שתף קטע נבחר

  • מרושתים

בלוגרים עושים את זה אחרת

רעיון הקהילה הווירטואלית האנונימית, הזמנית וחסרת המחוייבות היא כל כך פאסה ועדיין יש מי שטוענים זאת כנגד משתמשי האינטרנט למיניהם, שאין לסולידריות ולפעילות שלהם תרגום למרחב הפיזי.

 

ביום שישי הקרוב, 29.12 בין השעות 9-17 בבוקר, מספר בלוגרים, שאני ביניהם, מארגנים יום כיף-כנס שיח לבלוגרים במקום קסום בגלבוע בשם בינהרים, ששייך לבלוגר אחר. מלבד הפגישה הפיזית יש בהתכנסות הזו ללמדנו כמה דברים חשובים על איך בלוגרים עושים את זה, עושים הכל בעצם, קצת אחרת, ואולי איך ראוי לתאגידים לנהל את יוזמותיהם בעידן ווב 2.0.

 

אחד העקרונות ביחסי ציבור או פרסום סמוי זה שהעניין באמת יישאר סמוי, כאילו משתלב בטבעיות בתוכן. אבל גולשי האינטרנט מריחים את הכאילו הזה מקילומטרים. האסטרטגיה הטובה ביותר היא הכנות והשקיפות. כל זה התחיל בגלל שהבלוגר יואב גל עבר עם המשפחה שלו למקום הקסום ההוא, בנה שם מלונית ורוצה לחשוף את המקום.

 

חנן כהן, אחד המארגנים, מצהיר על המניע קבל עם ועדה, אבל בואו לא נמהר לשלוף את ציפורני האנטי קפיטליזם שלנו, יואב הוא לא בדיוק בן דוד של עופרה שטראוס ובימים כתקנם אף מתנגד לקפיטליזם הקיצוני. שקיפות לגבי המניע הלגיטימי לחלוטין היא חיונית בעידן הבלוגים/משתמשי ווב 2.

 

תדאגו שיהיה לכם לא רק מניע של לדחוף מכירות, אלא גם התלהבות אמיתית מהמוצר/מקום שאתם רוצים לחלוק עם אנשים. יואב להוט לחשוף מקום עם סיפור ייחודי שרובכם לא מכירים בארץ, גם מתוך אג'נדה חברתית של למשוך את התל אביבים לפריפריה, לאהבה והכרת הארץ. זה בסדר שזו תהיה סחורה אם זה לא רק סחורה, אוקיי?

 

שנית, אי אפשר להפגיש בלוגרים או משתמשי ווב 2 שרגילים להיות בעמדה שוויונית ויצירתית של יצרנות תוכן, בפורמט כנס שבו הם שוהים ומקשיבים למה שיש לאיזה חכמולוג אחד להגיד? זה ברור שכנס בלוגרים צריך להיות יצירה משותפת, דיאלוג ולא הרצאה, וויקי מהלך. ויש פורמט כזה, קוראים אותו אל-כנס (unconference).

 

אל תטעו לחשוב שבקהילות קוד פתוח אין הררכיות. יש מנוסים ונחשבים יותר והם מובילים לפעמים את הפרוייקטים או הדיונים וגם אצלנו זה יהיה ככה, כל מי שטוב במשהו יוביל דיאלוג על התחום שלו. באופן הזה משלבים בין שוויוניות לצורך בהררכיה כלשהי למען הצדק והסדר, בכל זאת לא כולנו אותו הדבר בבחינת "עוד לבנה בחומה". המנגינה המשותפת היא תוצר של הצליל הייחודי של כל אחד מאיתנו, שאינו זהה במהותו ומעמדו אך הוא שווה ערך במערכת שמרכיבה את המנגינה.

 

אנחנו יודעים שאנשים אוהבים דברים כייפיים ואין מניעה לערבב יום כיף וטיול בכנס מקצועי. באינטרנט הכל מתערבב, לא? מאחורי הקלעים של הארגון יש קצת מתח וחשש מכך שיצירה משותפת יכולה להסתיים באי עשיה ותוכן שטחי או לחלופין קקופוניה, אבל לדעתי ההבדל בין קקופוניה להרמוניה היא כאשר כל אחד לוקח אחריות על החלק שלו ומביא את המיטב מעצמו ללא יומרה להתחרות באחרים או לשלוט בסדר היום.

 

זו תהיה ההזדמנות הראשונה בארץ להראות שניתן ליצור אינטראקציה כזו לא רק מעל גבי כלים טכנולוגיים המאפשרים זאת, אלא שהטכנולוגיה יכולה לחנך אותנו לנורמות התנהגות הרמוניות במציאות ממש.

 

לכל מי שרוצה לבוא, תפדאלו, כל הפרטים כאן, רק להודיע ליואב במייל שלא תחסר לכם צלחת בארוחת הצהריים.

 

מרושתים: לבלוג המלא

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כרמל וייסמן, לחצו על התמונה לביוגרפיה
מומלצים