתינים ל-300 אלף חיסונים, שצפויים להגיע רק בשבוע הבא. עד אז נותרו לרשות מבוטחי הקופה הגדולה במדינה רק כ-48 אלף מנות חיסון. גם במכבי נותר מספר דומה של חיסונים.

   

  מניסיון השנה שעברה, אז נרשם מחסור בחיסונים, הגדילו קופות החולים את הזמנותיהן ורכשו השנה 1.2 מיליון מנות חיסון. אולם עד כה התחסנו בישראל כ-340 אלף בני אדם, 240 אלף מבוטחים בכללית, 62 אלף מבוטחי מכבי, 21 אלף מבוטחי לאומית וכ-30 אלף מבוטחי המאוחדת.

   

  ממשרד הבריאות נמסר כי "מנכ"ל משרד הבריאות שובץ בתשדיר של קופת חולים מכבי על מנת לעודד כמה שיותר אזרחים לקבל את החיסון נגד שפעת. משהוברר כי באחת הקופות נוצר מחסור גדול ולא כל מי שרצה להתחסן יכול היה לקבל את החיסון, החליטו במשרד הבריאות להקפיא את השתתפותו של פרופסור ישראלי בקמפיין של מכבי עד להשלמת החוסרים. יצוין,כי בשבוע האחרון בו הושמע פרופ' ישראלי יחד עם מומחים נוספים, הייתה עלייה משמעותית ביותר במספר המתחסנים".

   

  עוד מעט יהיה מאוחר מדי להתחסן

  החיסונים עדיין מתמהמהים אבל השפעת כבר כאן. למעבדות משרד הבריאות הגיעו בשבועיים האחרונים דגימות של מספר אנשים שאובחנו כחולים בשפעת. לדעת מומחים המשמעות היא שתוך שבועיים-שלושה השפעת תצליח להדביק רבים שלא ינצלו את הזמן להתחסן. " תוך שבועיים שלושה כבר תחל מגיפת השפעת. מאחר וכבר יש בידודים ראשונים של נגיף השפעת חלון הזמן של החיסונים עומד תחת זמן קצוב", מזהיר ד"ר אמנון קירו, רופא ילדים ברשת המחקר של רופאי הילדים.

   

  משרד הבריאות המליץ להתחסן במהלך החודשים אוקטובר ונובמבר, אולם המחסור בחיסונים בראשית העונה וגם כעת, לצד בהלת החיסונים לפני כשלושה שבועות לא הותירו זמן רב לציבור כדי להתחסן.

   

  גם ד"ר צחי גרוסמן, יו"ר רשת המחקר של רופאי הילדים מזהיר שהשפעת מתקרבת "עצם זה שבודדו את נגיפי השפעת זה אומר שהשעון מתחיל לתקתק. מניסיון של שנים קודמות אין לנו עוד הרבה זמן עד שנרגיש בתחלואה ומתחילת דצמבר נראה גלי תחלואה". עם זאת, הוא סבור שניתן יהיה להמשיך ולהתחסן גם לאחר שהשפעת תתפרץ. "מי שיתחסן בדצמבר יגן על עצמו תיאורטית מפני הידבקות בינואר-פברואר".

  פורסם לראשונה 12/11/2006 20:54

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  חיסון. מחכים למשלוח מחו"ל
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים